سلامت عمومی

علت تغییر رنگ لمینت دندان چیست؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای لمینت دندان پیش آید، لمینت دندان تغییر رنگ داده است. دلایل تغییر رنگ لمینت دندان می تواند متعدد باشد که در این مقاله به برسسی آن ها خواهیم پرداخت. در صورتی که لمینت دندان خیلی سفید باشد، مدل دندان ها بسیار غیر طبیعی به نظر می رسد. نیاز است رنگ لمینت از رنگ سفیدی چشم کمی تیره تر و از رنگ پوست فرد کمی تیره تر باشد. در صورتیکه از این حالت خارج باشد و تیره تر و کدر تر باشد می توان گفت لمینت دندان تغییر رنگ داده است. به این علت دیگر جذابیت و شفافیت حالت قبل را نداشته و نیاز است که به دندانپزشک مراجعه نمایید تا اقدامات لازم را انجام دهد. دلایل مختلفی برای تیره شدن لمینت دندان وجود دارد که در این مقاله به تعدای از آن ها اشاره نموده و راهکار های لازم را ارائه خواهیم داد.


فهرست مطالب


علت تغییر رنگ لمینت دندان

لمینت های سرامیکی روکش های دندانی هستند که دارای استحکام و مقاومت بالایی در برابر عوامل آسیب زا، می باشند، با این وجود عدم انجام مراقبت های کافی به مرور زمان موجب آسیب دیدن آن ها می شود. یکی از این آسیب ها تغییر رنگ لمینت می باشد که بر اثر هریک از موارد زیر ممکن است رخ دهد:

1- عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از مواردی که انجام آن واجب و ضروری است، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. همانطور که همیشه توصیه می شود، همه افراد باید به طور مرتب مسواک بزنند و نخ دندان بکشند تا بتوانند از سلامت دهان و دندان خود محافظت کنند. این مورد همانگونه که سلامت دندان ها را تضمین می کند، در حفظ سلامت لمینت ها نیز نقش بسیار موثری دارد. بنابراین در صورتی که رعایت نشود می تواند به لمینت ها آسیب برساند و عوارضی مانند تغییر رنگ آن ها را به همراه داشته باشد.

2- مصرف دخانیات

نیکوتین موجود در دخانیاتی مانند سیگار، دشمن سلامتی دندان ها و همچنین روکش های سرامیکی آن ها می باشد. این ماده به سرعت موجب تغییر رنگ، زرد و لکه دار شدن لمینت می گردد، به همین دلیل توصیه می شود تا در صورتی که قصد لمینت کردن دندان هایتان را دارید، حتما مصرف دخانیات را کنار بگذارید و سپس اقدام به انجام این روش نمایید.

از دست ندهید  لمینت کریستالی چه کاربردی دارد؟

3- مصرف برخی داروها

مصرف برخی داروها مانند تتراسایکلین و انواع مشابه آن موجب تغییر رنگ و لکه دار شدن دندان ها می شود. این دارو ها می توانند موجب ایجاد لکه هایی از رنگ زرد روشن تا قهوه ای تیره بر روی دندان ها شوند که در نتیجه آن رنگ لمینت هایی که بر روی آن ها قرار دارند نیز تغییر خواهد کرد و بدرنگ می شود.

4- مصرف مواد غذایی رنگی

یکی از توصیه هایی که دندانپزشک زیبایی پس از نصب لمینت به آن اشاره می نماید، عدم مصرف مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی و یا محدود کردن مصرف آن ها می باشد.

تغییر رنگ لمینت دندان

در صورتی که بیمار به این نکته توجه کافی نداشته باشد، به مرور زمان شاهد ایجاد تغییراتی در رنگ این روکش ها و یا ایجاد لکه هایی بر روی آن ها خواهد شد. بنابراین در صورتی که تمایل دارید تا مدت زمان طولانی از تغییر رنگ این روکش ها پیشگیری نمایید، حتما مصرف مواد غذایی مانند توت های قرمز و شکلات و همچنین نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه را محدود کرده و پس از خوردن آن ها حتما مسواک بزنید و یا دهان خود را با آب بشویید. درباره بوتاکس مو چه می دانید؟

5- استفاده بیش از حد از دهانشویه حاوی هگزیدین

پس از استفاده این روش، دندانپزشک نوع دهانشویه مناسب و میزان استفاده از آن را به بیمار اطلاع می دهد. مصرف بیش از حد دهانشویه حاوی هگزیدین می تواند با عوارض جانبی و برگشت پذیری مانند تغییر رنگ دندان ها همراه باشد که در نتیجه آن رنگ لمینت نصب شده بر روی آن ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

6- استفاده بیش از حد از فلوراید

استفاده بیش از حد از فلوراید در دوز بالا به مرور زمان موجب تغییر رنگ دندان ها و تیره تر شدن آن ها می شود. این تیرگی بر رنگ لمینت هایی که بر روی آن ها قرار گرفته اند، نیز تاثیر می گذارد. به همین دلیل توصیه می شود که درباره میزان استفاده از فلوراید با دندانپزشک خود مشورت نمایید و حتما به آن دقت کنید.

چه مواد غذایی دلیل تغییر رنگ لمینت دندان است؟

مواد غذایی رنگی می‌تواند از مهم‌ترین دلایل تغییر رنگ لمینت دندان باشد. از جمله این مواد غذایی می‌توان به چای و قهوه اشاره کرد. مصرف مشروبات الکلی نیز می‌تواند علت زردشدن لمینت دندان باشد. مواد غذایی که حاوی اسیدها و قند بیش‌ازحد هستند هم می‌توانند دلیل تغییر رنگ لمینت باشند. آنها با چسبیدن به سطح روکش‌ها و ایجاد پلاک‌های دندانی می‌توانند موجب لکه‌دار شدن روکش‌های دندانی شوند.

از دست ندهید  آیا لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم مرتبط هستند؟

مصرف آب‌نبات و تافی، چیپس، کرانچی و پفک، مصرف توت‌ها و سس گوجه‌فرنگی و مواردی ازاین‌دست همگی می‌توانند موجب تغییر رنگ دادن لمینت های دندانی شوند. غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی مانند لیموناد و سرکه سیب یا سرکه بالزامیک و نوشیدنی‌های سرد و یخ هم ممکن است موجب فرسایش لمینت‌ها شده و به‌مرور رنگ آنها را تغییر دهند. خصوصاً اگر بعد از مصرف این مواد غذایی بهداشت دهان و دندان رعایت نشود، احتمال تغییر رنگ لمینت در صورت مصرف این غذاها بسیار بیشتر است. به همین دلیل باید مراقبت پس از لمینت دندان را جدی گرفت.

برای بررسی علت تغییر رنگ لمینت دندان باید به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

برای بررسی لمینت دندان و دلیل تغییر رنگ آن باید با دندانپزشک مشورت کنید. دندانپزشک به شما می‌گوید که لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است. شما می‌توانید از طریق سایت مراقب خودت باش با بهترین دندانپزشک در ارتباط باشید.

آیا می توان لمینت را دوباره سفید کرد؟

اگر برای اصلاح طرح لبخند خود از کامپوزیت استفاده کرده اید و یا می خواهید از کامپوزیت استفاده کنید، بهتر است ابتدا در این باره اطلاعات خود را افزایش دهید و یا با دندانپزشک زیبایی خود در این باره مشورت کنید تا بعد از انجام این فرایند دچار نارضایتی نشوید. یکی از مواردی که ممکن است در انتهای کار دلیل اصلی نارضایتی شما شود انتخاب رنگ کامپوزیت دندان است. اگر از کامپوزیت دندان برای اصلاح و ترمیم شکستگی فقط یک دندان استفاده کنید، ممکن است به مرور زمان دندان طبیعی شما تغییر رنگ دهد و این تضاد رنگی با کامپوزیت برایتان نارضایتی ایجاد نماید.

اما لازم است بگوییم این تفاوت رنگ زمانی رخ می دهد که شما در انتخاب رنگ ونیرهای دندانی بیش از اندازه تفاوت قائل شوید. البته لازم است بدانید مصرف قهوه، چای و مواد غذایی رنگی موجب تغییر رنگ کامپوزیت ها می شود، بنابراین لازم است بعد از انجام کامپوزیت دندان عادات غذایی خود را اصلاح نمایید تا کامپوزیت‌های شما همیشه سفید و براق باشند.

قبل از انجام کامپوزیت بهتر است برای سفید کردن دندان های طبیعی اقدام نمایید تا بتوانید رنگ کامپوزیت‌ها را بهتر انتخاب نمایید. یکی از راه های سفید کردن دندان های طبیعی، بلیچینگ می باشد.

از دست ندهید  چگونه می توان سلامت روان سالمندان را ارتقا داد؟

ایا چایی باعث زرد شدن لمینت میشه؟

نوشیدنی‌های رنگی مانند چای می‌تواند روی مینای طبیعی دندان‌ها تاثیر گذاشته و موجب زردشدن آن شود. بااین‌حال ونیرهای پرسلن به دلیل ساختار غیرمتخلخلی که دارند این نوشیدنی‌ها را جذب نمی‌کنند. اما اگر ونیرها دچار آسیب و شکستگی شوند یا بعد از مصرف چای بهداشت دهان و دندان رعایت نشود، مصرف مداوم چای هم می‌تواند علت زردشدن لمینت دندان شود.

ایا مواد رنگی باعث تغییر رنگ لمینت میشه؟

مواد رنگی می‌توانند به‌مرور روی کیفیت لمینت‌ها تاثیر گذاشته و موجب تغییر رنگ آنها شوند. خصوصاً اگر به دلیل وجود شکاف در روکش‌ها یا هرگونه شکستگی و خراشی جذب مواد رنگی توسط روکش‌ها بیشتر شود.

آیا قهوه باعث تغییر رنگ لمینت می شود؟

در یک‌کلام می‌توان گفت که قهوه می‌تواند عامل تغییر رنگ لمینت باشد. روکش‌های پرسلن ممکن است دچار لکه شوند، حتی اگر از نظر فنی نسبت‌به دندان‌های طبیعی شما در برابر لکه مقاوم‌تر باشند. قهوه و بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌های دیگر که حاوی رنگ‌دانه‌های خاصی هستند می‌توانند ونیرهای شما را تغییر رنگ دهند، همان‌طور که می‌توانند رنگ دندان‌های طبیعی شما را تغییر دهند.

قیمت ترمیم رنگ لمینت دندان چقدر است؟

به‌صورت‌کلی تمام روش‌هایی که می‌توان از آنها برای ترمیم تغییر رنگ لمینت دندان استفاده کرد هزینه‌بر است. میزان هزینه و قیمتی که باید برای ترمیم‌کردن رنگ لمینت‌های دندانی پرداخت کرد به این بستگی دارد که رنگ آنها چقدر تغییر کرده و از چه روشی باید برای ترمیم آنها استفاده کرد.

گاهی اوقات دندانپزشک تنها با تمیزکردن دندان‌ها و چند روش ساده مانند پولیش روکش‌ها می‌تواند تغییر رنگ لمینت دندان‌ها را ترمیم کند. اما گاهی نیز میزان تغییر رنگ به‌حدی است که نمی‌توان آنها را ترمیم کرد و تنها راه‌حل تعویض لمینت دندان است. خصوصاً اگر عمر مفید لمینت‌ها به اتمام رسیده باشد قطعاً هزینه‌کردن برای ترمیم رنگ آنها گزینه خوبی نیست.

پولیش لمینت دندان چیست؟

پولیش کردن لمینت دندان یک روشی است که با هدف بهبود ظاهر و درخشندگی لمینیت‌های دندان انجام می‌شود. در واقع معمولاً پس از نصب لمینت‌ها و با گذر زمان و استفاده روزانه ممکن است لمینت‌ها کمرنگ شده و ظاهر زیبای خود را از دست بدهند. به همین منظور دندان پزشکان برای بازگرداندن زیبایی و درخشندگی اولیه لمینت‌ها از تکنیک پولیش لمینت دندان استفاده خواهند کرد.

تغییر رنگ لمینت دندان

در این روش لازم است در ابتدا با استفاده از یک سری مواد مخصوص سطح لمینت‌ها با دقت تمیز شوند. پس از تمیز کردن سطح لمینت‌ها، دندانپزشک از ابزارهای خاصی همچون برس‌ها و پولیشرها کمک می‌گیرد تا بتواند سطح لمینت‌ها را با دقت تمیز کند. پس از پولیش کردن سطح لمینت‌ها، براقیت و درخشندگی آنها بسیار افزایش خواهد یافت. خوشبختانه پولیش لمینت دندان یک روش غیر تهاجمی به حساب می‌آید و هیچ تاثیری بر سلامت دندان طبیعی نداشته زیرا فقط به سطح لمینت‌ها اعمال خواهد شد.

از دست ندهید  درباره شکم درد همراه با نفخ، از علت تا هشدار خطر

توجه داشته باشید که برای بازگرداندن درخشندگی و زیبایی به ظاهر لمینت‌ها، افراد ملزم هستند در بازه‌های زمانی مشخص به دندان پزشک مراجعه کرده و پولیش لمینت را انجام دهند.

آیا میشود رنگ روکش دندان را تغییر داد؟

اولین اقدام مشخص کردن عامل های آن بود، زمانی که متوجه شدید علت های تغییر رنگ روکش دندان چیست؟، بعد باید با پزشک خود مشورت کنید و درمورد درمان صحبت کنید.

تیرگی و زردی روکش ممکن است از لکه و رنگدانه باشد، گاهی با مسواک زدن مرتب و نزد پزشک تمیز کردن حرفه ای دندان، مشکل برطرف شود.این لکه ها نمیتوانند به قسمت های سخت روکش دندان نفوذ کنند و ممکن است با همین اقدام مشکل برطرف شود.

اگر عامل تغییر رنگ، آسیب دیدگی روکش باشد. ممکن است از درمان های تهاجمی استفاده شود. مثلا ممکن است روکش آسیب دیده باشد و دندان در خطر باشد، در این زمان باید روکش برداشته شود، دندان خراب ترمیم شودو سپس روکش جدید. اما گاهی نیاز است دندانی که زیر روکش است جرم گیری شود و لکه کاملا پاک شوندو حتی گاهی نیاز است دندان عصب کشی شود و گاهی هم اگر دیر اقدام به درمان شود ممکن است دندان به طور کامل از بین رفته باشد.

بررسی 3 راه برای سفید شدن دندان لمینت

گذشت زمان ممکن است باعث ایجاد لکه‌هایی در دو طرف روکش پرسلن شود. شما نمی‌توانید روش‌هایی را که برای سفید کردن دندان‌های طبیعی خود به کار می‌برید، برای دندان‌های لمینت شده خود نیز استفاده کنید اما می‌توانید دندان‌هایی را که زیر روکش قرار گرفته‌اند را سفیدتر کنید یا دندانپزشک زیبایی شما می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد. به طور کلی 3 روش برای جرمگیری و از بین بردن لکه‌های روکش‌های پرسلن وجود دارد. سه روش مورد استفاده در سفیدتر کردن دندان‌ها یا از بین بردن لکه‌ها عبارتند از: سیستم سفید کردن دندان، خمیردندان پولیش دندان و یک دندانپزشک زیبایی.

سیستم سفید کردن دندان

ابتدا بدانید که چه نوع روکش پرسلنی در دهان شما قرار دارد. اگر روکش شفاف و سبک دارید، می‌توانید سفید کردن قسمت پشت دندان را امتحان کنید. هنگامی که سعی می‌کنید قسمت پشتی دندان‌های لمینت شده خود را سفید کنید، دندان واقعی به طور طبیعی سفید می‌شود و سفیدی آن از طریق روکش پرسلن منعکس می‌شود.

از دست ندهید  درمان افتادگی پلک با ورزش

همیشه در مورد سیستم سفید کردن دندان دستورالعمل‌ها را کاملاً رعایت کنید و قبل از تلاش برای سفیدتر کردن دندان‌های خود در خانه با دندانپزشک خود صحبت کنید.

خمیر دندان پولیش ملایم

در مرحله بعد می‌توانید دندان‌های خود را با خمیردندانی که به طور خاص برای از بین بردن ترکیباتی که دلیل لکه‌دار شدن ونیر است، مسواک بزنید. در صورت داشتن لکه جزئی در لبه‌های روکش خود، خمیردندان پولیش ملایم توصیه می‌شود.

خمیر دندان مواد و ترکیبات جمع شده روی ونیرها را از بین می‌برد و زیبایی بیشتری به دندان‌های شما می‌بخشد. اگر مطمئن نیستید از چه نوع خمیردندانی استفاده کنید، دندانپزشک شما می‌تواند یکی از انواع مناسب آن را به شما توصیه کند.

دندانپزشک زیبایی

گزینه دیگر برای سفیدتر کردن روکش‌های شما مراجعه به دندانپزشک زیبایی است. اگر روکش‌های لمینت شما بیش از حد فرسوده شده باشند، دندانپزشکان آنها را به صورت حرفه‌ای تمیز کند تا دوباره سفید به نظر برسند. بدترین حالت ممکن این است که روکش‌های شما نیاز به تعویض داشته باشند.

زمانی که صحبت از لکه‌های روکش پرسلن می‌شود، خوب است بدانید که آن‌ها به راحتی لکه نمی‌گیرند. با امتحان کردن برخی از روش‌های فوق، احتمالاً می‌توانید راهی مناسب برای روشن‌تر و سفیدتر شدن روکش‌های خود بیابید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با علت تغییر رنگ لمینت دندان آشنا شدید. همچنین از راههای سفید شدن دندان لمینت شده آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جوای داده شود.

سوالات متداول

آیا امکان رفع زردی کامپوزیت دندان در خانه وجود دارد؟

روش های از بین بردن زردی در خانه بیشتر جنبه پیشگیری دارند اما شما می توانید در مطب دکتر کامپوزیت های خود را سفید کنید.

آیا جرمگیری دندان لمینت شده ممکن است؟

بر خلاف دندان‌های طبیعی، توصیه نمی‌کنیم از روش‌های سفید کننده سنتی برای روکش‌های خود نیز استفاده کنید. محصولات سفید کننده دندان قادر به تغییر رنگ ونیرهای شما نیستند، اما می‌توانند رنگ دندان‌های طبیعی شما را تغییر بدهند که احتمالاً منجر به یک لبخند ناهماهنگ خواهد شد.
اینکه شما نمی‌توانید لمینت های خود را سفید کنید به این معنی نیست که نمی‌توانید ظاهر آن‌ها را حفظ کرده و بهبود بخشید. اگر نگران تغییر رنگ روکش یا دندان طبیعی خود هستید، زمان مناسبی برای تعیین یک قرار ملاقات با دندانپزشک است، زیرا ممکن است نیاز به جرمگیری حرفه‌ای یا تعویض روکش‌های خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا