سلامت عمومی

پیر چشمی چیست؟ + بررسی پیر چشمی در سالمندان و راه های معالجه این معضل

زمانی که ماهیچه های چشم توانایی لازم برای تمرکز کردن روی دیدن وسایل نزدیک خود را از دست می دهند به آن عارضه پیرچشمی گفته می‌شود و این اختلال معمولاً از سنین ۴۰ سالگی به بعد شروع می شود که خیلی جای نگرانی برای این موضوع وجود ندارد و عزیزانی که به معضل پیر چشمی در سالمندان دچار هستند می توانند با استفاده از عینک و یا لنزهای مخصوص این مشکل را برطرف نمایند .


فهرست مطالب


تعریف پیر چشمی چیست؟

پیر چشمی یک اختلال بینایی است که باعث دوربینی چشم می شود. در این بیماری دید فرد به گونه ای می شود که نقاط نزدیک را ناواضح و سخت می بینند. سن شروع این بیماری از۴۰ تا ۴۵ سالگی است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سلامت روان سالمندان را بخوانید. علت اختلال بینایی پیر چشمی، کم شدن قدرت تطابق عدسی چشم است. معمولاً با ورود فرد به دوران سالمندی این بیماری خود را نشان می دهد.

پیر چشمی چه علت هایی می تواند داشته باشد؟

زمانی که می خواهیم یک شی را به صورت شفاف و واضح ببینیم عملکرد چشم به گونه‌ای است که شبکیه چشم نور را روی آن متمرکز می کند از آنجا که عدسی چشم منعطف می‌باشد برای تمرکز روی دیدن اشیا میزان ضخامت آن بیشتر می‌شود و شفافیت جسم روی شبکه ایجاد می شود این میزان ضخامت با منقبض شدن عضلات چشم حاصل می‌شود و شخص می تواند به راحتی و به صورت کاملا واضح اشیای نزدیک خود را ببیند اما زمانی که سن بالا می‌رود تغییراتی روی چشم‌ها به وجود می آید.

پیر چشمی چه علت هایی می تواند داشته باشد؟

و این قدرت و تمرکز لازم روی عدسی چشم کاهش پیدا می‌کند و دیگر قادر نیست یک تصویر روشن و شفاف از آن را ببیند و با تاری دید در سالمندان همراه می شود که به اصطلاح به آن پیر چشمی در سالمندان گفته می شود.همچنین از علل دیگر بروز بیماری پیرچشمی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش سن
 • فشارخون بالا
 • خستگی زیاد
 • دیابت (بیماری قندخون)
 • عدم تغذیه مناسب
 • کاهش قدرت عضلات جسم مژگانی
از دست ندهید  لمینت دندان برای زنان باردار چگونه انجام می‌شود؟

نشانه های بروز پیر چشمی در سالمندان چیست؟

 • عدم تمرکز لازم روی اجسام نزدیک
 • به سختی دیدن اشیا در نور محدود
 • احساس خستگی در چشم ها که با سردرد همراه است .
 • نداشتن یک تمرکز درست روی نوشته ها و خواندن کتاب

معرفی راه های معالجه پیرچشمی در سالمندان

برای درمان و پیشگیری از پیرچشمی در سالمندان سه روش عمده وجود دارد به مراتب شخصی که در دید چشم های خود دچار مشکل می‌شود دنبال راه حلی برای این عارضه می باشد که بتواند این مشکل را برطرف نماید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آسیب بافت نرم چیست را بخوانید.

معرفی راه های معالجه پیرچشمی در سالمندان
 • اولین راه درمانی برای این مشکل استفاده از عینک های مناسب می باشد که می تواند دید سالمندان را نزدیک و واضح تر نماید.
 • دومین راه درمان جراحی های چشم می باشد این راه درمان می‌تواند مفید باشد اما لازم است بدانید که هر عمل جراحی ممکن است عواقب خاص خود را داشته باشد و بدون هزینه های گزاف آن احتمال برگشت آن در سال‌های آتی وجود دارد.
 • آخرین راه درمانی و پیشگیری از پیرچشمی در سالمندان که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و برای کسانی که نمی خواهند از روش‌های جراحی و عینک استفاده کنند بسیار کارآمد می باشد و آن انجام ورزش‌های پیرچشمی می باشد که می تواند روی دید سالمندان تغییرات مثبتی را ایفا کند و اگر قبل از مبتلا شدن به این مشکل این ورزش ها را انجام دهید تا حد زیادی می توانید از چشمی در سالمندی جلوگیری نمایید .

چه مواردی پیش از انجام ورزش های پیرچشمی در سالمندان باید مورد توجه قرار بگیرد؟

برای اینکه ورزش های زیر چشمی در سالمندان روند بهتری روی درمان داشته باشد لازم است یک تغذیه مناسب که شامل مواد معدنی و انواع ویتامین های مورد نیاز بدن میباشد را مورد استفاده قرار دهید از مکمل‌های غذایی در برنامه روزنامه خود به مصرف برساند زیرا اگر بدن از لحاظ مواد غذایی تامین باشد تاثیرات مثبتی روی دید چشم ها خواهد گذاشت لازم به ذکر است و به تبعیت از یک رژیم غذایی مناسب انواع آب و مایعات فراوان بنوشید و به چشم های خود استراحت لازم را بدهید و سعی کنید از چشم های خود در برابر اشعات مضر نگهداری نمایید .

از دست ندهید  راهنمای رژیم غذایی در بیماران قلبی

بررسی چگونگی انجام ورزش های پیرچشمی در سالمندان

ورزش دادن چشم ها مانند فعالیت های بدنی در سایر ورزش ها که در بدن انجام می شود دارای قوانین خود می باشد یعنی باید قبل از انجام ورزش ابتدا چشم ها را گرم کنید تا بتواند عضلاتش بهتر به انجام ورزش بپردازد . البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عوامل تاثیرگذار بر ریزش مو را بخوانید.

چگونه چشم های خود را برای تمرین گرم کنیم؟

جمع کردن چشم ها به صورت است که عضلات آن را ریلکس می‌کند و میزان جریان خون را در آن بالا می برد که این خود می‌تواند اکسیژن رسانی به چشم ها را زیادتر کند و دید بهتری آید شما شود برای این کار باید چشم‌ ها خود را بسته نگه دارید و تقریباً ۱۰ مرتبه حالت دورانی و به جهت ساعت چشم ها را بچرخانید و بعد کمی مکث نماید و این بار مخالف جهت ساعت این حرکت را انجام دهید.

 پیرچشمی در سالمندان

با این روش چشم‌های شما گرم می شود و آماده ورزش چشم خواهد شد حال باید چشم های خود را روی اجسامی که فاصله دورتری از شما دارند تمرکز نمایید سپس یک شی را در نزدیکی چشم خود قرار دهید و این بار روی آن تمرکز کنید در هنگام انجام این کار زاویه دید شما نباید تغییر پیدا کند این حرکت را چندین بار تکرار نمایید این حرکت را می‌تواند می توانید با شست دست خود نیز انجام دهید به این صورت که دست خود را رو به روی چشم های خود قرار دهید.

از دست ندهید  دلایل افتادن لمینت دندان چیست و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد؟

طوری که دست شما کاملا صاف و از بدن دور باشد سپس روی شست خود متمرکز نمایید و بعد از یک دقیقه ۶۰ خود را به سمت چشم های خود نزدیک نماید تمرکز روی شست و این حالت کمی سخت به نظر می‌رسد در این حالت مجدد دست را به عقب ببرید و چندین مرتبه این حرکت را انجام دهید .

درمان پیر چشمی -انجام ورزش آخر :

یک ساعت را به رو به روی چشم های خود قرار دهید و بین عدد ۶ و ۱۲ به صورت عمودی چشم های خود را به حرکت درآورد و به اندازه ۲۰ مرتبه تکرار کنید سپس بین ساعت سه و نه به صورت افقی این کار را تکرار نمایید و بعد از آن کمی به چشم های خود استراحت بدهید .

مراقبت و نگهداری های لازم جهت چشم ها :

 • معاینات لازم در فواصل زمانی مشخص .
 • نظارت لازم روی بیماری هایی مانند دیابت و فشارخون که روی چشم ها تاثیر گذار است .
 • مراجعه به پزشک در صورت دیدن نقطه های تیره در جلوی چشم ها .
 • جدی گرفتن تاری دید .
 • در صورت استفاده از عینک باید در فواصل مشخص چشم ها توسط پزشک معاینه گردد .

سخن پایانی

شما در این مقاله با پیر چشمی آشنا شدید.همچنین از پیر چشمی در سالمندان و درمان آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

علائم تنبلی چشم در سنین بالا چیست؟

تشخیص تنبلی چشم در سنین بالا کار آسانی نمی‌تواند باشد، در واقع تنبلی چشم در ظاهر به هیچ عنوان خود را نشان نمی‌دهد. بسیاری از افرادی که تنبلی چشم دارند، دارای ظاهر طبیعی و معقولی هستند. این علائم تنبلی چشم که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم ممکن است هردو چشم را تحت تاثیر قرار دهد. 1-چشمانی که عملکرد آن‌ها با یکدیگر یکسان نیست.2- چشمانی که به سمت داخل و خارج چرخش دارند.3- عدم توانایی در دیدن جزئیات اشیا.

از دست ندهید  چگونه می توان سلامت روان سالمندان را ارتقا داد؟
آیا لیزر می‌تواند درمان کننده تنبلی چشم باشد؟

یکی از راه‌های درمان تنبلی چشم در افراد، لیزر یا همان لیزیک است. اما درمان تنبلی چشم به شدت آن بستگی دارد، اگر شدت آن زیاد باشد به هیچ عنوان با لیزر درمان نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا