زیبایی - آرایشی

عوارض ناشی از خوابیدن با موی خیس

مراقبت از مو‌ها و حفظ سلامت آن‌ها نیازمند توجه به اصول خاصی است که به صورت مداوم باید به آن‌ها توجه شود. در کنار تاثیرات مخربی که آلودگی‌ هوا، تابش نور خورشید، تماس مواد شوینده مرغوب، تغذیه تا مناسب و مصرف برخی داروها بر روی سلامت موها دارند، رطوبت نیز در بسیاری از موارد به ایجاد آسیب‌های جدی در ساختار موها منجر خواهد شد. ممکن است بار‌ها بعد از حمام کردن و شستن موهای خود بدون این‌که به خشک کردن اصولی آن‌ها دقت کنید به دلیل خستگی زیاد و نداشتن انرژی کافی برای خشک کردن موها به تخت خواب رفته باشید. این در حالی است که خوابیدن با موی خیس عوارض چشم گیری را به دنبال خواهد داشت.

چنانچه خوابیدن با موهای خیس برای شما به عادت تبدیل شود، در دراز مدت نشانه صدمات جدی و چشمگیر آن را بر روی مو‌های خود مشاهده خواهید کرد. اما عوارض خوابیدن با موهای خیس چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را کاهش داد؟ در ادامه این مقاله دلایل ضرورت پرهیز از خوابیدن با موهای خیس را بررسی کرده و نکاتی را که به شما برای خشک کردن استاندارد مو‌ها کمک می‌کند عنوان خواهیم کرد.


فهرست مطالب


چرا نباید با موی خیس بخوابیم؟

همانطور که گفته شد تاثیر رطوبت بر روی مو‌ها در بسیاری از موارد به ایجاد عوارض و مشکلات جدی می‌انجامد. برای جلوگیری از بروز این آسیب‌ها در موهای خود لازم است حتما نسبت به خشک کردن مو‌‌ها بعد از حمام توجه نشان دهید. در ادامه مهمترین عوارض خشک نکردن موی سر را معرفی می‌کنیم.

خشک شدن موها و ایجاد شوره سر

زمانی که بدون خشک کردن مو‌ها سر بر روی بالش می‌گذارید بخش قابل توجهی از چربی ضروری مو‌ها به بالش انتقال یافته و موهای شما این میزان از روغن مفید را از دست خواهد داد. کاهش چربی ضروری مو‌ها باعث خشک شدن و ایجاد شکنندگی در تار‌ها و ساقه‌های مو می‌شود.

زمانی که چربی ساقه‌های مو کاهش یابند باکتری‌هایی که در سطح پوست سر و تار‌های مو وجود دارند به ایجاد شوره سر سرعت می‌بخشند. تولید شوره نه تنها باعث بروز خارش و التهاب آزاردهنده می‌شود بلکه ظاهر نامطلوبی را به مو‌ها داده و از زیبایی مو می‌کاهد.

شکنندگی تار‌های مو

مو‌های خیس و مرطوب نسبت به موهای خشک ضعیف‌‌تر هستند و میزان آسیب پذیری آن‌ها به مراتب بیشتر است بنابراین مو‌های خیس شما در اثر فشار‌های محیطی به سادگی شکسته شده و دچار صدمه می‌شود.

گرچه حرارت سشوار یا یون‌ها و الکتریسیته ساکنی که در نتیجه تماس باد سشوار با ریشه‌ها و ساقه‌های مو به بروز صدمه و آسیب در موها سرعت می‌دهند، اما این موضوع به معنای آن نیست که خوابیدن با موهای خیس و مرطوب ضرر کمتری نسبت به خشک کردن موها با سشوار دارد. وقتی با موهای خیس سر بر روی بالش می‌گذارید اصطکاک بالش با مو‌ها در حالتی که مو‌های شما ضعیف و آسیب پذیر هستند، منجر به بروز صدمات جدی در تار‌های مو شده و زمینه ایجاد موخوره را فراهم می‌کند.

خشن شدن و ایجاد گره در موها

وقتی از سشوار برای خشک کردن موهای خود استفاده می‌کنید و موهایتان را در زمان مناسب شانه می‌زنید میزان حالت پذیری موها افزایش یافته و فرم طبیعی آن‌ها حفظ خواهد شد. این در حالی است که خوابیدن با موهای خیس باعث گره خوردن تارهای مو با یکدیگر می‌شود و مو‌ها حالتی وز و خشن به خود می‌گیرند.

از دست ندهید  آموزش زدن کرم ضد چروک

به این ترتیب لازم است برای برگرداندن حالت طبیعی به موهای خود زمان و انرژی بیشتر صرف کنید. ضمن اینکه گره خوردن مو‌ها در یکدیگر باعث می‌شود شانه شدن مو‌ها سخت‌تر شده و در هنگام شانه زدن برخی از داروهای مو از ریشه جدا شوند که این موضوع ریزش مو و ضعیف شدن ریشه‌ها را افزایش می‌دهد.

افزایش ریزش مو

همانطور که اشاره شد موهای خیس شکنندگی و آسیب پذیری بیشتری دارند و به همین دلیل است که شانه زدن مو‌های خیس باعث افزایش ریزش موها خواهد شد. خشک شدن مو‌ها، وز شدن مو‌ها، گره، خوردن مو‌ها و بروز عفونت‌های قارچی و باکتریایی در کنار کشیده شدن تارهای مو در نتیجه اصطکاک با بالش به ریزش مو‌ها سرعت می‌دهند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید سرویس پخت و پز و قابلمه

ریزش مو باعث کاهش اعتماد به نفس شده و برای همه ناخوشایند است. در بلاگ موتن رو روش های درمان ریزش مو در طب سنتی را بخوانید.

بروز عفونت‌های باکتریایی و قارچی

قارچ‌ها و باکتری‌ها در محیط‌های گرم و مرطوب به سرعت رشد کرده و تکثیر می‌یابند. خوابیدن با موی خیس باعث می‌شود رطوبت مو‌ها با بالش تماس یافته و گرما سر و صورت نیز در کنار این محیط مرطوب فضایی مناسب جهت رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها ایجاد کنند. در صورتی که به دلیل خوابیدن با موهای خیس دچار عفونت‌های باکتریایی و قارچی شوید ممکن است این نوع بیماری‌ها را به سایر افراد نیز منتقل کنید از این رو لازم است برای حفظ سلامت خود و اطرافیان پیش از خشک کردن مو‌ها وارد رختخواب نشوید.

بروز سرما خوردگی و سردرد

یکی از مهمترین رفتارهایی که باعث ایجاد سرماخوردگی و سر درد می‌شود، بی توجهی به خشک کردن موها است. رطوبت موها برای تبخیر شدن به گرما نیاز دارند و این گرما از هوای محیط اطراف و همچنین پوست شما گرفته می‌شود. بنابراین خطر بروز سرماخوردگی در نتیجه خوابیدن با موهای خیس افزایش خواهد یافت. بهتر است برای جلوگیری از سرماخوردگی و سردرد خصوصا در روزهای سرد سال حتما بعد از خشک کردن مو‌ها وارد رختخواب شوید.

ایجاد جوش و آکنه

باکتری‌هایی که در اثر رطوبت  و گرما بر روی پارچه بالش تجمع یافته‌اند به راحتی به پوست صورت منتقل می‌شوند و این موضوع زمینه‌ساز به وجود آمدن جوش و آکنه بر روی پوست خواهد بود. بنابراین خوابیدن با موهای خیس نه تنها باعث ایجاد آسیب در موها می‌شود، بلکه ممکن است سلامت و زیبایی پوست صورت را نیز دچار مشکل کند.

چطور عوارض خوابیدن با موی خیس را کاهش دهیم؟

برای اینکه بتوانید عوارض خوابیدن با موهای خیس را به حداقل برسانید، می‌توانید روش‌هایی زیر را در دستور کار قرار دهید:

بستن یا بافتن مو‌ها

برای این که عوارض خوابیدن با موی خیس را کاهش داده و فرمی زیبا به موهای خود بدهید می‌توانید موهایتان را به صورت گوجه‌ای بالای سر ببندید یا آن‌ها را ببافید. البته این اقدامات نیز باید پس از گرفتن خیسی مو‌ها در حالی که مو‌ها مرطوب هستند انجام شود.

روسری بپوشید

برای اینکه اصطکاک بین مو‌ها و بالش به ریزش موها منجر نشود از روسری نخی یا ابریشمی در هنگام خواب استفاده کنید تا از عوارض خوابیدن با موی خیس کاسته شده و مو‌هایتان وز و بد حالت نشوند.

استفاده از روبالشی ابریشمی

یک روبالشی ابریشمی کمک می‌کند اصطکاک بین بالش و مو‌ها کمتر شده و پوستتان تمام رطوبت خود را از دست ندهد. پارچه‌های ابریشمی مقدار آب کمتری را جذب کرده و از تجمع باکتری‌ها جلوگیری می‌کنند.

استفاده از روغن‌های گیاهی

روغن‌های گیاهی مانند روغن نارگیل و روغن فندق میزان جذب رطوبت توسط مو‌ها را کمتر کرده و با کاهش دادن جذب آب توسط کوتیکول‌ها از ایجاد شکستگی و تورم در ساقه های مو جلوگیری می‌کنند. درباره فشارخون بالا در بارداری چه می دانید؟

نکات مهم شانه کردن و خشک کردن مو

اگر می‌خواهید موهایی سالم داشته باشید، این نکات را حین خشک کردن و شانه زدن موها به یاد آورید:

 • مو‌های خیس خود را شانه و برس نکشید و اجازه دهید ۸۰ درصد رطوبت مو‌ها خشک شود و سپس به شانه کردن اقدام کنید.
 • برس یا شانه خود را دو تا سه بار در هفته با آب و صابون بشویید.
 • در زمان شانه کردن موها سرتان را به سمت پایین نگه دارید و موها را از پشت گردن به سمت پیشانی شانه بزنید و بعد از پیشانی به سمت پشت برگردانید.
 • برای این که موهایتان لطیف و درخشان باشد در پایان شستشوی مو از آب سرد استفاده کنید.
 • موهایتان را دو تا سه بار در طول روز شانه بزنید.
 • برای اینکه موهایتان سریعتر خشک شوند آن‌ها را به دسته‌های کوچک تقسیم کنید.
 • بعد از خارج شدن از حمام از حوله‌های لطیف یا پارچه‌های نخی برای خشک کردن مو استفاده کنید و آن‌ها را بر روی موهایتان قرار دهید تا به مرور خشک شوند.
 • برای خشک کردن مو‌ها با سشوار دستگاه را روی سرعت یا حرارت پایین یا متوسط تنظیم کنید.
 • برای این که حرارت سشوار به ریشه مو صدمه نزند آن را در فاصله مناسب از مو‌ها بگیرید و به طور پی در پی جا به جا کنید.
 • قبل از استفاده از سشوار یا سایر ابزار‌های حرارتی از کرم‌های ضد حرارت برای موهای خود استفاده کنید.
 • برای اینکه مو‌هایتان ضعیف یا وز نشود حوله یا پارچه را با فشار و سرعت روی مو‌ها کشید.
 • تا زمانی که حداقل نیمی از رطوبت مو‌ها خشک نشده‌اند از سشوار استفاده نکنید و به هیچ عنوان مو‌های کاملا خیس را در معرض باد یا حرارت سشوار قرار ندهید.
از دست ندهید  چگونه با عینک جذاب باشیم؟

آیا واقعا خوابیدن با موی خیس ضرر دارد؟

بله، خوابیدن با موهای خیس دارای عوارض چشمگیری است که در بلند مدت به ایجاد آسیب‌های گوناگون در موها منجر می‌شود. برای جلوگیری از عفونت‌های قارچی، موخوره، ریزش مو، سرماخوردگی و سردرد لازم است مو‌های خود را مطابق اصول و نکاتی که در این مقاله یادآوری شد خشک کرده و شانه بزنید و سپس وارد رختخواب شوید.

 خوابیدن با موی خیس

عوارض بستن موی خیس چیست؟

بستن موها در حالت خیس باعث شکسته شدن موهای شما میشود،ودر صورتی که زمانی برای خشک کردن ندارید و نیاز به بستن موهایتان دارید سعی کنید از گیره های دندانه درشت استفاده کنید و موهایتان را محکم نبندید.

ریزش و شکستگی شدید مو

موهای شما هنگام خیس شدن بسیار شکننده و شکننده می‌شوند. از این رو، زمانی که موهای خود را قبل از خواب خیس می‌گذارید، ممکن است دچار ریزش و شکستگی مو شوید. وقتی می‌چرخید و حرکت می‌کنید، اصطکاک بین موهای خیس و روبالشی ممکن است باعث شود که موهایتان راحت‌تر بشکند.

 سرماخوردگی و گلودرد

اگر در اتاقی با تهویه مطبوع یا در اوج فصل زمستان می‌خوابید، موهای مرطوب می‌توانند باعث احساس سرما در شما شوند. ممکن است به دلیل خیس بودن موهایتان دچار سرماخوردگی و گلو درد شوید. برای جلوگیری از آنفولانزا از آبکشی موها قبل از خواب خودداری کنید.

هزینه بیشتر برای ابزارها و محصولات حالت دهنده مو

موهای شما پس از خشک شدن در جای خود قرار می‌گیرند. وقتی با موهای مرطوب می‌خوابید، هنگام خوابیدن موهایتان خشک می‌شود و به‌طور ناگهانی حالت می‌گیرد.

معمولاً قسمت‌هایی که بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند انتها و تاج سر شما هستند. شما می‌توانید موهای خود را فقط با حالت دادن مجدد با ژل‌های مو، ابزارهای حالت دهنده حرارتی یا سرم ها صاف کنید. نه تنها باید برای حالت دادن به موهای خود زمان صرف کنید، بلکه باید برای خرید این محصولات و ابزار آرایش مو، پول نیز صرف کنید. استفاده بیش از حد از این ابزارها می‌تواند آسیب بیشتری به موهای شما وارد کند.

 بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر می گذارد

خوابیدن با موهای خیس هیچ بیماری جدی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند به طور غیر مستقیم سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب کند. دمای بدن شما معمولاً در طول شب پایین است و خوابیدن با موهای مرطوب دمای بدن شما را بیشتر کاهش می‌دهد. مطالعات نشان داده‌اند که دمای پایین بدن پاسخ ایمنی شما را به گلودرد و سرماخوردگی به حداقل می‌رساند .

رشد باکتری‌ها را تقویت می کند

ترکیب دمای گرم و آب منجر به رشد باکتری‌ها می‌شود. وقتی با موهای خیس می‌خوابید، بالش شما مرطوب می‌شود. بالش مرطوب و سر گرم شما، بالش را به مکانی ایده آل برای رشد قارچ و باکتری تبدیل می کند.

از دست ندهید  روش های قطعی درمان فرو رفتگی جای جوش

باعث شوره سر می‌شود

موهای خیس و مرطوب شما همراه با گرمای سرتان در نهایت باعث تکثیر قارچ‌ها و باکتری‌ها روی بالش و همچنین پوست سرتان می‌شود. وقتی با موهای مرطوب می‌خوابید هم روغن‌های طبیعی و هم رطوبت موهایتان توسط پارچه جذب می‌شوند. کاهش روغن‌های طبیعی و افزایش رشد باکتری‌ها باعث ایجاد شوره سر و خارش در پوست سر شما می‌شود.

منجر به موهای کدر و بی روح می‌شود

هنگامی که روغن و رطوبت طبیعی موهای شما به روبالشی شما آغشته می شود، موهای شما بی روح، کدر و خشک می شوند. این باعث می شود که مو به راحتی شکسته شود.

باعث ایجاد کرم حلقوی پوست سر می‌شود

خوابیدن با موهای مرطوب نیز ممکن است باعث ایجاد کرم حلقوی پوست سر شود. این یک نوع عفونت قارچی است که در شرایط مرطوب و گرم رخ می‌دهد. کرم حلقوی پوست سر بسیار مسری است. از این رو، شستن و تمیز کردن هر چیزی که با پوست سر آلوده شما در تماس است ضروری است.

باعث آکنه می‌شود

هنگامی که بالش شما محل رشد باکتری‌ها، قارچها و کپک‌ها می‌شود، به احتمال زیاد به زودی آکنه روی پوست خود خواهید داشت. بنابراین، مهم است که قبل از خواب موهای خود را به درستی خشک کنید.

ایا موی خیس باعث شپش میشود؟

خیر، علت شپش سر در بزرگسالان یا علت شپش سر در کودکان، نشانه این نیست که بهداشت فرد ضعیف بوده است. شپش سر به خون احتیاج دارد و فرقی نمی­‌کند که این خون متعلق به فردی تمیز است که بهداشت را کاملاً رعایت می­‌کند یا فردی که نامرتب و غیربهداشتی است.

نکات شانه زدن موی خیس

 • با موی خود به ملایمت رفتار کنید. غلاف اطراف هر تار مو به سمت پائین رشد می‌کند. هنگام خشک کردن موها با حوله یا شانه و سشوار زدن همیشه از سمت ریشه به سمت نوک مو دست را حرکت دهید تا مو نشکند.
 • وقتی که مو خیس است شکننده تر است، بنابراین از خشک کردن خشن مو با حوله و شانه زدن و برس کشیدن سفت و سخت باید جدا خودداری کنید.
 • اگر موهایتان را شستید، صبر کنید تا ۸۰ درصد از موهایتان خشک شوند و بعد برس بکشید.
 • اگر می‌توانید آبکشی را با آب سرد خاتمه دهید، چرا که این عمل باعث می‌شود کراتین موجود بر روی سطح بیرونی مو صاف شود. لذا موی شما با این عمل صاف تر، درخشان تر و براق تر خواهد شد.
 • دو بار شامپو کردن پی در پی بی فایده است و همان یک بار کافی است و در واقع بار دوم شستن، بیهوده پوست سر را حساس می کند و باعث ایجاد الکتریسیته در موها می‌شود.
 • موهایتان را پیش از شست و شو با شامپو برس کنید تا خوب از هم جدا شوند.

عوارض ناشی از شانه زدن موی خیس چیست؟

سعی کنید بعد از شستشو اب موهایتان را با حوله به ارامی گیرید و بعد از استفاده از ابرسان یا ارگان یا هر مرطوب کننده مطمعن زمانی به موهایتان بدهید تا به طور طبیعی کمی خشک شوند سپس به ارامی شانه کنید و با حرارت ملایم موهایتان را خشک کنید،شانه کردن موهای کاملا خیس باعث ایجاد الکتریسیته ساکن بین شانه وتارهای موها میشود و در نتیجه موجب شکنندگی و ریزش موها میشود.غلاف هر تارمو به سمت پایین رشد میکند همیشه موقع شانه کردن و یا خشک کردن با حوله از سمت ریشه تا نوک ساقه دست را حرکت بدهید تا موجب شکستن ساقه موهایتان نشوید.

با شستن موها در حمام، چربی های طبیعی پوست کاهش می‍ابد و به اصطلاح موجب خشکی و فقدان سبوم (چربی های طبیعی پوست) می‌گردد. کمبود چربی سبب زبر شدن و افزایش احتمال شکستگی ساقه‌های مو خواهد شد. بنابراین توصیه می‌شود تا به خوبی از موهای خیس خود مراقبت کنید. همچنین اجازه دهید تا موهای شما خشک شود و بعد با ملایمت برای شانه زدن موها اقدام کنید. برخی از عوارض جانبی رایجی که در اثر برس زدن موهای خیس تجربه می‌کنید عبارتند از:

 • آسیب به سلامتی و زیبایی موها:
از دست ندهید  10 ویژگی بهترین پزشک ایمپلنت دیجیتال را بدانید

موی خیس پروتئین های پیوند نسبتا ضعیف تری نسبت به پیوند پروتئینی موی خشک دارد و همین امر موجب آسیب پذیری بیشتر و شکنندگی موها حین شانه زدن می‍شود. پس سعی کنید تا از موهای خیس و مرطوب خود بیشتر از موهای خشک خود مراقبت کنید تا به حفظ سلامتی آن کمک کنید.

 • موخوره شدید و غیر قابل کنترل:

شانه زدن موهای سر هنگامی که خیس است باعث دو شاخه شدن ساقه‌های موی خیس شده و منجر به ایجاد موخوره‌هایی با شدت بسیار بالا و غیرقابل کنترل می‌شود.

 • افزایش استفاده از محصولات مراقبتی از مو:

زمانی که تارهای مموهای شما شکسته شود و به موخوره مبتلا شوید، نیاز به استفاده از محصولات مراقبتی مو بعد از حمام و حین خیس بودن موها افزایش پیدا می‌کند. پوشاندن موهای خیس با ماسک ها و محصولات مراقبتی باعث می‌شود تا سنگینی مو بیشتر شده و منجر به تشدید موخوره ها گردد.

درمان سردرد ناشی از موی خیس چگونه است؟

سردرد ناشی از خوابیدن با موی خیس ممکن است به دلیل تغییر در دما و رطوبت محیط شما باشد. این تغییر دما باعث ایجاد تنش و سر درد می‌شود. وقتی موهای شما خیس هستند و روی سر شما قرار می‌گیرند، باعث می‌شوند که پوست سر شما مرطوب شود. اگر این رطوبت به مدت طولانی باشد خشکی پوست سر و در نتیجه سردرد را ایجاد می‌کند. علاوه بر این وقتی موها خیس هستند، هوای اطراف شما را مرطوب می‌کنند. این موجب افزایش رطوبت در هوا باعث بازدم بیشتر شما می‌شود و سردرد را به همراه می‌آورد.

 خوابیدن با موی خیس

با توجه به توضیحاتی که ارائه کردیم برای کاهش سردرد ناشی از خوابیدن با موی خیس، می‌توانید قبل از خوابیدن، موهای خود را خشک کنید، از شامپو‌های آرام‌بخش و ملایم استفاده کنید، هنگام خشک کردن موها، از حرارت بالای سشوار استفاده نکنید، در هوای خشک، از رطوبت‌دهنده هوا استفاده کنید تا رطوبت هوا را متعادل کنید و پوست سرتان را به آرامی ماساژ دهید. ماساژ پوست سر با یک روغن طبیعی می‌تواند به تسکین سردرد کمک کند و به خواب آرام و راحتی را برای شما فراهم کند. در صورتی که سردرد شما بعد از انجام این تدابیر همچنان ادامه دارد یا شدیدتر می‌شود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

چرا با موی خیس بیرون رفتن ممنوع است؟

با رعایت کردن این مورد شما به سلامتی موهاتون بیشتر میتوانید کمک کنید به خصوص در فصل سرما، در این فصل دمای پایین هوا موجب یخ زدن اب روی موهای شما میشود وحجم بیشتری پیدا میکند کخ این امر خود باعث شکستگی ساقه موها میشود،با رعایت همین نکات ساده میتوانید به سلامتی و زیبایی بیشتر موهایتان کمک کنید.

موهای خیس در بیرون بیشتر باعث جذب الودگی میشوند و این خیسی موها و باز بودن منافظ روی ساقه ها، باعث این میشود الودگی های محیط را به راحتی در ساقه موها نفوذ کنند.

همیشه حمام رفتن را جوری با وقتتان تنظیم کنید که بعد از آن زمان کافی برای خشک کردن موهایتان باشد،اگر زمان کم داشتید هیچ وقت از اتوی مو بر روی ساقه های خیس استفاده نکنید لطفا با حرارت ملایم موهایتان را خشک کنید حرارت زیادی سشوار خود باعث موخوره و شکنندگی مو میشو توصیه میشود حتی اگر موهای نرم دارید از ماسک و تقویت کننده های مو استفاده کنید در زمستان و تابستان از اسپره ابرسان (بدون الکل) ویا روغن های ارگان بعد از حمام برای بیرون رفتن استفاده کنید این کار علاوه بر اب رسانی کردن مو باعث ایجاد یک کاور محافظتی بر روی لایه بیرونی مو میشود و در برابر تغییر دما،رطوبت جلوگیری از اسیب به ساقه ها میکند ،بیرون رفتن با موهای خیس موها را بد حالت میکند ،و همچنان ممکن است باعث سردرد و گاهی موجب بیماری میشود.

توصیه‌هایی برای خشک کردن موها قبل از خواب

با وجود اینکه عوارض خوابیدن بدون خشک کردن موها را برایتان گفتیم، ممکن است به هر حال نتوانید روتین زندگیتان را تغییر دهید.

پس در این صورت بهتر است به منظور محافظت از موهای خود، به توصیه‌های زیر  عمل کنید:

از دست ندهید  لیفتینگ صورت چیست؟ + لیفت صورت با نخ چگونه انجام می شود و چه کاربردی دارد؟

1. روبالشی ابریشمی استفاده کنید

روبالشی ابریشمی در مقایسه با روبالشی نخی معمولی اصطکاک کمتری در سطح خود ایجاد می‌کند. ابریشم حتی در صورت خیس شدن، خطر شکستگی و گره خوردن مو را کاهش می‌دهد. در ضمن ابریشم از موخوره نیز جلوگیری کرده و احساس خوبی به شما می‌دهد.

2. روغن‌تراپی کنید

تحقیقات زیادی نشان داده است که روغن نارگیل باعث کاهش ریزش پروتئین از مو در هنگام شستشو می‌شود. روغن زدن بعد از حمام به سلامت موها و حفظ آن از آسیب‌های احتمالی کمک می‌کند. یکی دیگر از روغن‌های مفید برای مو روغن آرگان است.

3. از کلاه حمام یا روسری استفاده کنید

استفاده از کلاه بعد از حمام یا روسری می‌تواند با کاهش اصطکاک بین موها و بالش در هنگام خواب به محافظت از موهای شما در برابر آسیب‌های احتمالی کمک کند.

4. در حمام از نرم‌کننده مو استفاده کنید

نرم کننده‌های مو حاوی موادی هستند که به باز شدن موها و کاهش اصطکاک کمک می‌کنند. کاهش اصطکاک نیز آسیب ناشی از جابه‌جایی مو در طول خواب را کاهش می‌دهد.

5. روال کارهای قبل از خواب خود را تغییر دهید

روال کارهای قبل از خواب خود را زودتر شروع کنید تا مطمئن شوید که زمان کافی برای خشک کردن موهایتان قبل از خوابیدن وجود دارد.

سرما خوردن با موی خیس واقعیت دارد؟

به نظر می‌رسد رایج‌ترین نگرانی درباره خوابیدن با موی خیس مربوط به بالا رفتن ریسک سرماخوردگی باشد، به خصوص از دیدگاه مادران و مادربزرگ‌ها. با وجود اینکه به طور عمومی این باور می‌تواند درست باشد، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند افراد به دلیل خوابیدن با موهای خیس دچار سرماخوردگی خواهند شد.

سرماخوردگی معمولی ربطی به سرما ندارد و نتیجه آلوده شدن فرد به یکی از 200 نوع ویروسی است که منجر به سرما خوردن می‌شوند. در این مورد ویروس از طریق دهان، بینی و چشم وارد بدن شده و از طریق عطسه، سرفه یا حتی حرف زدن فرد در هوا پخش می‌شود. همچنین فرد ممکن است این ویروس را بر اثر لمس کردن مناطق آلوده دریافت کند. بنابراین خوابیدن با موهای خیس ارتباط علمی با سرما خوردن ندارد، اما اگر حساس هستید و دوست دارید موقعیت مناسبی برای ویروس‌ها فراهم نکنید، شاید خشک کردن موهایتان قبل از خوابیدن ایده بدی به نظر نیاید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با عوارض ناشی از خوابیدن با موی خیس آشنا شدید. همچنین از توصیه‌های خشک کردن موها قبل از خواب آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

شایع ترین مشکل خشک نکردن موها قبل از خواب چیست؟

ترکیب آب و گرما منجر به رشد سریع باکتری ها می شود. بنابراین، حالا تصور کنید وقتی موهای خیس خود را روی بالش خود می خوابید، چقدر باکتری روی آن رشد می کند. گرما و آب موهای شما می تواند بستر مناسبی برای رشد باکتری و قارچ باشد.

خوابیدن بعد از حمام با موهای خیس چه معایبی دارد؟

موهای خیس، مستعد شکستن هستند. زیرا کوتیکول موهای شما، که لایه بیرونی ساقه مو است، باز شده و موهای شما را شکننده تر و کشیده تر می کند. وقتی کوتیکول موی باز کمی بیشتر کشیده می شود، مستعد شکستگی می شود. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که موهایتان را در حالت خیس برس بزنید یا شانه کنید، یا وقتی سرتان را در هنگام خواب حرکت دهید. البته مقدار موهایی که معمولاً از دست می دهید بر اساس نوع تارها، وضعیت طبیعی و بافت آنها و … است که مخصوص شماست. اینها شامل ویژگی های ارثی، درمان های شیمیایی یا رنگ مو، استفاده از ابزارهای حالت دهنده حرارتی و میزان آسیبی است که موهای شما متحمل شده است. خوابیدن با موهای مرطوب ممکن است باعث شکستگی مو شود و ترک این عادت را برای شما ضروری کند. اما، اگر تا به حال متوجه اثرات مضری نشده اید، می توانید به کار خود ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا