سلامت عمومی

بافت نرم و آسیب بافت نرم چیست؟ + معرفی و بررسی انواع صدمات بافت نرم + نکات مهم در مورد آن

صدمات بافت نرم شامل آسیب دیدگی پوست، عضله، تاندون، یا رباط در بدن می شوند. این موارد نه شکستگی هستند، که آسیب دیدگی بافت سخت (استخوان) را شامل می شود، و نه آسیب دیدگی اندام های درونی (مغز، قلب، معده، روده ها، و غیره) هستند.کنار آمدن با آسیب بافت نرم ممکن است بسته به میزان شدت آن، بسیار دشوار باشد. برای افراد فعال، این مساله به معنی حدود ۶ هفته یا بیشتر استراحت است و بایستی از میادین ورزشی دوری کنند. بدون استراحت کافی و بازیابی مناسب آن ها، نمی توان انتظار بر طرف شدن این آسیب ها را داشت.


فهرست مطالب


بافت نرم و آسیب بافت نرم چیست؟

بافت نرم به عضلات، رباط ها، تاندون ها و زرد پی ها و تمام بافت های اتصال دهنده است که قسمت های مختلف بدن را به یکدیگر متصل می‌کنند. آسیب های این بافت ها معمولا به صورت پارگی یا کشیدگی یا کوفتگی است و ممکن است که به علت یک اتفاق یک باره رخ دهند، مثلا خالی شدن زیر پا.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سلامت روان سالمندان را بخوانید.همچنین ممکن است به علت پس از استفاده های زیاد و یکنواخت از یک بافت، اتفاق بیفتند، مثل آسیب های ایجاد شده در هنگام کار. همچنین این آسیب ها ممکن است به علت استفاده بیش از حد از عضلاتی که خسته شده اند، رخ بدهند، مثل دویدن بلافاصله پس از ماراتون.

آسیب های بافت نرم به سه بخش تقسیم می‌شوند:

بخش 1: آسیب های ملایم. معمولا کمتر از ده درصد عضلات یا رباط ها را درگیر می‌کند و در طول یک یا دو هفته بهبود می‌یابد.
بخش 2: آسیب های محدود. بین 10 تا 90 درصد ساختار بافت را درگیر می‌کند و بهبود آن چند هفته طول خواهد کشید.
بخش 3: شدید. پارگی های شدید؛ پارگی کامل عضله یا رباط. برای کارایی مجدد نیاز به فیزیوتراپی در طول زمان است.

از دست ندهید  لمینت دندان برای زنان باردار چگونه انجام می‌شود؟

صدمات بافت نرم چه چیزهایی هستند؟

صدمات بافت نرم شامل آسیب دیدگی پوست، عضله، تاندون، یا رباط در بدن می شوند. این موارد نه شکستگی هستند، که آسیب دیدگی بافت سخت (استخوان) را شامل می شود، و نه آسیب دیدگی اندام های درونی (مغز، قلب، معده، روده ها، و غیره) هستند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله حفظ سلامتی جسمی و روحی را بخوانید.

مکانیسم آسیب (MOI) می تواند آسیبی حاد (نیروی خارجی بر بدن اعمال می شود) یا یک آسیب ناشی از استفاده بیش از حد باشد، که می تواند از یک فعالیت جسمانی، مانند حضور در یک تیم ورزشی یا فعالیت صنعتی، ناشی شود.

معرفی انواع آسیب های بافت نرم

بدن از اجزا و بافت های مختلفی تشکیل شده است. این بافت ها به دو دسته سخت و نرم تقسیم می شوند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تاثیر ورزش برسیستم قلب و عروق را بخوانید. بافت های نرم شامل تاندون ها، غضروف ها، عضلات، رباط ها و عروق می شوند. در صورتی که یکی از این بافت ها دچار آسیب شوند، در ناحیه آسیب دیده درد و تورم ایجاد شده و در فعالیت های فرد اختلالاتی ایجاد خواهد شد.

انواع آسیب های بافت نرم

در این حالت به اصطلاح می گویند، بافت های نرم بدن دچار آسیب شده است.صدمات وارد شده بر بافت های نرم متفاوت بوده و بر اساس نوع بافت، انواع مختلفی دارند. این انواع عبارتند از:

رگ به رگ شدن یا پیچ خوردن

هنگامی که آسیب در رباط ها بیفتد و با کشیدگی یا پارگی رباط ها همراه شود، به اصلاح می گویند، ناحیه آسیب دیده رگ به رگ شده است. این اتفاق در نواحی مفاصل مچ دست، مچ پا، زانو و… رخ داده و به صورت زیر درجه بندی می شود:

 • در صورتی که رباط دچار کشیدگی جزئی و خفیف شده باشد، رگ به رگ شدن از نوع خفیف و درجه یک می باشد.
 • در صورتی که پارگی رباط جزئی و ناقص باشد، رگ به رگ شدن از نوع متوسط می باشد.
 • اگر پارگی رباط شدید و حاد باشد، رگ به رگ شدن از نوع درجه سه بوده و ناپایداری اتفاق می افتد.
از دست ندهید  چگونه می توان سلامت روان سالمندان را ارتقا داد؟

کوفتگی یا کبودی

نوعی از صدمات آسیب های بافت های نرم که بر اثر شکستگی استخوان ها، پارگی رگ ها و مویرگ ها و به دلیل ضربه و فشار خارجی اتفاق می افتد و موجب تغییر رنگ پوست می شود، کبودی و کوفتگی می باشد. در این وضعیت رنگ پوست در محل آسیب، به رنگ آبی متمایل به سیاه در می آید.

کشیدگی عضله

این عارضه زمانی اتفاق می افتد که فرد در هنگام فعالیت ورزشی و یا طی یک سانحه دچار کشش عضله شود. کشش عضله با فعالیت های مکرر، حرکات ناگهانی و استفاده بیش از حد از عضله همراه بوده و می تواند مانند رگ به رگ شدن و آسیب رباط ها به سه حالت اتفاق بیفتد:

کشیدگی عضله
 • کشیدگی جزئي عضله
 • کشیدگی همراه با پارگی نسبی عضله
 • پارگی شدید، حاد و کامل عضله

تاندونیت

این آسیب دیدگی بافت نرم به التهاب یا به تحریک تاندون و یا آسیب دیدن بافت های نرم تاندونی همراه با التهاب تاندونیت می گویند. این عارضه در شرایطی اتفاق می افتد که فرد به طور مکرر و مداوم از قسمتی از بدن استفاده کند و موجب تحریک و التهاب تاندون ها شود.

بورسیت

در اطراف شانه، آرنج، دست، مفاصل ران، زانو، مچ پاها و…کیسه های ژلانتین مانندی که به آن بورس گفته می شود، قرار گرفته اند. این کیسه ها یا بورس ها حاوی مقدار کمی مایع بوده و میان استخوان ها و بافت های نرم قرار دارند و مانند بالشتک هایی موجب کاهش اصطکاک می شوند. معمولا بورسیت از شایع ترین آسیب بافت های نرم بوده و زمانی اتفاق می افتد که فرد حرکات تکراری انجام دهد.

از دست ندهید  راهنمای رژیم غذایی در بیماران قلبی

علل صدمات و آسیب های بافت نرم چیست؟

آسیب بافت های نرم در نواحی مختلف بدن می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود و فرد را دچار ناراحتی های متعددی کند. این آسیب ها به طور کلی به دو صورت اتفاق افتاده و ناشی از عوامل بیرونی و درونی می باشند. شایع ترین این عوامل و علل آسیب های بافت های نرم بدن عبارتند از:

عوامل صدمات خارجی-بیرونی

این عوامل در خارج از بدن و با اعمال فشار و نیروی بیش از حد موجب آسیب بافت های نرم می شوند. آسیب هایی که به دلیل تصادفات رانندگی، فعالیت های ورزشی مکرر، سقوط از ارتفاع، ضربه و… ایجاد می شوند و موجب بروز یکی از آسیب های بافت های نرم از جمله کوفتگی و کبودی، کشش عضلانی، تاندونیت، رگ به رگ شدن و… می شوند، از عوامل خارجی یا بیرونی می باشند که معمولا بعد از آسیب بیمار به پزشک مراجعه کرده و سریعا تحت درمان قرار می گیرد.

عوامل صدمات داخلی-درونی

برخی از عوامل برخلاف عوامل خارجی، در داخل بدن اتفاق افتاده و به دلیل بروز آسیب های داخلی و امراض مختلف موجب ایجاد آسیب در بافت های نرم بدن می شود و از داخل بدن به تاندون ها، رباط ها، عروق، عضلات و عصب ها فشار وارد می کند.

نشانه ها و علائم صدمات بافت نرم ناشی از آسیب حاد چیست؟

 • پارگی ها دارای لبه هایی دندانه دار و ناهموار هستند و زخم تا لایه های بافت نرم زیر سطح پوست باز است.
 • زخم های باز راحت ترین صدمات برای تشخیص هستند.
 • خراشیدگی ها تنها لایه های پوست را تحت تاثیر قرار می دهند و همانند سوختگی ها هستند.
از دست ندهید  همه چیز درباره بیماری هموروئید

درجه یک تنها بر اپیدرم تاثیرگذار است، درجه دو اپیدرم و درم را تحت تاثیر قرار می دهدو درجه سه تمام سه لایه پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله افسردگی فصلی چیست؟ را بخوانید.

علائم صدمات بافت نرم
 • خراشیدگی ها به عنوان سوختگی ها اصطکاکی نیز شناخته می شوند.جداشدگی ها بر پوست و به طور بالقوه عضله تاثیرگذار هستند.
 • صدمات رگ به رگ شدن در مفاصل (مچ های پا، مچ های دست، آرنج ها، شانه ها، غیره) رخ می دهند و با وجود کبودی و تورم شبیه به کوفتگی ها به نظر می رسند. برخلاف کوفتگی ها، یک آسیب نیروی مستقیم وجود ندارد.

در عوض، نوعی پیچ خوردگی موجب بروز استرس بیش از حد بافت همبند (رباط ها و تاندون ها) مفصل می شود.پیچ خوردگی مچ پا یکی از شایع ترین انواع رگ به رگ شدگی ها است. در برخی موارد، درد شاخص اصلی آسیب ناشی از رگ به رگ شدن است.

نشانه ها و علائم صدمات بافت نرم ناشی از استفاده بیش از حد چیست؟

نمونه های مختلفی برای صدمات استفاده بیش از حد وجود دارند. آرنج تنیس بازان یکی از نمونه های شناخته شده صدمات ناشی از استفاده بیش از حد است.صدمات استفاده بیش از حد می توانند در تمام نقاط بدن رخ دهند و تعیین یک مجموعه مشخص از نشانه ها و علائم برای آنها دشوار است.از موارد شاخص می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

 • درد
 • دامنه حرکت محدود شده
 • احساس پرش یا گسیسختگی
 • تورم
 • کبودی

درمان صدمات آسیب دیدگی های حاد بافت نرم چگونه است؟

روش های درمان با توجه به نوع و شدت آسیب دیدگی متفاوت است. زمانی که یک آسیب دیدگی حاد بافت نرم رخ می دهد، در درجه نخست از روشی به نام رایس (RICE) استفاده می شود که شامل استراحت، استفاده از یخ، فشرده سازی، و بالاتر قرار دادن عضو آسیب دیده است.با استفاده از روش رایس می توان به بهبود کشیدگی های خفیف رباط نیز کمک کرد.

درمان صدمات

با این وجود، در مواردی با شدت متوسط، باید از حرکت دادن بخش آسیب دیده برای مدتی پرهیز کرد و در موارد شدید حتی ممکن است به انجام عمل جراحی برای ترمیم آسیب دیدگی نیاز باشد.همراه با این پروتکل، انجام تمرینات ورزشی ساده برای تسکین درد و بهبود دامنه حرکت نیز توصیه شده است. در اغلب موارد، کشیدگی خفیف عضله به روش رایس بهبود می یابد.

از دست ندهید  چگونه براش آرایشی را تمیز کنیم؟

سخن پایانی

شما در این مقاله با صدمات بافت نرم آشنا شدید.همچنین از نکات مهم در مورد آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چه مدت طول می کشد تا آسیب بافت های نرم بدن، بهبود یابند؟

چنانچه یکی از بافت های نرم بدن دچار آسیب شود و این آسیب تنها بخش کوچکی از بافت را درگیر کند و به صورت خفیف و جزئی اتفاق بیفتد، حدود یک الی دو هفته طول کشیده و با درمان های اولیه و البته تمرینات ورزشی مناسب، بهبود حاصل می شود.

آسیب بافت های نرم بیشتر در چه نواحی اتفاق می افتد؟

باید گفت تمامی نواحی بدن می توانند دچار آسیب های بافت های نرم شوند، اما با این حال دست، پا و گردن بیش از دیگر نواحی دچار این گونه ها می شوند. مثلا رگ به رگ شدن بیشتر در گردن، مچ دست و مچ پا اتفاق می افتد، همچنین آسیب های رباط ها بیشتر در زانو آسیب تاندون ها بیشتر در شانه ها رخ می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا