سلامت عمومی

آیا لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم مرتبط هستند؟

بسیاری از افراد برای این که دندان‌های زیبا و مرتبی داشته باشند، از لمینت استفاده می‌کنند. لمینت‌ها علاوه بر زیبا و مرتب کردن دندان‌های شما، باعث مقاومت بیشتر آن‌ها نیز می‌شوند. با توجه به این که برای نصب لمینت باید بخشی از مینای دندان تراشیده شود، برای برخی از افراد این سؤال پیش می‌آید که آیا لمینت دندان سبب پوسیدگی دندان می‌شود؟ در این مقاله قصد داریم به این سؤال پاسخ دهیم. با ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

پوسیدگی و لمینت دندان

لمینت دندان روشی است برای محافظت از دندان‌ها در مقابل پوسیدگی که کل دندان را پوشانده و علاوه‌بر هدف زیبایی باعث مقاومت بیشتر دندان‌ها می‌شود. نصب لمینت دندان به‌تنهایی نمی‌تواند عامل پوسیدگی دندان باشد اما در صورت عدم رعایت دستورات دندانپزشک و مراقبت‌های بعد از لمینت، احتمال پوسیدگی دندان بیشتر شده و می‌توان آن را از عوارض لمینت دندان دانست.

لمینت دندان و پوسیدگی دندان

مواد لمینت باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود، یعنی ضرری برای دندان‌ها ندارند. اما ریسک خرابی و پوسیدگی همیشه وجود دارد. در واقع، عامل پوسیدگی دندان بعد از لمینت‌ها عدم رعایت نکات بهداشتی و مراقبت‌های بعد از لمینت، و عدم مهارت کافی دندانپزشک در نصب لمینت است. در این شرایط باید برای درمان پوسیدگی دندان اقدام کنید. البته برای کسب اطلاعات درباره بارداری میتوانید مقاله کنترل فشارخون بالا در بارداری را بخوانید.

چرا بعد از لمینت دندان ها پوسیده می شوند؟

لمینت نمی‌تواند به خودی خود باعث پوسیدگی دندان‌ها شود. در واقع از این روش برای محافظت از دندان‌ها در برابر پوسیدگی استفاده می‌شود. لمینت روکشی محکم است که تقریباً تمامی دندان شما را می‌پوشاند؛ اما نکته مهمی که وجود دارد این است که در صورت عدم رعایت نکات زیر پوسیدگی دندان می‌تواند رخ بدهد:

۱) عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

فرقی ندارد شما از چه روشی برای روکش کردن دندان خود استفاده می‌کنید، اگر مسواک نزنید، از دهان شویه استفاده نکنید، هر شش ماه به دندان پزشک مراجعه نکنید و از دهان و دندان خود مراقبت نکنید، خطر پوسیدگی دندان همیشه وجود خواهد داشت. وقتی غذا و خوراکی می‌خورید و نوشیدنی‌های شیرین، رنگی و… می‌نوشید، باکتری‌ها و ذرات غذا در دهان شما تجمع پیدا می‌کنند. اگر مسواک نزنید، باز هم دندان‌های خود را در معرض خطر پوسیدگی قرار می‌دهید. درست است که لمینت دندان‌های شما را می‌پوشاند، اما بخش مهمی از دندان‌ها که اتفاقاً در اکثر مواقع جرم‌ها در آن بخش تجمع بیشتری دارند، همیشه در معرض خطر باقی می‌ماند. خط بین لثه و لمینت همیشه می‌تواند محلی برای تجمع باکتری‌ها و نفوذ آن‌ها به دندان اصلی شما باشد. در این حالت پوسیدگی می‌تواند ریشه دندان را بیشتر خراب کند و باعث بیماری‌های لثه شود.

از دست ندهید  بررسی مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر ریزش مو + معرفی انواع ماسک مو خانگی برای درمان ریزش مو + بررسی فواید آن ها در سلامتی و تقویت مو

۲) نصب نادرست لمینت

حالت دیگری هم وجود دارد که ممکن است دندان شما با وجود لمینت پوسیده شوند. اگر لمینت به درستی نصب نشود، ترک پیدا کند یا حفره‌ای داشته باشد، نمی‌تواند آن گونه که باید از دندان های شما محافظت کند. در این حالت ممکن است غذا و باکتری‌ها در بخش ترک‌خوردگی و حفره جمع شوند و شما متوجه آن نباشید.

در صورتی که خوب مسواک نزنید، ممکن است همین مشکل باعث پوسیدگی شود و آن باکتری را به دندان‌های شما برساند.

۳) عدم درمان دندان های پوسیده یا آسیب دیده قبل از انجام لمینت

مورد دیگری که می‌تواند موجب پوسیدگی دندان‌ها پس از لمینت شود، عدم توجه به دندان‌های آسیب دیده قبل از انجام این کار است. همان طور که اشاره کردیم، پیش از لمینت کردن تمامی دندان‌ها باید به خوبی معاینه شوند تا در صورت وجود پوسیدگی و خرابی، مشکلات برطرف شوند. اگر دندان شما ذره‌ای پوسیده باشد و روی آن لمینت انجام شود، مشکل بدتر خواهد شد. پس در این زمینه دقت و مهارت دندان پزشک شما بسیار مهم است. دندان پزشک علاوه بر این که باید در نصب روکش‌های لمینتی مهارت کافی را داشته باشد، باید بتواند با دقت تمامی دندان‌ها را بررسی کند.

لمینت دندان و پوسیدگی دندان

پس همان طور که توضیح دادیم، لمینت و مواد آن هیچ مشکلی برای دندان‌های شما ایجاد نمی‌کنند. در عین حال هم شما نمی‌توانید از دندان‌های خود به صورت صد در صدی محافظت کنید؛ و همچنان خطر خرابی و پوسیدگی وجود دارد. آن چه موجب پوسیدگی دندان ها پس از لمینت کردن می‌شود، به نحوه مراقبت از دندان‌ها و مهارت دندان پزشک در نصب لمینت ربط دارد.

آیا لمینت متحرک باعث پوسیدگی دندان می شود؟

به‌خاطر فاصله‌ای که بین لمینت متحرک و دندان‌ها به‌وجود می‌آید، و از آنجایی که بزاق دهان به‌خاطر لمینت متحرک دیگر مثل قبل قادر به پاک‌کردن باکتری‌ها نیست، پلاک‌ و جرم دندانی بیشتری در این فواصل جمع می‌شود. درنتیجه می‌توان گفت لمینت متحرک می‌تواند باعث پوسیدگی دندان شود.

آیا لمینت سرامیکی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

فرقی نمی‌کند که چه نوع جنس لمینتی روی دندان نصب می‌شود، مواد تشکیل‌دهنده این پوشش‌های دندانی عامل خرابی یا پوسیدگی نیستند، بلکه عامل پوسیدگی و خرابی دندان، رعایت نکردن مراقبت‌های بعد از لمینت است و ربطی به استفاده از لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ندارد.

چگونه می توان از پوسیدگی دندان لمینت شده جلوگیری کرد؟

دندانپزشک شما بررسی می‌کند که آیا شما کاندید مناسبی برای لمینت هستید یا خیر؟ برای این درمان نیاز به آمادگی زیادی نخواهید داشت و دندانپزشک در یک جلسه دندان‌های شما را زیبا و درخشان کند. لمینت از 10 تا 30 دوام داشته و در صورت مراقبت صحیح از آن‌ها به هیچ عنوان باعث پوسیدگی دندان نخواهند شد. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید.

از دست ندهید  درباره شکم درد همراه با نفخ، از علت تا هشدار خطر

از عادت‌های بد دوری کنید.

درست مانند دندان‌های معمولی، روکش‌های دندان اغلب به دلیل عادت‌های بد می‌شکنند. از جویدن اشیایی مانند تکه‌های یخ یا ناخن خودداری کنید. همچنین باید از استفاده از دندان برای باز کردن بسته‌ها خودداری کنید. این عمل می‌تواند باعث کنده شدن یا شکستن کامل روکش و پوسیدگی زودرس دندان شود.

علاوه بر این، افراد سیگاری باید در اسرع وقت سیگار را ترک کنند. سیگار باعث انواع مشکلات دندانی از جمله بیماری پریودنتال می‌شود. دندانپزشکان اغلب برای درمان مشکلات دهان و دندان ناشی از سیگار کشیدن مجبور به برداشتن لمینت شده و لازم است لمینت از نو انجام شود.

مصرف نوشابه را محدود کنید.

سودا حاوی اسید فسفریک است. این اسید می‌تواند هم به دندان‌های طبیعی و هم به روکش‌های دندان آسیب برساند. در حالی که افراد می‌توانند هر از گاهی یک قوطی نوشابه بنوشند، مصرف منظم آن ممکن است باعث از بین رفتن لمینت شود. اگر علاقه زیادی به نوشیدن نوشابه دارید، بهتر است برای مصرف از نی استفاده کنید.

مراقب روکش‌های خود باشید.

باید از روکش‌های لمینت در برابر نیروهای قوی که می‌توانند باعث از کار افتادن آنها شوند محافظت کنید. کسانی که ورزش‌های تماسی انجام می‌دهند باید از محافظ دهان برای محافظت از لمینت استفاده کنند. همچنین افرادی که از دندان قروچه رنج می‌برند باید هرچه سریع‌تر برای درمان این مشکل خود اقدام کرده که نه تنها از لمینت محافظت کرده بلکه از بروز سایر آسیب‌های دندانی جلوگیری کنند. ضمنا برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع روکش دندان کلیک کنید و مقاله را مطالعه فرمایید.

روزانه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

محافظت از دندان‌های واقع در زیر لمینت دندان بسیار مهم است. در صورت استفاده از لمینت باید دو بار در روز با مسواک برقی یا دستی مسواک بزنید. استفاده روزانه از نخ دندان نیز توصیه می‌شود. این کار باکتری‌های کناره‌های دندان را از بین می‌برد. اگر باکتری بین دندان‌ها باقی بماند، باعث پوسیدگی دندان خواهد شد.

برای درمان پوسیدگی باید لمینت را برداشت؟

اگر دندان زیر لمینت دچار خرابی یا آسیب‌دیدگی شود دندانپزشک باید برای درمان پوسیدگی، لمینت دندان را بردارد. بعد از اینکه پروسه درمان تکمیل شد دوباره لمینت نصب می‌شود.

از دست ندهید  آشنایی با مهمترین آزمایشهای پیش از بارداری

آیا می توان دندان پوسیده را لمینت کرد؟

اگر دندان پوسیده باشد، لمینت دندان چگونه انجام می شود؟ دندانی که دچار آسیب، پوسیدگی یا شکستگی باشد را می‌توان لمینت کرد اما برای نصب این پوشش ابتدا باید تمام این آسیب‌ها، پوسیدگی، شکستگی و حتی کوچکترین لب‌پریدگی‌ها درمان و ترمیم شوند، بعد دندانپزشک مراحل نصب لمینت را آغاز کند.

نصب این ونیرها روی دندان پوسیده، عمر و ماندگاری لمینت را کاهش می‌دهد. در واقع یکی از دلایل افتادن لمینت دندان پوسیدگی دندان‌ها است.

مراقبت های لازم بعد از لمینت دندان پوسیده:

پس از انجام لمینت توصیه می شود چند هفته اول به طور منظم به کلینیک دندانپزشک خود مراجعه کنید تا شرایط دندان ها و بافت لثه شما را بررسی کند. سؤالات خود را نیز در این جلسات می توانید از دندانپزشک بپرسید. در ادامه نکات دیگری که برای مراقبت از لمینت سرامیکی باید در نظر داشته باشید را نام برده ایم.

رعایت کامل بهداشت دهان و دندان

مهم ترین نکته ای که بعد از لمینت باید در نظر داشته باشید رعایت بهداشت دهان و دندان است. رعایت بهداشت دهان و دندان، ماندگاری لمینت را بیشتر خواهد کرد. عده ای تصور می کنند ونیرها هیچ گاه پوسیده نمی شوند به همین خاطر نیازی به مسواک زدن ندارند درصورتی که این تصور غلط است. از آن جایی که روکش های ونیر با دندان طبیعی شما پیوند خورده اند، دندان زیر لمینت ممکن است پوسیده شود. پس از انجام لمینت بعد از هربار غذا خوردن حتما مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. روزانه یک الی دو بار از دهانشویه های آنتی سپتیک یا دهانشویه های بدون الکل استفاده کنید.

از مسواک نرم و خمیر دندان استفاده کنید

پس از لمینت به هیچ وجه از مسواک های دارای پرزهای سخت استفاده نکنید زیرا موجب ساییده شدن لمینت می شود. هم چنین برای جلوگیری از آسیب دیدن لمینت از خمیر دندان های غیرساینده استفاده کنید. ترجیحا دندانپزشک خود را از نام و نوع خمیردندان و مسواکی که استفاده می کنید آگاه کنید.

از لثه خود مراقبت کنید

عفونت لثه و بیماری های پریودنتال باعث می شد دچار عفونت لثه شوید و لمینت دندان تان آسیب ببیند. سالم بودن لثه تأثیر زیادی بر ظاهر لبخند شما دارد و طول عمر آن را افزایش می دهد. چنان چه دندان هایتان پوسیدگی دارد ابتدا پوسیدگی آن را ترمیم کنید زیرا در صورت عدم درمان عفونت گسترش می یابد و لمینت دندان شما دچار آسیب می شود.

به طور منظم به دندانپزشک تان مراجعه کنید

پس از نصب لمینت حتما هر ۶ ماه یکبار برای معاینه به کلینیک دندانپزشکی خود مراجعه کنید. در صورتی که دندان و لثه های سالمی داشته باشید لمینت شما نیازی به ترمیم یا تعویض پیدا نخواهد کرد. علاوه بر این در صورتی که عفونت یا پوسیدگی در دندان و لثه شما رخ داده باشد به موقع آن را درمان خواهید کرد. با انجام معاینات دوره ای در صورتی که لمینت دچار ترک و ساییدگی شده باشد یافت شده و درمان می شود.

از دست ندهید  ایمپلنت دندان اقساطی در اصفهان+شرایط پرداخت و دریافت مشاوره رایگان

از جویدن مواد غذایی سفت خودداری کنید

لمینت دندان دارای مقاومت نسبتا خوبی است اما استفاده زیاد از مواد سفت باعث می شود آسیب ببیند. از انجام کارهای زیر پس از نصب لمینت خودداری کنید:

  • جویدن ناخن
  • جویدن ته مداد
  • باز کردن درب بطری فلزی یا کیسه فلزی با دندان
  • شکستن پسته و بادام در بسته

مراقب ساییده نشدن لمینت به دندان مقابل باشید

اگر عادت به دندان قروچه دارید، حتما قبل از گذاشتن لمینت برای برطرف کردن آن اقدام کنید. دندان قروچه باعث ساییده شدن لمینت و وارد کردن فشار به دندان مقابل می شود. یک راه تأثیرگذار که به شما پیشنهاد می شود استفاده از محافظ شبانه است. دندان قروچه آسیب های زیادی از جمله: ترک خوردن، شکسته شدن و افتادن لمینت به دندان شما وارد می کند.

از مصرف مواد غذایی رنگدانه دار خودداری کنید

پس از نصب لمینت از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های رنگدانه دار خودداری کنید زیرا این نوشیدنی ها باعث تغییر رنگ و زرد شدن لمینت می شود. این مواد هم چنین پیوند ونیر و مینای دندان شما را از بین می برد. در شرایطی که مواد غذایی رنگدانه دار مانند: قهوه، سودا، زردچوبه  و زعفران مصرف کردید حتما دندان هایتان را مسواک بزنید تا رنگ دندان هایتان تغییر نکند.

دخانیات مصرف نکنید

مصرف سیگار و قلیان باعث آسیب دیدن لمینت دندان می شود. مصرف دخانیات نیز باعث می شود دندان ها پوسیده شود و لمینت ماندگاری کمتری داشته باشد. اگر عادت به مصرف دخانیات دارید توصیه می شود قبل از لمینت، حتما ترک کنید.

فعالیت های سنگین انجام ندهید

افرادی که ورزش های حرفه ای مانند: فوتبال، کشتی،، تکواندو و کاراته انجام می دهند و به تازگی دندان هایشان را لمینت کرده اند باید خیلی مراقب باشند. با انجام فعالیت های سنگین ممکن است لمینت دندان آسیب ببیند. توصیه می شود هنگام انجام فعالیت های سنگین از محافظ دهان استفاده کنید تا لمینت دندان تان آسیب نبیند.

آیا کامپوزیت و لمینت باعث پوسیدگی دندان می شود؟

کامپوزیت دندان و لمینت هیچ ماده آسیب‌زننده‌ای برای دندان‌ها ندارند. یعنی استفاده از آن‌ها برای دندان هیچ منعی نداشته و باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود. اما اگر کامپوزیت یا لمینت روی دندان خراب یا آسیب‌دیده نصب شود، پوسیدگی، خرابی و عفونت دهان و لثه را به‌دنبال خواهد داشت.

از دست ندهید  برنامه ورزشی مناسب چیست؟ + معرفی ۱۰ تمرین ورزشی برای تناسب اندام خانم‌ها در خانه + بررسی تاثیرات ورزش در سلامتی بانوان

آیا قیمت لمینت دندان پوسیده تفاوتی دارد؟

تفاوت قیمت لمینت دندان پوسیده فقط به‌خاطر این است که قبل از نصب این ونیرها باید دندان خراب و پوسیده حتما ترمیم و درمان شود.

به همین دلیل، هم فرایند درمان طولانی‌تر می‌شود و هم بیمار باید مبلغ بیشتری را برای ترمیم پوسیدگی‌ها و خرابی‌ها پیش از نصب پوشش دندانی بپردازد.

آیا پوسیدگی دندان لمینت شده خطرناک است؟

پوسیدگی دندان لمینت شده باعث ایجاد عوارض جدی مانند عفونت و تحلیل لثه‌ها می‌شود که می‌تواند خطرناک باشد.

آیا مصرف نوشابه باعث پوسیدگی دندان لمینت شده می شود؟

بله، نوشابه سرشار از قند است که عامل اصلی پوسیدگی و خرابی دندان محسوب می‌شود.

هزینه درمان پوسیدگی دندان لمینت شده چقدر است؟

بسته به نوع موادی که دندانپزشک مصرف می‌کند، کلینیکی که درمان در آن انجام می‌شود، تعداد دندان‌های پوسیده و نوع آسیب‌دیدگی و پوسیدگی دندان لمینت شده، هزینه درمان پوسیدگی دندان لمینت شده متفاوت خواهد بود.

سخن پایانی

در نتیجه، لمینت دندان سرامیکی می‌تواند یک روش موثر برای ترمیم و بهبود دندان‌های پوسیده و خراب باشد. با استفاده از لمینت، می‌توان ساختار آسیب دیده‌ی دندان را بهبود داده و ظاهر طبیعی و جذابیت آن را احیا کرد. همچنین، لمینت دندان به عنوان یک روش ترمیمی کم‌درد و غیرتهاجمی محسوب می‌شود. در برخی موارد، لمینت ممکن است نتواند به طور کامل پوسیدگی یا خرابی دندان را ریشه‌کن کند و نیاز به روش‌های دیگری باشد.

سوالات متداول

عفونت لثه پس از نصب لمینت سرامیکی به چه دلیل است؟

ممکن است چند روز بعد از انجام این روش، با خونریزی در لثه خود روبه‌رو شوید که می‌تواند بیانگر بروز عفونت لثه باشد. رعایت نکردن بهداشت دهان، بی‌توجهی به ترمیم پوسیدگی‌های دندان قبل از نصب لمینت و سایر موارد همگی از مواردی هستند که می‌توانند چنین عارضه‌ای را ایجاد کنند. در صورت مشاهده خونریزی لثه سریعاً به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.

آیا لمینت به دندان آسیب می‌رساند؟

شاید برخی این تصور را داشته باشند که تراش مینای دندان، سبب از بین رفتن مینای دندان می‌شود. اما باید توجه داشت که تراش مینا بیشتر برای اصلاح فرم آن و قرار دادن لمینت دندان صورت می‌گیرد. به همین دلیل، تصور اینکه لمینت به دندان طبیعی آسیب وارد می‌کند، یک تصور کاملا اشتباه است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا