سلامت عمومی

تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

فرق لمینت و کامپوزیت یکی از مهم‌ترین مسائلی است که مراجعه کنندگان هنگام ویزیت اولیه به دندان پزشکی برایشان سوال می‌شود. لمینت دندان سرامیکی و کامپوزیتی هر یک کاربرد متفاوتی در رفع عیب‌های ظاهری دندان دارند. آیا می دانید کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟ لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر تفاوت‌های زیادی باهم دارند که مهمترین آن در مدت زمانی است که برای نصب آن روی دندان و فرآیند کاشت نیاز است. در ادامه به طور مفصل به تفاوت لمینت و کامپوزیت پرداختیم. برای دیدن نتایج هر کدام از این روش های اصلاح طرح لبخند و نیز انتخاب مناسب تر بین لمینت یا کامپوزیت، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید. او شرایط خاص شما را بررسی کرده و شما را راهنمایی می‌کند که لمینت بهتر است یا کامپوزیت.


فهرست مطالب


تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت و لمینت‌های پرسلنی دندانی هر دو از درمان‌های زیبایی هستند که به زیبایی و تغییر ظاهر دندان‌ها کمک می‌کنند. در هر یک از این درمان‌ها یک لایه نازک به دندان‌ها می‌چسبد و رنگ، اندازه و شکل دندان را تغییر می‌دهد. برای درک بهتر این که تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست، بهتر است با هر یک از این روکش‌ها به‌صورت مجزا و کامل‌تری آشنا شویم.

لمینت چیست؟

لمینت دندان که به آن روکش پرسلن هم گفته می‌شود، نوعی ونیر دندانی است که به‌صورت یک لایه نازک چینی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. آنها به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. این روکش در واقع یک پوسته نازک چینی است که دارای کانتور است و شباهت زیادی هم به ناخن‌های مصنوعی دارد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

خود لمینت‌ها دو نوع دارند؛ یک نوع قدیمی‌تر که به آنها لمینت سرامیکی یا پرسلن گفته می‌شود و یک نوع جدیدتر که لمینت دندان نام دارد و شکل پیشرفته‌تر روکش‌های چینی است. هر دوی این روکش‌ها از نظر عملکرد و مزایا تقریباً مشابه هم هستند، با این تفاوت که لمینت‌ها نازک‌ترند و برای نصب آنها به میزان تراش کمتری روی مینای دندان نیاز است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله راهنمای خرید دستگاه اسپرسوساز را بخوانید.

از دست ندهید  افسردگی فصلی چیست؟ علائم و نشانه های آن

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت دندان چیست؟ روکش‌های کامپوزیتی نیز نوع ونیر دندانی هستند که از رزین کامپوزیتی ساخته شده و به سطح جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند تا شکل و رنگ آنها را جذاب‌تر کنند. ماده باندینگ کامپوزیتی مورداستفاده در این روش محصولی مشابه با چیزی است که هنگام پرکردن دندان‌ها از آن استفاده می‌شود.

فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر دارای تفاوت‌های بسیار زیادی با یکدیگر است که مهمترین تفاوت آن در مدت زمانی است که برای نصب آن روی دندان و فرآیند کاشت نیاز است.

 • فرق لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی از نظر مدت زمان نصب

ونیرهای کامپوزیتی اغلب در یک جلسه قابل انجام است و متخصص لمینت دندان میتواند در کمتر از دو ساعت رزین کامپوزیت را شکل بدهد و سپس پولیش کند تا طرح لبخند زیبایی به شما ببخشد. اما در ونیرهای سرامیکی باید حداقل دو جلسه به دندان پزشک خود مراجعه کنید در جلسه اول متخصص زیبایی دندان‌های شما را آماده سازی میکند و از آنها قالب میگیرد و پس از گذشت تقریبا دو هفته لابراتورار لمینت پرسلن را که به صورت سفارشی برای دندان هر بیمار ساخته میشود را میسازد  و در جلسه دوم مراجعه به متخصص زیبایی پوسته نازک لمینت سرامیکی روی دندان شما چسبانده میشود.

 • تفاوت بین لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی از نظر فرآیند کاشت

رزین کامپوزیت اغلب روی لایه دندان شما قرار میگیرد و باعث اصلاح شکل، رنگ و طول دندان شما میشود. ونیرهای کامپوزیت اغلب روشی کم تهاجمی‌تر نسبت به لمینت دندان است. زیرا در این روش اصلا آسیبی به ساختار بافت دندان نمیرسد. منظور از آسیب به ساختار بافت دندان تراشیده شدن مینای دندان است. که در روش رزین کامپوزیت بدون تراش روی دندان قرار میدهند و باندینگ را ایجاد میکنند.

تفاوت لمینت و کامپوزیت
از دست ندهید  یوگای چشم چیست؟ + آیا یوگای چشم می‌تواند به کاهش سردرد و مشکلات چشم کمک کند؟

اما در روش کاشت لمینت سرامیکی باید مینای دندان دقیقا به اندازه ضخامت ونیرهای پرسلن تراشیده شود. تراشیده شدن مینای دندان به این علت است که پوسته‌های لمینت میتواند یک پیوند بسیارمستحکم‌تر با دندان برقرار کند تا عمر و دوام آن بسیار افزایش یابد. اما بهتر است بدانید در استفاده از روش لمینت پرسلن یا لمینت سرامیکی مینای دندان فرد تا حدی از بین میرود و پس از آن دیگر بیمار نمیتواند بدون ونیر از دندان طبیعی خود استفاده مفید داشته باشد به این صورت که فرآیند کاشت لمینت سرامیکی را برگشتن ناپذیر میخوانند.

 • فرق لمینت و کامپوزیت از نظر دوام و طول عمر

برای فرق لمینت و کامپوزیت در بسیاری از منابع ذکر می شود کامپوزیت دندان دوام و طول عمر بسیار کمتری نسبت به لمینت سرامیکی دارد. که البته این طول عمر کاملا به مراقبت های بعد از لمینت دندان خود، همچنین مهارت دندانپزشک و کیفیت مواد اولیه مورد استفاده بستگی دارد.

 • تفاوت بین لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی از نظر استحکام و مقاومت

استحکام لمینت سرامیکی از لمینت‌کامپوزیتی بیشتر است. همانطور که بالاتر بیان کردیم لمینت سرامیکی با یکسری تکنیک خاص و پیشرفته در لابراتوار ساخته میشود. لمینت سرامیکی به وسیله تکنولوژی‌های پیشرفته دارای استحکام بسیار بالایی است  و همین باعث میشود در برابر ضربه و تغییر رنگ مقاوم‌تر باشد.

این در حالی است که کامپوزیت‌دندان زودتر دچار تغییر رنگ شده  و اگر فشار زیادی به آن وارد شد احتمال شکستگی و ساییده شدن آن نسبت به لمینت سرامیکی بالاتر است. بهترین نوع کامپوزیت که در حال حاضر با استفاده از فناوری نانو هیبرید یا میکروفیل تهیه میشود نسبت به لمینت سرامیکی دارای استحکام و مقاومت کمتری است.

 • فرق لمینت و کامپوزیت از نظر قیمت طرح لبخند

یکی از موارد مهم در فرق لمینت و کامپوزیت که برای بیماران از اهمیت بالایی برخوردار است، قیمت است. قیمت کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی بسیار ارزان‌تر است و این میتواند یکی از مهم ترین مزیت‌های کامپوزیت ونیر است. معمولا کامپوزیت رزین‌ها با قیمتی در حد قیمت کارخانه تولید میشوند و به بازار ارائه میشوند.

از دست ندهید  درباره شکم درد همراه با نفخ، از علت تا هشدار خطر

فرآیند کاشت و نصب آنها نیز در یک جلسه انجام میشود و در نتیجه هزینه‌ای که برای لمینت‌کامپوزیتی لازم است بسیار کمتر از مبلغی است که برای لمینت سرامیکی مورد نیاز است.

چطور بهترین نوع روکش دندانی انتخاب می شود؟

برای تعیین این که کدام یک از این روش‌های زیبایی دندان‌ها برای بیمار بهترین است و امکان‌پذیری انجام هر یک برای فرد موردنظر وجود دارد، دندانپزشک در یک جلسه معاینه، دندان‌های بیمار را بررسی کرده و با بررسی وضعیت دندان‌ها، رابطه و فاصله دندان‌های قدامی بالا و پایین و ارتباط بین شکل دندان و صورت را مشخص می‌کند. با این کار متوجه می‌شود انجام کدام درمان برای مراجعه‌کننده موردنظر امکان‌پذیر است.

همچنین مزایای لمینت دندان را به شما توضیح می‌دهد. ممکن است یک یا هر دوی این درمان‌ها برای بیمار امکان‌پذیر باشد. گاهی اوقات ممکن است قبل از استفاده کامپوزیت یا لمینت دندان به یک درمان اولیه مانند کانتورکردن لثه در چند دندان نیاز باشد. حتما از دندانپزشک سوال کنید که لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است.

در چه مواردی نمی توان از روکش کامپوزیتی استفاده کرد؟

در تمام موارد نمی‌توان از کامپوزیت استفاده کرد. کامپوزیت ممکن است گزینه مناسبی برای مشکلات شدید دندانی نباشند. به‌عنوان‌مثال نمی‌توان از لمینت کامپوزیتی برای رفع مشکل تغییر رنگ دندان‌ها، رفع مشکل فاصله بین دندان‌ها یا مواردی ازاین‌دست استفاده کرد. بسته به میزان سلامت دهان و دندان مشخص می‌شود که آیا می‌توان از کامپوزیت استفاده کرد یا خیر.

لمینت دندان در چه مواردی انتخاب اول دندانپزشک است؟

روکش‌های چینی یا لمینت‌های سرامیکی بهترین راه‌حل درمانی برای رفع مشکلاتی مانند ساییدگی مینای دندان، فاصله افتادن بین دندان‌ها، رفع و درمان نقص‌های ژنتیکی دهان و دندان، رفع مشکل دندان‌های ناهموار و پوشش ساییدگی و تغییر رنگ دندان‌ها هستند.

از دست ندهید  تزریق ژل چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آیا لمینت بهتره یا کامپوزیت ونیر؟

انتخاب نوع لمینت به شرایط داندان فرد، تشخیص دندان‌پزشک و سلیقه بیمار بستگی دارد. البته باید اشاره کرد که در دندانپزشکی دیجیتال، لمینت‌های سرامیکی توسط پرینترهای سه‌بعدی ساخته می‌شوند؛ در نتیجه دقت و ظرافت بیش‌تری نسبت به لمینت‌های کامپوزیتی دارند.

به‌طور کلی در اصلاح طرح لبخند می‌توان از لمینت‌های سرامیکی و یا ونیرهای کامپوزیتی بهره برد. در هر دو روش یک روکش با شکل و رنگ مناسب روی سطح بیرونی دندان قرار داده می‌شود تا هنگام لبخند زدن، ظاهر دندان‌ها زیبا و مرتب باشد.

از موارد مهم در فرق لمینت و کامپوزیت این است که لمینت سرامیکی یا پرسلن، از مواد سرامیکی شبیه به مینای دندان در لابراتوار یا با دستگاه کد کم cad cam دندانپزشکی دیجیتال ساخته می‌شود اما ونیر کامپوزیتی از مواد رزینی ساخته شده است که توسط دندان‌پزشک روی دندان قرار می‌گیرد و شکل داده می‌شود.

 • لمینت‌های کامپوزیتی تغییر رنگ بیش‌تری دارند، بنابراین بعد از خوردن و نوشیدن مواد رنگی نیاز به رسیدگی و مسواک زدن دارند. همچنین حتما باید مراقبت‌های کامپوزیت دندان به صورت دوره‌ای انجام شده، معاینه و پولیش دندان نیز انجام شود.
 • لمینت‌های کامپوزیتی نسبت به لمینت سرامیکی شکننده‌تر هستند.
 • لمینت‌های کامپوزیتی مقرون به‌صرفه‌تر هستند.
 • لمینت‌های کامپوزیتی سریعتر و معمولا در یک جلسه روی دندان گذاشته می‌شوند.
 • لمینت‌های سرامیکی با وجود ضخامت کم‌تر، استحکام بالاتری دارند.
 • ظاهر لمینت سرامیکی شفاف‌تر و طبیعی‌تر هستند.
 • لمینت سرامیکی دچار فرسایش نمی‌شوند و به ندرت تغییر رنگ می‌دهند.
 • استفاده از کامپوزیت‌های سرامیکی و نانوسرامیکی که دارای ذرات ریز سرامیکی هستند، موجب می‌شود تا ظاهر دندان‌ها به لمینت پرسلن و  دندان طبیعی نزدیک‌تر شود.
 • کامپوزیت‌های نانوسرامیکی دوام و کیفیت بسیار بالایی دارند و می‌توانند در صورت نیاز به درمانی ارزان‌تر، جایگزین خوبی برای لمینت‌های سرامیکی باشند. با این حال این دندان‌پزشک شما است که باید تشخیص دهد کدام روش برای اصلاح طرح لبخند شما مناسب‌تر است؛ لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر نانوسرامیکی.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت؟

لمینت سرامیکی از بسیاری جهات مانند دوام بیشتر، زیبایی و شفافیت بالاتر و ظاهر طبیعی نسبت به کامپوزیت‌ها بهتر است. بااین‌حال کامپوزیت‌ها مدت‌زمان سریع‌تری آماده می‌شوند و هزینه بسیار کمتری دارند. از طرفی در صورت شکستگی درمان و ترمیم آنها به‌راحتی امکان‌پذیر است.

از دست ندهید  چگونه ریمل را تمیز کنیم؟

ایا بعد از کامپوزیت میشه ونیر کرد؟

کامپوزیت‌ها ظاهر دندان‌ها را تغییر نمی‌دهند و می‌توان در صورت تمایل آنها را جدا کرد. در نتیجه بعد از انجام کامپوزیت می‌توان از روکش‌های لمینت روی دندان استفاده کرد.

ونیرهای کامپوزیتی دندان دوام بیشتری دارند یا لمینت؟

دوام هر دو بسیار به نحوه نگهداری آنها بستگی دارد. بااین‌حال، اگر دستورالعمل‌های دندانپزشک را برای مراقبت از آنها دنبال کنید، دوام مورد انتظار لمینت‌ها و ونیرهای چینی دوبرابر کامپوزیت ونیر است. طول عمر کامپوزیت ونیرهای دندانی حدود ۵ تا ۷ سال است درحالی‌که دوام لمینت‌ها و ونیرهای چینی حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است.

سخن پایانی

روکش‌های دندانی امروزه برای زیباتر کردن لبخند و بهبود شرایط دندان‌های معیوب و دارای ایراد استفاده می‌شوند. روکش‌ها انواع مختلفی دارند که تفاوت اصلی آنها در نوع مواد مصرفی و فرایند آماده‌سازی آنهاست. در نتیجه روش اجرا، نحوه ساخت و ویژگی‌هایی که هر یک از این روکش‌های دندانی دارند با هم متفاوت است. لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی دو نوع رایج روکش‌های دندانی هستند که تفاوت‌های زیادی با هم دارند. تفاوت لمینت و کامپوزیت از نوع مواد و جنس آنها ناشی می‌شود. تنها راه برای تعیین این که آیا روکش کامپوزیتی مناسب‌تر است یا ونیر چینی، مشورت با یک دندانپزشک و معاینه‌شدن توسط اوست.

سوالات متداول

آیا کامپوزیت ونیر به دندان‌ها آسیب می‌رساند؟

خیر، تا زمانی‌که از آن به‌خوبی مراقبت کنید هیچ اتفاقی برای دندان‌های شما نمی‌افتد. اگر روکش‌ها به‌درستی نصب نشوند یا بهداشت دندان خود را نادیده بگیرید، خطر پوسیدگی دندان و عفونت شدید لثه شما را تهدید می‌کند.

طول عمر کامپوزیت چقدر است؟

بسته به نوع مواد به‌ کار رفته، میزان مهارت دندانپزشک و سبک زندگی، معمولا ماندگاری کامپوزیت ونیر بین 5 تا 7 سال است. پس از گذشت این زمان باید برای ترمیم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا