زیبایی - آرایشی

ماسک زیر چشم یا پچ زیر چشم چیست و چه فواید و کاربردی دارد؟

پچ زیر چشم در حال تبدیل شدن به یکی از محصولات ضروری در مراقبت پوست می باشد. پچ زیر چشم، همان ماسک هایی هستند که برای استفاده ی دور چشم، اختصاصی تولید شده اند. این پچ ها به رفع خشکی پوست اطراف چشم کمک نموده و از تیرگی زیر چشم ها نیز جلوگیری می نمایند. در این مقاله علاوه بر معرفی پچ زیر چشم و نحوه ی استفاده از آن، به شما چند محصول مناسب برای استفاده نیز معرفی می کنیم.


فهرست مطالب


ماسک دور چشم چیست؟

ماسک دور چشم یا پچ زیر چشم، اولین بار توسط دانشمندی کره ای وارد عرصه زیبایی شده است و از کاربردی ترین محصولاتی آرایشی و بهداشتی هستند که به مواد خاصی آغشته شده است و برای درمان سیاهی دور چشم، چین و چروک و یا پیشگیری از آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

ماسک زیر چشم

به عبارت ساده تر، پچ دور چشم ماسک کوچکی است که برای استفاده در پوست حساس و نازک زیر چشم مناسب است. پچ های دور چشم دارای مواد معدنی، ویتامین ها و سایر مواد مفید برای پوست زیر چشم هستند.

ماسک دور چشم در واقع موجب رطوبت، آبرسانی و کلاژن سازی در اطراف چشم می شود. کلاژن در پوست سبب رطوبت رسانی و کاهش چین چروک می شود. ماسک های دور چشم هم با وجود کلاژن در خود، موجب کاهش چین و چروک و سیاهی دور چشم می شود و از خشکی دور چشم جلوگیری می کند.

از دست ندهید  آرایش صورت گرد و تپل

انواع پد ماسک دور چشم کدامند؟

پد ماسک دور چشم در دو نوع مختلف در بازار یافت می شود:

پد ماسک دور چشم ژله ای

پد ماسک دور چشم ژله ای یک محصول سیلیکونی است که بیشتر به قالب یخ شباهت دارد. این ماسک را بهتر است در یخچال یا فریزر نگهداری کنید. این ماسک بیشتر برای رفع پف و تیرگی دور چشم استفاده می شود. به همین دلیل هم هست که آن را در یخچال نگهداری می کنند که اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

پد ماسک دور چشم ورقه ای

پد ماسک زیر چشم ورقه ای محصولی است شبیه ماسک صورت ورقه ای و آغشته به ژل دور چشم که به آبرسانی پوست کمک می کند. این محصول با تزریق انواع ویتامین ها و مواد ضروری پوست مثل کلاژن یا پروتئین های ضروری پوست به رفع چین و چروک و سایر عارضه های دور چشم کمک می کند. این ماسک را باید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوست بگذارید و سپس بشویید.

پچ های زیر چشم چه کاری انجام می دهند؟

هدف اصلی پچ زیر چشم، مرطوب کردن پوست حساس زیر چشم است. همانطور که می دانید پوست اطراف چشم ها و زیر چشم، حساس تر از پوست سایر قسمت های صورت است. به همین دلیل مرطوب نگه داشتن پوست این قسمت بسیار ضروری است. سلول های زیر چشم به نسبت به سایر سلول های پوستی دیگر، مقدار کمتری پربی تولید می کنند. به همین دلیل پچ زیر چشم، به نوعی ساخته شده است تا این خشکی را جبران نماید.

ماسک زیر چشم

پچ های زیر چشم همچنین برای کاهش چین و چروک اطراف چشم و کاهش سیاهی زیر چشم ها مفید عمل می کنند. اما اگر می خواهید پچ های زیر چشم را برای هدف خاصی استفاده کنید، نکات زیر راهنمای شما خواهد بود:

 • سیاهی دور چشم: اگر برای رفع سیاهی دور چشم می خواهید پچ مناسبی استفاده کنید، پچ هایی را انتخاب کنید که حاوی کافئین ، پانتنول و روغنهای اساسی آرامبخش مانند نعناع ، اسطوخودوس و بابونه هستند.
 • پف زیر چشم: اگر پچ مناسبی برای رفع پف زیر چشم می خواهید باید پچ هایی حاوی هیالورونیک اسید و کافئین انتخاب نمایید
 • چین و چروک دور چشم: اگر پچ مناسبی برای رفع چین و چروک دور چشم می خواهید، بهتر است از پچ هایی استفاده کنید که حاوی انتی اکسیدان، ویتامین C، رتینول و پپتیدها باشند.
از دست ندهید  ترند میکاپ 2023

نحوه ی استفاده از پچ زیر چشم به چه صورت است؟

برای استفاده از پچ زیر چشم چند مرحله ی ساده وجود دارد. برای نتیجه گیری بهتر، این موارد را رعایت کنید.
1. آرایش صورتتان را پاک کنید و با استفاده از یک شوینده ی مناسب، پوست را تمیز کنید.
2. تونر بزنید. تونرها به پاکسازی عمیق تر پوست کمک می کنند.
3. به مدت 15 تا 20 دقیقه پچ ها را زیر چشم قرار دهید.
4. بعد از گذشت زمان مورد نیاز، پچ ها را برداشته و از سرم یا کرم دور چشم استفاده نمایید.

باید ها و نبایدهای استفاده از پچ زیر چشم

 • شما می توانید به دفعات دلخواه در هفته از پچ زیر چشم استفاده نمایید. این کار هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.
 • در هنگام استفاده از پچ زیر چشم خاصی حتما به دستور العمل های روی جلد آن توجه نمایید. این دستور العمل ها توسط متخصصان پوست و پزشکان معتبر نوشته شده اند. پس آن ها را نادیده نگیرید.
 • قبل از استفاده از پچ زیر چشم از کرم یا سرم خاصی استفاده نکنید، این مواد تاثیر پچ ها را کاهش می دهند.
 • یک پچ زیر چشم را، بیشتر از دفعات نوشته شده بر روی جلد آن استفاده نکنید. استفاده بیش از حد از یک پچ، ممکن است نتیجه عکس بدهد و باعث خشکی پوست زیر چشم نیز بشود.
 • پچ های زیر چشم، یک بار مصرف هستند، از پچ های زیر چشم، چند بار استفاده نکنید. این کار ممکن است باعث ایجاد لک در پوست زیر چشم شود.
ماسک زیر چشم
 • هرگز با پچ زیر چشم نخوابید. همه پچ های زیر چشم، باید در همان مدت زمانی که روی جلد آن ها نوشته شده است استفاده شوند. مثلا اگر روی جعبه ان نوشته شده باشد، بیست دقیقه، بعد از این زمان آن را بردارید. خوابیدن با پچ زیر چشم، باعث ایجاد چین و چروک در اطراف چشم و خشک شدن پوست این ناحیه می شود.
 • برخی از افراد می گویند که می توان از پچ زیر چشم، برای بینی نیز استفاده کرد. اگر چه این کار هیچ ممانعتی ندارد اما پچ ها به طور اختصاصی برای پوست زیر چشم ساخته شده اند. استفاده از آن ها برای پوست نواحی دیگر، ممکن است تاثیری نداشته باشد.
 • بیست دقیقه قبل از استفاده از پچ زیر چشم، می توانید آن را در فریز بگذارید. این کار باعث افزایش تاثیر آن ها در کم کردن پف زیر چشم می شود.
از دست ندهید  راهنمایی انتخاب بهترین رنگ رژلب

تفاوت ماسک دور چشم و کرم دور چشم چیست؟

به طور صریح نمیتوان گفت که کدام یک بهتر می باشند و علت آن این است که کرم دور چشم و ماسک ها دور چشم مکمل هم دیگر می باشند. اما کرم دور چشم به مرور زمان، مواد ضروری پوست اطراف چشم را به آن می رساند و باعث جوانی و شادابی آن می شود. این محصول را می توانید هر روز و حتی روزی دو بار هم استفاده کنید. این به برند محصول شما بستگی دارد. همچنین کرم دور چشم معمولاً قیمت بیشتری در مقایسه با ماسک دارد.

پد دور چشم نیز مانند کرم، به آبرسانی و تقویت پوست دور چشم کمک می کند. تفاوت آن را کرم این است که نهایتاً سه روز در هفته می توانید از آن استفاده کنید. ضمن اینکه قیمت کمتری هم دارد و تعداد بیشتری از آن را می توانید در منزل داشته باشید.

تفاوت دیگر ماسک دور چشم با کرم های مخصوص دور چشم حالت فیزیکی و نحوه استعمال آن ها است. ماسک ها به صورت لایه های جدا از هم و گاهی در قالب یک ژل تولید می شوند و جذب کامل روی پوست ندارند. بنابراین بعد از هر بار استفاده از ماسک چشم باید پوست را به صورت کامل شستشو دهید. بر خلاف کرم های دور چشم که بافت کرم به صورت کامل جذب پوست می شود ماسک لایه ضخیم تری روی پوست ایجاد می کند.

درباره اثرات آبرسانی این دو محصول و تفاوت آن ها شاید نتوان نظر قاطعی داد؛ اما آبرسانی ماسک چشم به سبب مدت زمان طولانی تری که روی پوست قرار می گیرد باید بیش تر باشد.

از دست ندهید  روش های قطعی درمان فرو رفتگی جای جوش

اگر شما از افرادی هستید که میتوانید به طور مداوم و روزانه روتین مراقبتی دور چشم را انجام دهید بهتراست که از کرم دور چشم استفاده کنید اما اگر برای شما مقدور نیست میتوانید از ماسک های دور چشم در بعضی از مواقع استفاده کنید.

فواید استفاده از ماسک دورچشم چیست؟

برای گرفتن نتیجه بهتر لازم است که از فواید ماسک دور چشم اطلاع کافی داشته باشد.

 • رطوبت و آبرسانی پوست
 • کاهش تورم و پف زیر چشم
 • برطرف کننده سیاهی زیر چشم
 • کاهش حلقه تیره دور چشم
 • رفع خستگی مزمن عضلات اطراف چشم
 • روشن کننده پوست دور چشم
 • جوان سازی پوست زیر چشم
 • درمان چروک ریز و کناره خارجی چشم
 • کاهش تولید خطوط ظریف اطراف چشم
 • افزایش قوام پوست دور چشم

سخن پایانی

شما در این مقاله با ماسک یا پچ زیر چشم آشنا شدید. همچنین از نحوه استفاده و فواید آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

پد دور چشم ژله ای چیست؟

پدهای دور چشم ژله‌ای به‌صورت ویژه برای رفع سیاهی‌های دور چشم مورد استفاده قرار می‌گیرند. ساختار سیلیکونی این پدها که ساختار آنها شبیه قالب‌های یخی است، با نگهداری در یخچال و محیط‌های خنک دارای اثربخشی بیشتر می‌شوند و همین ویژگی آنها می‌تواند تمامی عارضه‌های منفی پوست حساس دور چشم را رفع کند.

ماسک زیر چشم یا دور چشم چه فوایدی دارد؟

رطوبت و آبرسانی پوست، کاهش تورم و پف زیر چشم، برطرف کننده سیاهی و تیرگی زیر چشم، رفع خستگی مزمن عضلات اطراف چشم، روشن کننده و جوانسازی پوست دور چشم، درمان چروک ریز و کناره خارجی چشم، افزایش قوام پوست دور چشم

از دست ندهید  روتین پوست بعد از حمام مخصوص یک خانم لاکچری

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا