سلامت دیجیتال

۸ مهارتی که در دانشکده‌های پزشکی به ما آموزش ندادند

اغلب دانشجویان علوم پزشکی وقتی فارغ‌التحصیل می‌شوند وارد بازار کار شده و با مسائلی مواجه می‌شوند که هیچ مهارتی در این زمینه‌ها نیاموخته‌اند. دانشکده‌های مدیریت پزشکی برای آموزش دانش و مهارت‌های طبابت کردن طراحی و ساخته شده‌اند و تمرکز خود را بر آنچه مستقیم به رشته تخصصی دانشجو مربوط می‌شود گذاشته‌اند. برای موفقیت در فعالیت حرفه‌ای تنها مهارت‌های پزشکی کافی نیست و مهارت‌هایی هستند که شاید کمی عمومی‌تر باشند ولی ضروری هستند.بسیار بعید به نظر می‌رسد که دانشکده‌های پزشکی بخواهند در زمینه آموزش این مهارت‌های ضروری اقدامی انجام دهند، هر چند که اگر هم انجام دهند دردی از فارغ‌التحصیلان دوا نمی‌کند. با توسعه آموزش‌های آنلاین و از راه دور راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توان این مهارت‌ها را آموخت.

دانشجویان علوم پزشکی چه مهارت‌هایی را در دانشکده‌های پزشکی نمی‌آموزند؟

ما وارد دانشگاه می‌شویم تا برای زندگی حرفه‌ای آماده شویم ولی دانشکده‌های پزشکی فقط ما را برای فعالیت‌هایی که در بالین باید انجام دهیم آماده می‌کنند. در حالی که ما برای فعالیت شغلی خود نیاز به مجموعه‌ای از مهارت‌های نرم و سخت داریم. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خدمات سلامت دیجیتال چیست را بخوانید.

مهارت مدیریت
  • مهارت‌های نرم همان مهارت‌های عمومی هستند که در تمام مشاغل و فعالیت‌ها لازم هستند.
  • مهارت‌های سخت آن دسته از مهارت‌هایی هستند که مستقیم با شغل در ارتباط هستند. مثلا برای یک پزشک دانش پزشکی و مهارت‌های بالینی جزو مهارت‌های سخت به حساب می‌آید. مهارت‌های سخت هر حرفه‌ای مستقیما بر پیشرفت شغلی تاثیر دارد و باید در آن‌ها توانمند بود.
  • برای موفقیت باید ترکیبی از مهارت‌های سخت و نرم را داشت. داشتن مهارت‌های سخت در سطح عالی، بدون بدست آوردن حداقلی از مهارت‌های نرم هرگز نمی‌تواند منجر به موفقیت‌های بزرگ شود.
از دست ندهید  معرفی نرم‌افزار HUAWEI Health که مربی ورزشی و نگهبان سلامتی شماست

پزشکان و فارغ‌التحصیلان علوم پزشکی چه مهارت‌هایی را بیاموزند؟

مهارت‌های سخت اصلی برای انجام فعالیت حرفه‌ای را در دانشکده‌های پزشکی می‌توان آموخت. مهارت‌های نرم نیز تا حدودی به دانشجویان علوم پزشکی آموزش داده می‌شود. البته این آموزش در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است ولی در هر حال امروز اغلب افراد می‌دانند که یادگیری مهارت‌های نرم به ایشان کمک می‌کند و منابع متعددی نیز برای یادگیری آن‌ها وجود دارد.

۱. مدیریت مالی و سرمایه‌گذاری

چه بخواهیم یا نخواهیم مسائل مالی در زندگی شخصی و حرفه‌ای امروز ما اهمیت زیادی دارد. تفاوتی هم ندارد که پول زیادی داشته باشیم یا کم، در هر صورت نیاز است که منابع مالی را مدیریت کنیم. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سامسونگ health چیست را بخوانید.

مهارت‌های بسیاری وجود دارد از جمله حسابداری، دانش اقتصادی و سرمایه‌گذاری که می‌تواند برای دانش‌آموختگان علوم پزشکی کاربرد داشته باشد. تفاوتی نمی‌کند که شما مدیریت یک کلینیک یا بیمارستان را بر عهده داشته باشید یا مطب کوچک خود را دارید، در هر صورت نیاز است که اطلاعات حداقلی در مورد حسابداری، مالیات و بیمه داشته باشید.

از طرف دیگر حتما توصیه می‌کنم در مورد سرمایه‌گذاری و بازارهای سرمایه مطالعه کنید.نیاز نیست یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای شوید ولی لازم است بدانید که سرمایه‌های خود را به چه صورتی مدیریت کنید.

۲. مسائل حقوقی قراردادها

فارغ از مسائل حقوقی که در فعالیت پزشک و هر متخصص سلامت ممکن است پیش بیاید و باید در مورد آن بداند، اطلاع از مسائل حقوقی عمومی به خصوص قراردادها لازم و ضروری است. قراردادها انواع بیشماری دارند و موارد بسیاری پیش می‌آید که حتما باید قراردادی برای آن بسته شود. ولی نمی‌توان به همه انواع قراردادها مسلط بود و بهتر است اطلاعات کلی در مورد مسائل حقوق قراردادها داشت.

از دست ندهید  تحول دیجیتال چیست؟ + تفاوت دیجیتالی کردن و تحول دیجیتال چیست؟ بررسی مزیت های تحول دیجیتال

قرارداد نبستن یک مشکل است و اطلاع نداشتن از بار حقوقی بندهای قرارداد مشکل دیگری. به طور عمومی مواردی در قراردادها هست که باید حتما رعایت شود تا ارزش حقوقی داشته باشد. حتما لازم است که از این موارد اطلاع داشته باشید وگرنه قرارداد شما قابل استناد نخواهد بود و هیچ ارزشی ندارد.

۳. مدیریت کسب و کار

سلامت جای کسب و کار نیست! تعارض بزرگی که در حوزه سلامت وجود دارد این است که می‌گویند فعالیت‌های حرفه‌ای حوزه سلامت کسب و کار نیستند، در حالی که در واقع قوانین و مدل عملکرد بنیادین سازمان‌ها و واحدهای حوزه سلامت نیز مانند هر کسب و کار دیگری است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله نرم‌افزار HUAWEI Health را بخوانید.

مدیریت کسب و کار

برخلاف برداشت عمومی که کسب و کار را مساوی با بهره‌کشی و درآمدزایی به هر قیمتی می‌داند، در واقع کسب و کارها برای موفقیت نیازمند ایجاد ارزش برای مشتریان و احترام و حفظ حقوق آن‌ها هستند. بنابراین وقتی شما فعالیت حرفه‌ای انجام می‌دهید و درآمدی به دست می‌آورید در حقیقت یک کسب و کار دارید، حال این کسب و کار می‌تواند یک بیمارستان یا یک مطب باشد.

این کسب و کاری که حفظ سلامت مردم را در اولویت خود قرار داده است برای آنکه بتواند به خوبی و با قدرت پیش برود باید اصول مدیریت کسب و کار را رعایت کند. از مدیریت منابع انسانی و مدیریت مالی گرفته تا فرهنگ سازمانی می‌تواند به بهبود خدمات‌دهی در حوزه سلامت کمک کند.

۴. تکنولوژی‌های دیجیتال

تکنولوژی‌های دیجیتال در تمام ابعاد زندگی ما حضور دارند و هر روز حضورشان پررنگ‌تر شود. شاید در حوزه سلامت حضور تکنولوژی‌ها دیجیتال همه‌گیر نشده ولی دیر یا زود بسیاری از بخش‌های سلامت با این تکنولوژی‌ها متحول خواهند شد. این شرایط می‌تواند فعالیت حرفه‌ای پزشکان و متخصصان سلامت را بسیار تحت تاثیر قرار دهد.

شبکه‌سازی شغلی

بهترین راه برای دوستی با تکنولوژی‌های دیجیتال نترسیدن، اجتناب نکردن و استفاده از آن‌ها است. هر چقدر که از ابزارهای موجود استفاده کنید مهارت بیشتری پیدا می‌کنید تا از تکنولوژی‌های نوظهور آینده نیز بهره ببرید.

از دست ندهید  خدمات سلامت دیجیتال چیست؟ + معرفی و بررسی مزایای سلامت دیجیتال Digital Health

۵. فعالیت در شبکه‌های مجازی

بسیاری از ما در شبکه‌های اجتماعی حضور داریم و با اهداف مختلف از آن‌ها استفاده می‌کنیم. حتی اگر از شبکه‌های اجتماعی برای ارتباطات شخصی با دوستان و آشنایان استفاده می‌کنید خوب از که اصول ارتباط در این فضا را بشناسید. ولی اگر برای ارتباطات عمومی از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، اطلاع از این قواعد ضروری است.

بسیاری از پزشکان و متخصصان سلامت از شبکه‌های اجتماعی برای آموزش، برندسازی و جذب مخاطب استفاده می‌کنند. برای انتشار محتواهایی که مخاطب را جذب کند اصولی وجود دارد ولی باید به این نکته توجه داشت که محتوای حوزه سلامت با سایر حوزه‌ها متفاوت است. به همین دلیل لازم است که از تجربیات و آموزه‌های مربوط به حوزه سلامت بهره گرفته شود.

۶. شبکه‌سازی شغلی

شبکه‌سازی به برقراری ارتباط با افراد مرتبط با حوزه فعالیت حرفه‌ای اطلاق می‌شود. همچنین یک مهارت نرم به حساب می‌آید و می‌تواند تاثیر بسزایی در موفقیت و پیشرفت حرفه‌ای داشته باشد.

شبکه شما نباید تنها از افرادی با تخصص همانند خودتان تشکیل شده باشد. چنین شبکه‌ای خوب است ولی کافی نیست. شما باید با تخصص‌های مختلف ارتباط برقرار کنید تا شبکه‌ای غیرمتمرکز و چند جانبه داشته باشید.

مدیریت شبکه‌سازی شغلی

مرسوم است که افراد اول فرصت‌ها را به افرادی که از قبل می‌شناسند معرفی می‌کنند و راحت‌تر به آن‌ها اعتماد و همکاری می‌کنند. بنابراین شبکه‌سازی فقط یک آشنایی سطحی نیست و لازم است که ارتباط موثر و دو طرفه برقرار شود.

۷. مدیریت تعارض

تعارضات بسیاری در محیط و روابط کاری به وجود می‌آید و رفع نکردن آن‌ها به فرآیند کاری لطمات جبران‌ناپذیری وارد می‌کند. نمی‌توان از تعارض اجتناب کرد به همین دلیل باید تعارضات را مدیریت کرد. مدیریت تعارض یعنی محدود و کم کردن جنبه‌های منفی و پررنگ کردن و افزایش دادن جنبه‌های مثبت تعارض است. برای اینکار از روش‌ها و ابزارهای مدیریتی استفاده می‌کنند.

از دست ندهید  سامسونگ health چیست؟ + چگونه از برنامه سامسونگ Health به بهترین نحو استفاده کنیم؟ + بررسی ویژگی های سلامت دیجیتال

۸. مدیریت و رهبری

برای بسیاری از پزشکان و متخصصان سلامت پیش می‌آید که مسئولیت تیم، بخش، واحد یا مرکزی را برعهده بگیرند. مدیریت و رهبری مهارتی ذاتی نیست و باید آن را آموخت و تجربه کرد. برای آنکه بتوانید مسئولیت خود را به خوبی در این شرایط انجام دهید باید حداقل اصول مدیریت و رهبری را بدانید. هرچند که دانش تئوری اگر همراه با تجربه نباشد آنقدر موثر نیست.

افرادی که مهارت‌های مدیریت و رهبری خوبی دارند، حتی وقتی مسئولیتی برعهده ندارند، در تیم تاثیرگذار هستند و فرصت‌های پیشرفت بیشتری برایشان پدید می‌آید. اگر نمی‌خواهید در سازمان‌های دیگر کار کنید و ترجیح می‌دهید برای خودتان کار کنیم، باز هم به مهارت‌های مدیریت و رهبری نیاز دارید.

فرصت‌های مدیریت و رهبری در حرفه شما بی‌شمار هستند، از مسئولیتی که در یک کنگره می‌توانید بگیرید تا یک تیم تحقیقاتی یا حتی تیم درمان. بنابراین توصیه می‌کنم حتما در زمینه مدیریت و رهبری مطالعه کنید و کسب تجربه در این زمینه را فراموش نکنید.

۹. فرصت‌های شغلی غیر بالینی

این مورد آخر مهارت نیست بلکه گزینه‌ای است که در مقابل بسیاری از پزشکان و متخصصان سلامت و دانش‌آموخته‌های علوم پزشکی وجود دارد. هر چند که جامعه نیاز به افراد زیادی دارد که در شغل‌های بالینی و ارائه خدمات سلامت فعالیت می‌کنند ولی اگر فکر می‌کنید که توانایی دارید فعالیت‌های غیربالینی را حتما تجربه کنید.

فرصت‌های شغلی غیر بالینی

بازار مشاغل بین رشته‌ای روز به روز داغ‌تر می‌شود و نیاز به این متخصصان بیشتر احساس می‌شود. همانطور که بسیاری از متخصصان سلامت به فعالیت‌های تحقیقاتی روی آوردند، امروز نیاز به متخصصان سلامت که در زمینه هوش مصنوعی، داده و سایر تکنولوژی‌های دیجیتال نیز تخصص داشته باشند، وجود دارد. مقاله «۲۱ شغل آینده سلامت» را در این مورد مطالعه کنید.

از دست ندهید  تحول دیجیتال چیست؟ + تفاوت دیجیتالی کردن و تحول دیجیتال چیست؟ بررسی مزیت های تحول دیجیتال

نتیجه‌گیری

بعید است که کسی برای آموزش مهارت‌های ضروری و پایه‌ای که در دانشکده‌های پزشکی نیاموخته‌ای اقدامی بکند ولی فرصت‌های یادگیری بسیار زیاد است و اگر بخواهید به راحتی می‌توانید به آموزش‌های مختلف دسترسی پیدا کنید. برای پیشرفت حرفه‌ای تنها یک مسیر از پیش تعریف شده را در نظر نگیرید. به تعداد آدم‌ها راه‌های موفقیت وجود دارد و شما می‌توانید مسیر خود را بسازید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با مهارت های دانشکده پزشکی آشنا شدید.همچنین از ۸ مهارتی که در دانشکده‌های پزشکی به ما آموزش ندادند آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا