سلامت عمومی

لمینت دندان برای زنان باردار چگونه انجام می‌شود؟

آیا لمینت دندان برای زنان باردار مجاز است؟ لمینت دندان جزء خدمات دندانپزشکی محبوب است که با هدف زیبایی و ترمیمی و اصلاح طرح لبخند انجام می‌شود. معمولا لمینت دندان محدودیتی ندارد اما در مواردی مانند لمینت دندان در بارداری دندانپزشک انجام این کار را مجاز نمی‌داند. حساسیت دوره حاملگی بالاست و انجام برخی کارها ممکن است عوارض جدی برای مادر و جنین به دنبال داشته باشد. اگر برایتان سوال است که خانم‌های باردار هم می‌توانند این کار را انجام دهند یا به‌خاطر احتمال مشکلات بارداری باید تا بعد از زایمان برای لمینت دندان صبر کنند پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مطلب با ما باشید.

لمینت دندان برای زنان باردار

تقریبا هیچ دندانپزشک یا دکتر زنانی را پیدا نمی‌کنید که انجام لمینت دندان برای زنان حامله را توصیه کند. از نظر آنها خانم‌های باردار در این دوره صرفا مجاز به درمان‌های ضروری و اورژانسی دندانپزشکی هستند. یعنی خرابی یا پوسیدگی دندانی به‌حدی رسیده باشد که قسمت‌های زیادی از دهان و دندان درگیر شده یا احتمال سرایت عفونت به خون و بروز مشکلات بارداری بالا باشد. درغیراین صورت، بهتر است که هرگونه خدمات دندانپزشکی ازجمله لمینت دندان به بعد زایمان موکول شود.

آیا امکان لمینت در دوران بارداری وجود دارد؟

یکی از سوالات خانم‌ها این است که چند روز بعد از اقدام میشه فهمید بارداری؟ به‌محض شروع برای اقدام بارداری باید از برخی اقدامات دوری کنید. دوران بارداری دوره شیرین و درعین‌حال حساسی برای خانم‌هاست که محدودیت‌ها و مشکلات زیادی به‌همراه دارد از جمله بیماری‌های دهان و دندان که در صورت جدی‌بودن باید درمان شوند. اما روش‌های زیبایی دندانپزشکی مثل لمینت دندان در دوران بارداری ضرورت ندارد.

لمینت دندان در بارداری

چرا که حاملگی روی دهان و دندان تاثیر می‌گذارد. تورم و التهاب لثه، تحلیل مینای دندان، و کاهش کلسیم در بدن مادر از همین تغییراتی هستند که باعث شده دندانپزشکان انجام لمینت را به بعد از این دوران و زایمان موکول کنند. این نوع مشکلات در بارداری می‌تواند علت افتادن لمینت دندان باشد. در این صورت ممکن است ماندگاری لمینت دندان کم شود.

از دست ندهید  افسردگی فصلی چیست؟ علائم و نشانه های آن

عوارض لمینت دندان برای زنان باردار چیست؟

انجام لمینت دندان در خانم‌های حامله، عوارض و مشکلات بارداری را برای مادر و جنین به‌دنبال دارد. از عوارض لمینت دندان در زنان باردار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱. تورم و التهاب لثه

تغییرات هورمونی در بدن خانم‌ها در حاملگی مشکلات و دردسرهای زیادی ایجاد می‌کند که علائم آن بیشتر از همه در دهان و دندان نمایان می‌شود. التهاب لثه در بارداری شایع بوده و در صورت لمینت تشدید شده و ممکن است باعث بیماری‌های جدی شود. لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم ارتباط دارند و این مشکل در بارداری تشدید می‌شود.

۲. کاهش کلسیم در بدن مادر

جنین از مواد مغذی بدن مادر به‌خصوص کلسیم تغذیه می‌کند که آن را از دندان و استخوان‌های مادر می‌گیرد. انجام لمنیت در دوران بارداری باعث کاهش کلسیم بدن مادر می‌شود. عوارض آن هم تحلیل‌رفتن دندان‌های مادر خواهد بود.

۳. تحلیل مینای دندان

علاوه‌بر مشکلات لثه‌ای، تحلیل مینای دندان هم در این دوران معمولا زیاد دیده می‌شود. برای انجام لمینت دندانپزشک باید بخشی از مینای دندان را بتراشد، این یعنی میزان آسیب‌دیدگی مینای دندان در دوران حاملگی بیشتر است.

لمینت در سه ماهه اول بارداری

انجام لمینت دندان در سه ماهه اول بارداری نه مورد تایید دندانپزشک است و نه دکتر زنان. چرا که بافت جنین در سه ماه نخست بارداری در حال تشکیل‌شدن است و استفاده از مواد شیمیایی باعث ایجاد مشکلات و حساسیت می‌شود. به‌علاوه اینکه علائم بارداری مثل حالت تهوع، بی‌اشتهایی و استفراغ در سه ماه اول فرایند درمان را سخت‌تر و طولانی‌تر می‌کند. سرگیجه و معده درد از علائم بارداری است که این مشکلات را افزایش می‌دهند. معمولا توصیه می‌شود که خانم‌ها در سه ماهه اول بارداری حداقل ۲ بار ویزیت دندانپزشکی داشته باشند.

از دست ندهید  بافت نرم و آسیب بافت نرم چیست؟ + معرفی و بررسی انواع صدمات بافت نرم + نکات مهم در مورد آن

لمینت دندان در سه ماهه دوم بارداری

سه ماهه دوم بارداری بهترین زمان برای درمان‌های ترمیمی دندانپزشکی است که بهتر است طی ۲ جلسه انجام شود تا به مادر فشار نیاید. به‌خصوص که درازکشیدن به پشت در مدت طولانی برای خانم باردار مناسب نیست. از آنجایی که اعضای جنین تقریبا در این بازه شکل گرفتند بهترین زمان برای انجام درمان زیبایی دندانپزشکی است.

بنابراین اگر قصد انجام لمینت در حاملگی را دارید بهتر است در سه ماهه دوم مراجعه کنید. همچنین باید از پزشک سوال کنید که لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است تا از مشکلات بعدی آن آگاه باشید.

لمینت دندان در سه ماهه سوم بارداری

بیشترین میزان رشد جنین در سه ماهه سوم بارداری شکل می‌گیرد و انجام درمان‌های سخت و طولانی مثل لمینت دندان برای خانم‌های حامله به‌هیچ وجه توصیه نمی‌شود. درازکشیدن طولانی‌مدت به پشت به عروق خونرسان جفت فشار می‌آورد و احتمال ازبین‌رفتن جنین به‌خاطر کمبود خون افزایش پیدا می‌کند.

لمینت در دوران شیردهی

مصرف داروهای ضددرد، بی‌حسی‌ها، آنتی‌بیوتیک و ضدالتهاب‌ها در دوران شیردهی عوارضی برای نوزاد ندارد. بنابراین، انجام لمینت در دوران شیردهی هیچ محدودیتی ندارد و مادران شیرده می‌توانند با خیال راحت برای انجام خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی مراجعه کنند.

البته بهتر است قبل از هر اقدامی حتما با دکتر زنان مشورت کنید و دندانپزشک را در جریان شیردهی قرار دهید.

چرا نباید در بارداری دندان‌ها را لمینت کرد؟

علت مضر بودن این خدمات زیبایی برای خانم‌های حامله عبارتند از:

ردیفعلل خودداری از لمینت در بارداری
۱عکسبرداری با اشعه ایکس برای مادر باردار و جنین مضر است.
۲خوابیدن به پشت برای مدت طولانی به عروق خون‌رسانی جفت فشار آورده و خطر مرگ جنین را به‌دنبال دارد.

برای لمینت دندان در بارداری باید با پزشک زنان مشورت کرد؟

برای انجام خدمات دندانپزشکی ترمیمی یا زیبایی مانند لمینت حتما باید با پزشک زنان مشورت کنید و با تجویز دکتر زنان و مشاوره با دندانپزشک متخصص برای درمان دندانپزشکی اقدام کنید.

از دست ندهید  چگونه براش آرایشی را تمیز کنیم؟

آیا لمینت در دوران بارداری خطرناک است؟

لمینت دندان خدمات زیبایی دندانپزشکی است که انجام آن در دوران بارداری چندان ضرورتی ندارد و ممکن است عوارض خطرناکی برای مادر و جنین داشته باشد؛ چرا که احتمال التهاب و تورم لثه، تحلیل مینای دندان و کاهش کلسیم بدن را به‌همراه دارد. به‌علاوه اینکه اشعه ایکس برای عکسبرداری دندان‌ها، و به پشت خوابیدن طولانی می‌تواند خطرناک باشد.

ممکن است لمینت دندان برای جنین خطرناک باشد؟

به پشت خوابیدن طولانی باعث فشارآوردن به عروق خون‌رسان جفت شده و ممکن است باعث ازبین‌رفتن جنین به‌خاطر کمبود خون شود.

آیا لمینت دندان در حاملگی روی مادر تاثیر می گذارد؟

بله ممکن است باعث بروز مشکلاتی مانند تشدید التهاب لثه، تحلیل مینای دندان و کاهش کلسیم بدن مادر شود.

سخن پایانی

در این مقاله درباره امکان انجام لمینت برای زنان باردار صحبت کردیم و اینکه آیا این خدمات دندانپزشکی زیبایی و لمینت دندان برای زنان حامله خطرناک است یا خیر. لمنیت دندان در حاملگی به‌خودی‌خود کار خطرناکی نیست اما از آنجایی که صرفا یک عمل زیبایی بوده و ضرورتی ندارد توصیه می‌شود که آن را به بعد از حاملگی موکول کنید.

اشعه ایکس عکسبرداری از دهان و دندان، تشدید تورم و التهاب لثه، تحلیل مینای دندان و کاهش کلسیم بدن مادر از جمله عوارض احتمالی انجام لمینت دندان برای زنان حامله هستند. به‌علاوه اینکه، به پشت خوابیدن طولانی‌مدت در حاملگی برای جنین خطرناک است و احتمال ازبین‌رفتن جنین وجود دارد. بهتر است برای انجام خدمات دندانپزشکی و لمینت دندان در بارداری حتما با دکتر زنان مشورت کنید و به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

از دست ندهید  درباره شکم درد همراه با نفخ، از علت تا هشدار خطر

سوالات متداول

آیا داروی بی حسی بر روی جنین تاثیر منفی دارد؟

با توجه به مطالعات صورت گرفته در این خصوص، هنوز نظری قطعی که بر تأثیر منفی و نامطلوب داروهای بی حسی بر روی جنین دلالت کند ارائه نشده است. البته با اشراف به این امر که لیدوکائین (داروی بی حسی مورد استفاده در دندانپزشکی) پس از تزریق به لثه مادر قابلیت عبور از جفت را دارد، باید خاطر نشان شد
که این مسئله می‌تواند پیامدهایی در پی داشته باشد؛ بنابراین دندانپزشک می‌بایست به میزان حداقل و با کمترین دوز از آن استفاده نماید.

آیا انجام عکس‌برداری در دوران بارداری بی‌خطر است؟

انجمن دندان‌پزشکی آمریکا و کنگره متخصصین زنان و زایمان آمریکا معتقد هستند که زنان باردار در هر سه دوره بارداری با استفاده از اقدامات حفاظتی در مقابل اشعه به منظور پایین نگه‌داشتن دوز در حد معقول، برای عکس‌برداری از دندان اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا