سلامت عمومی

دلایل افتادن لمینت دندان چیست و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد؟

لمینت‌های دائمی دندان حداقل ۱۰ سال دوام می‌آورند و بعد از این مدت باید آنها را با روکش‌ها و لمینت‌های جدید جایگزین کنید. اما ممکن است خیلی زودتر از این بازه زمانی لمینت‌های دندان بیفتند و دچار مشکل شوند که این مورد اصلاً طبیعی نیست. سوال اصلی این است که چرا لمینت‌های دندانی می‌افتند و دلایل افتادن آنها چیست؟ دلیل اصلی افتادن لمینت دندان مربوط به مشکلاتی است که روی دندان‌های شما در زیر روکش‌ها اتفاق می‌افتد و روی لمینت‌ها تاثیر می‌گذارد. یا به دلیل کیفیت روکش‌ها و یا به دلیل نصب بد توسط دندانپزشک است. در این نوشته به دلایلی که باعث افتادن لمینت‌های دندانی می‌شوند و اقداماتی که در پی این اتفاق باید انجام دهیم، می‌پردازیم.


فهرست مطالب


دلایل افتادن لمینت دندان چیست؟

روکش‌های دندانی طوری طراحی شده‌اند که برای مدت طولانی دوام بیاورند، اما در موارد نادری می‌توانند از سطح دندان جدا شده و بیفتند. دلایل آن از عدم توجه بیمار به سلامت دهان و دندان گرفته تا مشکلات دندانپزشک متفاوت است.

دلایل افتادن لمینت دندان

دانستن علل آن می‌تواند به پیشگیری از افتادن لمینت دندان کمک کند و باعث تداوم لبخند زیبا با ماندگاری مطلوب لمینت دندان شود.

1: قدیمی شدن روکش‌ها و لمینت‌ها

انتظار می‌رود لمینت‌ها و روکش‌های دائمی حداقل تا 10 سال به درستی کار کنند، حتی گزارش‌هایی از افرادی که لمینت کرده‌اند وجود دارد که ادعا داشته‌آند لمینت‌ها و روکش‌های چینی آنها بیش از 25 سال دوام آورده است. با گذشت زمان، ویژگی‌های باندینگ شروع به شل شدن می‌کنند و در نهایت باعث از بین رفتن لمینت‌ها و روکش‌ها می‌شوند. یعنی قدیمی شده و باید تعویض شوند.

2: آسیب دیدن لمینت‌ها با غذایی که می‌خورید

بیماران باید از فشار آوردن بیش از اندازه به دندان‌ها و لمینت‌های خود با عادات بد جویدن خودداری کنند. گاز گرفتن خوردنی‌های سخت، مانند آب نبات، معمولاً باعث ضعیف شدن و افتادن لمینت‌ها می‌شود. جویدن آب نبات‌های چسبنده و یخ نیز باعث آسیب به لمینت‌های شما می‌شود، که دومی برای دندان‌های طبیعی نیز خطرناک است.

3: پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندانی که لمینت و روکش روی آن چسبانده شده یکی دیگر از دلایل رایج افتادن لمینت است. پوسیدگی دندان به غیر از تخریب دندان و تسهیل افتادن لمینت، می‌تواند پیوند شیمیایی بین سطح دندان و روکش را ضعیف کرده و منجر به جدا شدن آن شود. قبل از نصب لمینت‌ها، دندانپزشک باید حفره دهان را به درستی از نظر پوسیدگی دندان یا بیماری لثه بررسی کند. درباره سلامت شغلی در محیط کار بدانید.

از دست ندهید  با موی بسته بخوابیم یا باز؟

4: آسیب فیزیکی و ضربه به صورت

ضربه مستقیم یا بلانت به صورت می‌تواند به ساختار دندان آسیب برساند، آن را دررفته و باعث جدا شدن لمینت‌های دندانی روی سطح آن شود. افرادی که کارهای دندانپزشکی زیبایی مانند لمینت دارند باید در طول ورزش‌های تماسی که احتمال آسیب به صورت و بدنی بالایی دارند از محافظ دهان استفاده کنند.

5: جدی نگرفتن مراقبت از دندان

بدون شک مراقبت صحیح از دندان نقش مهمی در سلامت دهان و دندان ایفا می‌کند و نتایج یک عمل زیبایی دندان را بهبود می‌بخشد و طول عمر لمینت‌های زیبایی را بهبود می‌بخشد. روش‌های نامناسب برای مراقبت از دندان منجر به شکست لمینت‌ها می‌شود که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

 • بهداشت ضعیف دهان

رعایت نکردن استانداردهای مراقبت از حفره دهان می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان شود که دلیل مهمی برای افتادن لمینت‌ها است.

 • استفاده از محصولات نامناسب مراقبت از دندان

محصولات مراقبت از دهان حاوی مواد نامناسب می‌توانند به لمینت‌های دندان آسیب برسانند و باید از مصرف آنها دروی کنید. الکل عوامل باندینگ را نرم می‌کند و لمینت‌های چینی چسبیده به سطح دندان را شل می‌کند. مطالعات اخیر نشان داده که استفاده طولانی مدت از دهان‌شویه حاوی مواد نامناسب می‌تواند بر ضخامت لمینت‌ها و در نتیجه افتادن آنها تأثیر بگذارد.

سوال متداول دیگری که بیماران از دندانپزشک می‌پرسند این است که “آیا لیسترین می‌تواند باعث افتادن لمینت‌ها شود؟” پاسخ بله است، زیرا این دهان شویه مبتنی بر مواد نامناسب است که می‌تواند عوامل باندینگ را از بین ببرد. اما دهانشویه‌های لیسترین بدون الکل نیز هستند که ممکن است مفید باشد. ما به شما توصیه می‌کنیم که درباره استفاده از این محصول با دندانپزشک‌تان مشورت کنید.

استفاده از مسواک مناسب با خمیر دندان غیر ساینده نیز نقش بسزایی دارد. مسواک زدن با مسواکی که دارای موهای سفت است برای لمینت‌های دندان شما مضر است، آنها را ضعیف و افتادن آنها را تسهیل می‌کند.

6: داشتن ناهنجاری گاز گرفتن

دندان‌های فک بالا و پایین باید در یک راستا قرار گیرند تا نیروی گاز گرفتن به طور یکنواخت توزیع شود. اگر دندان‌های قوس‌های دندانی بالا و پایین به طور کامل به هم نرسند، بایت غیرطبیعی رخ می‌دهد. به آن مال اکلوژن نیز می‌گویند و انواع زیادی دارد مانند اوربایت، آندربایت، کراس بایت.

وجود هر نوع ناهنجاری گاز گرفتن به دلیل توزیع نامتعادل فشار روی دندان‌ها، احتمال جدا شدن و افتادن لمینت‌ها را افزایش می‌دهد.

7: فشار دادن دندان‌ها و دندان قروچه

دندان قروچه، یا فشار آوردن به دندان‌ها، به دلایل فیزیکی یا روانی، در طول روز، شب یا هر دو می‌تواند باعث کنده شدن، شکستگی یا جدا شدن لمینت‌ها و روکش‌ها شود. ساییدن و فشردن مداوم و منظم دندان‌ها، نیرویی بیش از حد توان به لمینت‌ها وارد م‌ کند و باعث کنده شدن آن‌ها می‌شود.

از دست ندهید  بررسی مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر ریزش مو + معرفی انواع ماسک مو خانگی برای درمان ریزش مو + بررسی فواید آن ها در سلامتی و تقویت مو

8: روکش‌های موقتی دارید

آیا روکش‌های موقتی نیز جدا می‌شوند؟ روکش‌های موقتی قرار نیست برای مدت طولانی دوام بیاورند، چون نصب می‌شوند تا پس از آماده شدن با روکش‌ها و لمینت‌های دائمی جایگزین شوند. روکش‌های موقت حدود یک هفته در دهان شما می‌مانند و ممکن است در این مدت جدا شوند، زیرا چسبندگی محکمی ندارند. اما با انتخاب دندانپزشک با تجربه و ماهر می‌توانید مطمئن باشید که حتی روکش‌های موقت دندان شما نیز به راحتی جدا نمی‌شوند.

9: سهل‌انگاری دندانپزشک

نحوه استفاده از لمینت دندان توسط دندانپزشک زیبایی می‌تواند پایداری و مدت زمان آنها را تعیین کند. سهل‌انگاری در طول عمل می‌تواند باعث کوتاه شدن ماندگاری لمینت‌های دائمی شود. اشتباهاتی که دندانپزشک می‌تواند مرتکب شود عبارتند از:

 • آماده‌سازی تهاجمی

در حین آماده‌سازی دندان، دندانپزشک لایه‌ای از مینای دندان را به نازکی کمتر از یک میلی‌متر برمی‌دارد. آماده‌سازی بیش از اندازه دندان منجر به لق شدن لمینت‌هایی می‌شود که نمی‌توانند به درستی به سطح دندان بچسبند و در نهایت جدا می‌شوند. بیشتر بخوانید: درمان فوری تنبلی چشم کودکان

 • فرآیند پیوند

در طول فرآیند باندینگ، عوامل زیادی می‌توانند در ضعیف شدن و افتادن لمینت‌ها نقش داشته باشند. دندانپزشک باید مواد باندینگ مناسب را به مقدار کافی اعمال کند. استفاده از تکنیک باندینگ مناسب که توسط دندانپزشک برای هر فرد تعیین می‌شود و صرف زمان کافی برای چسبندگی لمینت‌ها می‌تواند از شل شدن و افتادن آن‌ها جلوگیری کند.

 • نادیده گرفتن شرایط پیش از درمان

درست مانند هر روش دیگر دندانپزشکی زیبایی، پیش از برنامه‌ریزی برای درمان، دندانپزشک باید معاینه کاملی از دندان شما داشته باشد. دندانپزشک باید مشکلات احتمالی دندانی و دهانی را بررسی کند. به عنوان مثال: بیماری لثه، پوسیدگی دندان، نامرتبی دندان‌ها یا شکستگی دندان. عدم درمان هر یک از این شرایط پیش از نصب لمینت‌های دائمی منجر به چسبندگی ضعیف و افتادن زودتر از حد انتظار می‌شود.

در صورت افتادن لمینت دندان چه باید کرد؟

در صورت جدا شدن و افتادن لمینت دندان، بیماران نباید سعی کنند خودشان آن را به روی دندان برگردانند. لمینت‌ها مواد حساسی هستند که در صورت انجام کارهای غیرحرفه‌ای به راحتی آسیب می‌بینند. خوب پس چه کار کنیم؟

تمام قطعات را جمع‌آوری کنید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که تمام قطعات افتاده را در یک جعبه یا ظرف کوچک قرار دهید. آنها را از آسیب بیشتر محافظت کنید.

با دندانپزشک خود تماس بگیرید

از آنجایی که جدا شدن و افتادن لمینت‌ها یک وضعیت اورژانسی دندان است. پس از افتادن لمینت، باید فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرید و یک قرار ملاقات ترتیب دهید. در مطب دندانپزشکی، دندانپزشک به دقت لمینت را بررسی می‌کند تا ببیند آیا امکان بازگرداندن دوباره آن وجود دارد یا نیاز به لمینت جدید دارید. اگر همان لمینت قابل استفاده باشد، دندانپزشک آن را به طور دقیق ارزیابی می‌کند و آن را با ماده باندینگ صحیح برمی‌گرداند. انتظار می‌رود این لمینت قبل از جایگزینی با لمینت‌های جدید برای مدت طولانی دوام بیاورد.

از دست ندهید  یوگای چشم چیست؟ + آیا یوگای چشم می‌تواند به کاهش سردرد و مشکلات چشم کمک کند؟

درمان افتادن لمینت دندان

بعد از مراجعه به دندانپزشک، پزشک ابتدا از دلایل افتادن لمینت مطلع می‌شود و از شما درخصوص مواردی که می‌توانند دلیل افتادن لمینت دندان باشد سوال می‌کند. سپس باید مراحلی را برای درمان افتادن لمینت و بازسازی آنها انجام دهد. درمان این مشکل معمولا شامل موارد زیر می‌شود.

۱. درمان مسائل دهانی، مانند عفونت ها و بیماری های لثه

در اولین قدم دندانپزشک باید وضعیت دهان، دندان و لثه‌های شما را بررسی کرده و لثه عفونت کرده یا بیماری لثه احتمالی را درمان کند. این عفونت‌های دهان و لثه علاوه‌بر این که می‌توانند دلیل افتادن لمینت دندان شوند، برای سلامتی نیز خطرناک هستند و باید حتماً به‌صورت کامل درمان شوند.

۲. جایگزینی لمینت دندان با لمینت دندان جدید

در قدم بعدی دندانپزشک باید روکش‌های قبلی و باقی‌مانده‌های آن را جدا کند و مجدداً مراحل قالب‌زدن دندان‌ها برای ساخت لمینت‌های جدید را انجام دهد. بعد از آماده‌شدن لمینت‌های دندانی جدید آنها را با لمینت‌های قبلی جایگزین می‌کند.

۳. اصلاح و بازسازی دندان ها با پرکردن، ترمیم دندانی و ایجاد تراشیدگی های نیمه ساختاری

یکی از کارهایی که ممکن است دندانپزشک برای درمان افتادن لمینت دندان و جلوگیری از افتادن مجدد آن انجام دهد، اصلاح و بازسازی دندان‌هاست. پوسیدگی دندان‌ها و شکستگی و ناهمواری لبه دندان‌ها به‌نوبه‌خود از دلایل افتادن لمینت دندان است.

بنابراین شاید نیاز باشد تا قبل از انجام لمینت جدید، دندان‌های قبلی درمان شده‌ و کارهایی مانند پرکردن دندان‌ها، ترمیم دندان یا ایجاد تراشیدگی‌های نیمه ساختاری روی آنها انجام شود. با این کار می‌توان احتمال این که مجدداً لمینت‌ها ریزش داشته باشند، از بین برد.

۴. درمان افتادن لمینت دندان در خانه

در صورت افتادن لمینت‌ها در خانه نباید هیچ اقدام درمانی به‌خصوصی انجام داد. باید قطعات را جمع‌آوری کرده و در سریع‌ترین زمان ممکن به دندانپزشک مراجعه کنید. البته می‌توان با تغییر عادات غذایی و استفاده از شوینده‌های دهان مناسب به درمان افتادن لمینت دندان کمک کرد. به‌هیچ‌عنوان در خانه سعی به چسباندن و قراردادن مجدد لمینت‌ها در جای خود نکنید.

اگر روکش‌ها بیفتند، نباید سعی کنید آن را به‌تنهایی تعمیر کنید. فرایند اجرای روکش فقط با استفاده از ابزارهای تخصصی انجام می‌شود. برای اتصال مجدد آن نیاز به آماده‌سازی دندان‌ها و حذف هرگونه چسب اضافی از فرایند قبلی است. باندینگ مجدد در خانه قابل‌انجام نیست، چسب معمولی موجود در بازار در این مورد کمکی نمی‌کند و حتی اگر در خانه از آنها استفاده کنید ماندگار نخواهند بود. این کار فقط ضرر بیشتری نسبت به فایده آن خواهد داشت. روکش‌های افتاده‌ یا آسیب‌دیده باید بادقت در یک جعبه کوچک قرار داده شوند. سعی کنید دراسرع‌وقت با دندانپزشک وقت ملاقات بگیرید.

از دست ندهید  تزریق ژل چیست و چه کاربردهایی دارد؟

راه های پیشگیری از افتادن لمینت دندان

با مواردی که در این جا به‌عنوان دلایل افتادن لمینت به آن اشاره شد مشخص است که ونیرهای دندانی بی‌خود و بی‌جهت نمی‌افتند؛ بنابراین برای جلوگیری از افتادن آنها به مراقبت پس از لمینت دندان و درمان مناسب نیاز است. مراقبت از لمینت باید درست مانند مراقبت از دندان‌های طبیعی یک اولویت اصلی باشد و آن را به‌عنوان یک روتین روزانه انجام داد تا ماندگاری لمینت دندان افزایش پیدا کند. همچنین باید در جلسه مشاوره از دندانپزشک سوال کنید که لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است، تا از مناسب بودن این روش مطمئن شوید.

۱. انتخاب دندان‌پزشک متخصص و با تجربه برای نصب لمینت دندان

یکی از دلایل افتادن لمینت دندان نصب نادرست لمینت‌ها و وجود هرگونه ایراد در کار دندانپزشک در مراحل انجام لمینت است. نحوه استفاده از روکش توسط دندانپزشک زیبایی می‌تواند پایداری و مدت‌زمان آنها را تعیین کند. سهل‌انگاری در طول عمل باعث کاهش ماندگاری روکش‌های دائمی می‌شود.

در نتیجه حتماً در انتخاب دندانپزشک دقت کرده و قبل از انجام کار زیبایی درخصوص میزان مهارت و تجربه او تحقیق کنید. بررسی نمونه کارهای انجام شده‌ توسط دندانپزشک موردنظر و میزان رضایت مشتریان می‌تواند به شما کمک کند.

۲. استفاده از محصولات شستشوی دهان مناسب برای حفظ لمینت دندان

حتماً از شوینده‌های مناسب برای دندان‌های دارای لمینت استفاده کنید. استفاده از یک مسواک نرم و خمیردندان فلورایدی فاقد مواد ساینده ضروری است. به‌هیچ‌عنوان از دهان‌شویه‌های حاوی الکل استفاده نکنید.

۳. رعایت یک رژیم غذایی سالم و استفاده از ابزارهای مناسب برای تمیز کردن دندان ها

رژیم غذایی سالمی داشته باشید. تا جایی که می‌توانید در مصرف قند و کربوهیدرات و مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین محتاط باشید. از گاززدن مواد غذایی سفت خودداری کنید. مراقب مصرف نوشیدنی‌های رنگی مانند چای و قهوه باشید. الکل و مشروبات الکلی و سیگار هم می‌توانند به باندینگ لمینت‌های دندانی آسیب برسانند. با خودداری از این موارد می‌توانید طول عمر و ماندگاری لمینت دندان‌های خود را افزایش دهید. در نهایت بعد از مصرف غذا حتماً با ابزارهای مناسب مانند نخ‌دندان‌های مخصوص ارتودنسی و لمینت دندانی، دندان‌های خود را تمیز کنید.

۴. استفاده از محافظ دندان در ورزش هایی که احتمال آسیب دیدن دندان ها وجود دارد.

ضربه و آسیب‌های شدیدی که در طی ورزش‌های تماسی به دندان‌های جلویی وارد می‌شود، یکی از دلایل افتادن لمینت دندان است. برای این منظور حتماً سعی کنید از محافظ دندان در زمان انجام این فعالیت‌های ورزشی استفاده کنید.

از دست ندهید  آیا لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم مرتبط هستند؟

چرا لمینت دندان ممکن است افتاده‌ یا شکسته‌ شود؟

دلایل افتادن لمینت دندان عمدتاً به عدم رعایت نکات مراقبت از لمینت از جمله گازنزدن مواد غذایی سفت یا رعایت بهداشت دهان و دندان مربوط می‌شود. عدم نصب صحیح لمینت و ایراد کار دندانپزشک هم می‌تواند علت افتادن لمینت باشد.

آیا می توان لمینت دندان های شکسته‌ را تعمیر کرد؟

در بیشتر مواقع باید لمینت‌ها با روکش‌های جدید تعویض شوند. اما اگر لمینت‌ها به‌صورت کامل و بدون شکستگی بیفتند شاید دندانپزشک بتواند مجدداً آنها را بچسباند.

آیا لمینت دندان ها به دلیل خوردگی دچار عفونت می شوند؟

لمینت‌ها به‌خودی‌خود عفونت نمی‌کنند؛ اما اگر مراحل آماده‌سازی و درمان عفونت‌های دهان و دندان به‌خوبی انجام نشود احتمال عفونت وجود دارد.

چگونه می‌توان از شکستن و افتادن لمینت دندان جلوگیری کرد؟

راه‌های مختلفی برای افزایش مقاومت و دوام لمینت دندان وجود دارد که به سادگی قابل انجام است و شما می‌توانید به واسطه این راه‌ها به سادگی عمر لمینت دندان را افزایش دهید.

 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • استفاده از محافظ دندان
 • استفاده نکردن از لمینت به عنوان ابزار
 • استفاده از خدمات متخصص حرفه‌ای
 • کاهش مصرف مواد خوراکی رنگی
 • استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان ضد سایش
 • انجام معاینات منظم توسط پزشک متخصص

چگونه می‌توان لمینت دندان ها را بهتر نگه داشت؟

با رعایت بهداشت دهان و دندان و داشتن یک رژیم غذایی مناسب.

آیا لمینت دندان‌ ها نیاز به خدمات تعمیر و تعویض دارند؟

اگر لمینت‌ها شکسته‌ شده‌ یا بیفتند یا در صورت تغییر رنگ لمینت به تعمیر و تعویض آنها نیاز است.

بعد از افتادن لمینت حساسیت دندان هایم زیاد شده‌ است، چه کار کنم؟

باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌های شما بررسی شود. احتمال زیاد به درمان‌هایی بعد از افتادن لمینت مانند اصلاح دندان یا پرکردن آنها نیاز باشد.

سخن پایانی

دلایل افتادن لمینت دندان زیاد است اما با مراقبت و رعایت نکاتی که در بالا گفتیم می توان از جدا شدن لمینت پیشگیری کرد. باید به این نکته نیز توجه کرد انتخاب دندانپزشک متخصص و با تجربه در افتادن روکش موثر است، پس باید به دندانپزشکانی مراجعه کرد که دوره های لازم زیبایی دندان را گذرانده اند.

سوالات متداول

آیا در صورت شکستن یا افتادن، لمینت دندان قابل ترمیم است؟

خیر. بعد از افتادن یا شکستن لمینت باید روکش تعویض شود. در برخی موارد اگر روکش لمینت کاملاً سالم باشد می‌توان دوباره آن را چسباند. اما روکش‌های شکسته قابل تعمیر نیستند.

بعد از چه مدتی ممکن است لمینت دندان بیفتد یا بشکند؟

لمینت دندان به دلیل استحکام بالایی که دارد معمولاً حداقل به مدت 10 سال هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. عدم نصب درست، استفاده از چسب بی‌کیفیت و رعایت نکردن نکات بهداشتی و مراقبتی ممکن است موجب افتادن یا شکستن زودهنگام لمینت دندان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا