سلامت عمومی

لمینت کریستالی چه کاربردی دارد؟

لمینت کریستالی نسل نوظهور ونیرهای دندانی است که عوارض و مشکلات مدل‌های قدیمی لمینت سرامیکی را ندارد. پیش از ظهور لمینت کریستالی، برای نصب این پوشش‌ها باید دندان‌ها را می‌تراشیدند تا ضخامت لمینت سرامیکی یا کامپوزیت زیاد نشود. تراشیدن دندان احتمال آسیب‌دیدگی مینای دندان را بیشتر می‌کند. اما وقتی لمینت‌کریستالی وارد دنیای دندانپزشکی شد بهترین خدمت را به حفظ سلامت دندان‌ها کرد. برای نصب این مدل ونیرها دیگر نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست. در این مطلب با ما باشید تا بیشتر با لمینت کریستالی به‌عنوان جایگزین لمینت سرامیکی یا کامپوزیت آشنا شوید.


فهرست مطالب


لمینت کریستالی چیست؟

از آنجایی‌‌که در لمینت کریستالی لازم نیست دندان‌ها تراشیده شوند داروی بی‌حسی هم نیاز نیست؛ و این یعنی خبری از عوارض بی‌حسی نخواهد بود. همین موارد برای محبوبیت لمینت‌کریستالی میان مردم کافی است.

لمینت کریستالی

به همین دلیل این روش جایگزین لمینت سرامیکی شده و بسیاری از افراد سراغ این تکنیک می‌روند. درباره سلامت روان چه می دانید؟

کاربرد لمینت‌کریستالی

اصلاح طرح لبخند مهم‌ترین کاربرد لمینت‌کریستالی است که برای انجام سایر خدمات دندانپزشکی مانند رفع تیرگی و زردی دندان‌ها، فاصله بین دندانی، نامرتب بودن دندان‌ها، شکستگی و لب‌پریدگی دندانی، ناهمواری‌های دندانی و رفع مشکلات دهان و دندانی نیز از لمینت کریستالی استفاده می‌شود.

از دست ندهید  چگونه براش آرایشی را تمیز کنیم؟

لمینت کریستالی برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت‌کریستالی بهترین گزینه برای افرادی است که از مشکلات جزئی دندانی رنج می‌برند و مینای دندان آنها ضخیم نیست. چرا که نصب این نوع ونیرها نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد. دندانپزشک نصب لمینت‌کریستالی را برای افراد زیر تجویز می‌کند:

 • دندان‌هایی که زرد، تیره یا لک شدند و با بلیچینگ دندان رفع نمی‌شود.
 • لب‌پریدگی دندانی
 • ترک‌خوردگی سطحی که پالپ دندان آسیب ندیده باشد.
 • فواصل بین دندانی جزئی
 • دندان‌های کج، نامرتب و ناهموار
 • دندان‌های نافرم و بدشکل
 • دندان‌های کوتاه و نامتناسب

آیا نصب لمینت کریستالی زمانبر است؟

همان طور که گفتیم؛ لمینت‌های کریستالی یکی از پرکاربرد ترین و پرطرفدارترین روشی است که برای اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. استفاده از این لمینت ها بسیار آسان بوده و زیادزمان بر نیست و کلا در دو جلسه عملیات نصب لمینت بر روی دندان هایتان انجام خواهد شد. در جلسه ی اول که نیاز است پزشک متخصص ابتدا عکس زا کل فک و دندان های شما داشته باشد و تقریبا با توجه به وضعیت دندان هایتان، بعد از نهایتا هفتاد و دو ساعت، لمینت دندان هایتان آماده شده و بر روی دندان قرار می گیرند. البته برای کسب اطلاعات میتوانید مقاله بافت نرم و آسیب بافت نرم بیشتر بدانید.

مزایای لمینت کریستالی چیست؟

قطعا مهم‌ترین مزیت لمینت‌کریستالی عدم نیاز به تراشیده‌شدن دندان‌ها است. با این روش نگرانی از آسیب‌دیدگی مینای دندان برطرف شده است. دیگر مزایای لمینت‌دندان از نوع کریستالی عبارتند از:

 • لمینت سرامیکی فوق نازک است و نهایتا ۰.۲ تا ۰.۴ میلی‌متر ضخامت دارد.
 • شفافیت بالا و ظاهر طبیعی بسیار نزدیک به دندان واقعی
 • دوام و ماندگاری لمینت دندان بالای ۱۵ تا ۲۵ ساله
 • ساختار کریستالی این نوع پوشش باعث درخشندگی آن می‌شود. ازآنجایی‌که مواد رنگی و آب را به خود جذب نمی‌کند، ثبات رنگی لمینت بسیار بالا است و برخلاف دیگر انواع لمینت دندانی نیازی به جرم‌گیری و تمیزکاری سالانه نیست.
از دست ندهید  برنامه ورزشی مناسب چیست؟ + معرفی ۱۰ تمرین ورزشی برای تناسب اندام خانم‌ها در خانه + بررسی تاثیرات ورزش در سلامتی بانوان

روش انجام لمینت کریستالی چگونه است؟

نکته قابل توجه در لمینت‌کریستالی این است که برای انجام این درمان ابتدا باید تمامی ایرادات از جمله آسیب‌دیدگی، پوسیدگی، فواصل بین دندانی، یا شکستگی‌ها درمان و دندان‌ها آماده لمینت شوند.

لمینت کریستالی

برای انجام لمینت‌های کریستالی تنها به دو جلسه حضور در مطب دندانپزشکی نیاز هست، جلسه اول یک قالب کلی و عکس‌های مخصوص با دوربین از دندان‌های شما گرفته می‌شود و به لابراتوار اختصاصی ارسال می‌شود و جلسه بعد حدود ٢٤تا ٧٢ ساعت بعد لمینت‌های کریستالی ساخته شده به مطب ارسال و در مطب روی دندان‌های شما نصب می‌گردد.

آمادگی لازم برای لمینت‌کریستالی

فرقی نمی‌کند که چه نوع لمینتی قرار است روی دندان‌ها نصب شود؛ لمینت کامپوزیتی باشد، یا سرامیکی یا لمینت‌کریستالی فوق نازک در هر صورت باید دندان و فک بیمار آمادگی لازم برای نصب را داشته باشد. یعنی باید تمام مشکلات دهان و دندانی، آسیب‌دیدگی، پوسیدگی، فواصل بین دندانی، یا شکستگی‌ها قبل نصب درمان شوند تا دندان‌ها آماده لمینت شوند. البته لمینت‌های کریستالی نیازی به تراشیدن دندان ندارند چرا که ضخامت بسیار نازکی دارند. درباره تاثیرات برنامه ورزشی بیشتر بخوانید.

مراقبت های لازم برای لمینت کریستالی چگونه است؟

ازآنجایی‌که لمینت‌کریستالی مواد رنگی و آب را به خود جذب نمی‌کند، و ثبات رنگی زیادی هم دارد شاید مراقبت‌های لازم برای لمینت کریستالی به‌مراتب کمتر از دیگر انواع لمینت‌های دندان باشد. اما به‌طورکلی برای اینکه طول عمر لمینت سرامیکی، کریستالی یا لمینت کامپوزیتی خود را بالاتر ببرید بهتر است با مشورت با دندانپزشک مراقبت های پس از لمینت دندان را رعایت کنید:

 • مسواک منظم حداقل دو بار در روز
 • استفاده از نخ‌دندان
 • مصرف منظم دهانشویه با مشورت دندانپزشک
 • پرهیز از خوراکی‌های رنگی و نوشیدنی‌هایی مثل چای، نوشابه و قهوه
 • پرهیز از مصرف خوراکی‌ها و میوه‌های سفت و شکستن آجیل با دندان
 • از دندان برای بازکردن اشیا سخت استفاده نکنید.
از دست ندهید  دلایل افتادن لمینت دندان چیست و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد؟

عوارض و خطرات لمینت کریستالی چیست؟

یکی از عوارض لمینت دندان احتمال آسیب‌دیدگی دندان‌ به‌خاطر تراشیده‌شدن مینای دندان است. اما ازآنجایی‌که در لمینت‌کریستالی دیگر نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست، خبری هم از این عوارض نخواهد بود. از عوارض و خطرات لمینت‌کریستالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احتمال صدمه دیدن دندان 
 • احتمال صدمه دیدن لمنیت
 • احتمال تغییر رنگ لمینت
 • احتمال بروز حساسیت
 • غیر طبیعی شدن فرم دندان
 • حساس شدن دندان

تفاوت لمینت کریستالی با کامپوزیت چیست؟

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های لمینت‌کریستالی با کامپوزیت قیمت این دو روش است. به طور کلی روکش کامپوزیت دندان قیمت پایین‌تری به نسبت لمینت‌کریستالی دارد.همچنین باید بدانید مدت زمان درمان لمینت از کامپوزیت بیشتر است.همچنین باید بدانید ویژگی مثبت کامپوزیت دندان امکان بازگشت پذیری آن است که می‌تواند برای افراد بسیار مناسب باشد. بیشتر بدانید: سندرم آنجلمن چیست؟

لمینت کریستالیکامپوزیت
ضخامت کمتری دارد.
نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست.
ضخامت بیشتری دارد.
به همین دلیل باید مینای دندان تراشیده شود.
لمینت کریستالی هماهنگ با دندان، آماده و نصب می‌شود.دندانپزشک براساس فرم دندان، به کامپوزیت فرم و شکل می‌دهد.
پروسه درمان کوتاه‌تر
نهایت در ۲ جلسه
پروسه درمان طولانی‌تر
به‌خاطر نیاز به تراش و فرم‌دهی ثانویه
ماندگاری طولانی‌تر ۲۰ ساله
به‌خاطر اینکه رنگ‌پذیری ندارد.
ماندگاری کوتاه‌تر ۱۵ ساله

قیمت لمینت کریستالی چقدر است؟

قیمت لمینت‌کریستالی در مقایسه با لمینت سرامیکی سنتی و قدیمی بیشتر است. عوامل مختلفی روی تعیین قیمت لمینت‌کریستالی تاثیر می‌گذارند:

 • تخصص دندانپزشک
 • برند لمینت‌کریستالی
 • میزان آسیب‌دیدگی دندان‌ها
 • کلینیک یا مرکزی که این خدمات دندانپزشکی را ارائه می‌دهد.
 • ضخامت لمینت

آیا با لمینت کریستالی می توان اصلاح طرح لبخند انجام داد؟

بله، لمینت‌کریستالی هم مانند لمینت کامپوزیتی و سرامیکی برای اصلاح طرح لبخند به‌کار می‌رود. اصلاح طرح لبخند با لمینیت روشی کارآمد و بی خطر می باشد و ماندگاری آن با توجه به نوع لمینیت و مراقبت های فرد متفاوت است.

از دست ندهید  علت تغییر رنگ لمینت دندان چیست؟

آیا لمینت کریستالی همان لمینت سرامیکی است؟

لمینت‌کریستالی نوعی لمینت سرامیکی فوق نازک با تکنولوژی جدید است که برخلاف لمینت سرامیکی قدیمی نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد.

لمینت‌کریستالی همان لمینت سرامیکی است با این تفاوت که بسیار نازک ترند، همچنین برای قرار دندان لمینت‌ های کریستالی دیگر نیازی به تراش بر روی دندان‌ ها نیست. ​مهمترین عیب لمینت‌ سرامیکی قدیمی تراش دندان‌ ها بود که دندان پزشکان همواره به دنبال برطرف کردن این عیب بودند. در سالیان اخیر محققان آمریکایی تحولی بزرگ در دندانپزشکی زیبایی ایجاد کردند و با معرفی لمینت‌ های سرامیکی بسیار نازک به نام آرومز کریستال ونیرز (لمینت‌ های کریستالی) که زیبایی فوق العاده و درخشندگی زیباتر از دندان طبیعی دارند که بدون نیاز به تراش دندان به سطح بیرونی دندان چسبانده می‌ شود این مشکل را مرتفع کرده اند. لمینت‌ های کریستالی با تکنولوژی دیجیتال کدکم و با بالاترین زیبایی و نچرالیتی بهترین انتخاب هستند و مثل لمینت‌های قدیمی احتیاجی به تراش دندان ندارند و فقط احتیاج به آماده سازی اولیه دندان دارند. در مرحله پرپ و قالب گیری، چون تراشی انجام نمی‌ شود تزریق بی حسی هم انجام نمی‌ شود.

ویژگی‌ های لمینت سرامیکی یا لمینت‌ های کریستالی :

 1. ضخامت بسیار نازک در حد 0.2 تا 0.4 میلیمتر.
 2. شباهت بسیار زیاد به مینای دندان.
 3. عدم نیاز به تراشیدن دندان‌ها.
 4. باند بسیار قوی به دندان و داشتن دوامی بین 15 تا 25 سال که فوق العادست.
 5. بدلیل ساختار کریستالی درخشندگی بسیار بالای دارد و جذب آب و مواد رنگی ندارد و به همین دلیل ثبات رنگ بسیار بالایی دارد و نیاز به پالیش سالیانه ندارد.
از دست ندهید  افسردگی فصلی چیست؟ علائم و نشانه های آن

سخن پایانی

لمینت‌کریستالی نوعی ونیر دندانی با فناوری جدید است که با هدف ترمیمی و زیبایی و طرح اصلاح لبخند استفاده می‌شود. برخلاف لمینت‌های سرامیکی یا کامپوزیت، لمینت کریستالی دیگر نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد، بی‌حسی نمی‌خواهد و پروسه درمان به‌مراتب کوتاه‌تر از روش‌های قدیمی است. این روش ترمیمی برای رفع مشکلات زیبایی دندان‌ است که متقاضیان زیادی دارد اما باید بگوییم که همه نمی‌توانند کاندید مناسب لمینت باشند. یادتان نرود که رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از انجام لمینت‌کریستالی هم واجب است. حتما پیش از اقدام با دندانپزشک متخصص مشورت کنید تا پس از بررسی وضعیت دندان‌هایتان بهترین گزینه را به شما پیشنهاد دهد.

سوالات متداول

لمینیت دندان چیست؟

لمینیت دندان از پرطرفدارترین روش های اصلاح طرح لبخند محسوب می شود که در حال حاضر بسیاری از افراد برای انجام آن به دندانپزشک زیبایی مراجعه می کنند. دندان ها به مرور زمان در اثر مصرف مواد خوراکی مختلف دچار تغییر رنگ می شوند که با استفاده از لمینیت دندان می توان این مشکل را اصلاح نمود. همچنین ممکن است شکستگی در دندان ها در اثر ضربات ناگهانی ایجاد شود که لمینیت به اصلاح این شکستگی ها نیز کمک شایانی می نماید.

بهترین برندهای لمینت کریستالی دندان کدامند؟

برای آشنایی بیشتر با مزایا و معایب لمینت‌کریستالی دندان بهتر است با برخی از بهترین برندهای این روش آشنا شوید. برندهای مذکور برخی از بهترین برندهای  لمینت‌کریستالی دندان به شمار می‌روند:
لمینت ایمپرکس ایمکس
ونیر لمینت
لمینت دوراتین
ونیر سرک

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا