سلامت نوزاد و کودک

علائم و نشانه های آبله مرغان در کودکان چیست؟ + معرفی و بررسی عوارض و راه های پیشگیری از آبله مرغان

آبله مرغان در کودکان یکی از بیماری های ویروسی خفیف اما به شدت واگیردار است که با ظهور دانه های قرمز و تاول مانند بر روی پوست کودک یا نوزاد نمایان می شود. عامل ایجاد آن، ویروسی از خانواده هرپس ها است که با نام های هرپس زوستر یا واریسلا زوستر شناخته می شود. ویروس آبله مرغان در کودکان اغلب از راه دستگاه تنفسی و یا تماس مستقیم با ترشحات حاوی ویروس وارد بدن شده و فرد را مبتلا می سازد. معمولا هر فرد در طول زندگی تنها یک بار دچار عفونت با این ویروس می شود. بنابراین افرادی که در دوران کودکی یک بار به این بیماری مبتلا شده اند در برابر ویروس آن بسیار مقاوم تر هستند و احتمال ابتلای دوباره ایشان، نزدیک به صفر است.


فهرست مطالب


چه کسی به آبله مرغان مبتلا می شود؟

کودکان زیر 2 سال بیشتر در معرض خطر ابتلا به آبله مرغان هستند. در حقیقت، 90 درصد از موارد در کودکان خردسال رخ می دهد، اما کودکان بزرگتر و افراد بزرگسال نیز می توانند به آن مبتلا شوند. اگر شما:

 • قبلا ویروس نداشتید
 • برای آن واکسینه نشده باشید
 • در مدرسه یا مرکز مراقبت از کودکان کار کنید
 • با کودکان زندگی کنید

چگونه ویروس آبله مرغان پخش می شود؟

خیلی راحت با تنفس ذرات ناشی از تاول آبله مرغان یا لمس وسیله آلوده به ویروس به آن مبتلا می شوید. آبله مرغان از یک تا 2 روز قبل از ظاهر شدن بثورات تا زمان خشک و پوسته پوسته شدن همه تاول ها مسری تر است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مراحل دندان در آوردن نوزاد را بخوانید. بهترین راه برای جلوگیری از شیوع ویروس دریافت واکسن آبله مرغان یا واریسلا است. کودکانی که هرگز به آبله مرغان مبتلا نشده اند باید دو دوز واکسن دریافت کنند – نخستین شات در سن 12 تا 15 ماهگی و دومی در سنین 4 تا 6 سالگی. افراد 13 سال به بالا که هرگز واکسینه نشده اند نیز باید دو دوز واکسن دریافت کنند. واکسن با فاصله حداقل 28 روز.

از دست ندهید  چرا خواب برای کودکان مهم است؟ + بررسی اهمیت خواب برای کودکان

روی سینه و شکم کودک نوپای من، دانه ها و جوش های قرمز بوجود آمده است؛ آیا می تواند آبله مرغان باشد؟

بله می تواند آبله مرغان باشد. آبله مرغان که بیماری واریسلا نیز نامیده می شود، به طور معمول بصورت بثورات پوستی خارش دار بروز می کند. دانه ها یا جوشهای آبله مرغان به صورت برآمدگی کوچک شروع می شوند که به سرعت به تاول های کوچک مایع دار با زمینه صورتی تغییر شکل پیدا می کنند و در نهایت به صورت پوسته های قهوه ای و خشک شده در می آیند.

علائم آبله مرغان

کودک نوپای شما ممکن است خسته و بیحال بنظر برسد و شاید کمی تب داشته باشد. احتمالا اشتهایش را از دست داده و مختصری سردرد یا درد در ناحیه شکم دارد. در حدود دو روز قبل از بیرون ریختن دانه ها، ممکن است سرفه یا آبریزش از بینی داشته باشد.این دانه ها و جوش ها اغلب از پوست سر، صورت یا تنه شروع می شود، سپس می تواند در سر تا سر بدن پخش شود. کودکان اغلب بین ۵۰۰-۲۵۰ دانه آبله می زنند، اگرچه در مواردی ممکن است بیماری فقط به چند تاول کوچک محدود شود.

چگونه کودک نوپای من می تواند به آبله مرغان مبتلا شده باشد؟

بیماری آبله مرغان توسط ویروس واریسلا زوستر (varicella zoster) ایجاد می شود که از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا می کند. اگر نوپای شما تا کنون واکسن آبله مرغان نزده است یا به بیماری آبله مرغان مبتلا نشده است در صورت تماس با فرد مبتلا، امکان ابتلای وی به این بیماری بسیار زیاد است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله علاقه‌مند کردن کودکان به خوراک سالم را بخوانید.

نحوه انتقال بیماری از طریق تماس با دست افراد آلوده یا تماس با تاول های فرد آلوده است. همچنین تنفس در فضایی که فرد آلوده بر اثر تنفس یا عطسه، سرفه آلوده به ویروس کرده اند سبب انتقال بیماری می شود (ویروس در اثر تماس با مستقیم یا مایع تاولها قبل از اینکه شروع به پوسته ریزی بکند، نیز سبب انتقال بیماری میشود). اگر کودک شما در معرض تماس با ویروس قرار گیرد اغلب ۱۴ روز تا ۱۶ روز طول می کشد تا دانه ها و جوشهای چرکی ظاهر شود. اگر چه دوره تظاهر بیماری می تواند بین ۱۰ تا ۲۱ روز نیز طول بکشد.

از دست ندهید  چگونه به کودکی با سندرم داون شیر بدهیم؟ + بررسی غلبه بر موانع شیردهی در نوزادان مبتلا به سندرم داون

علائم آبله مرغان چیست؟

علائم آبله مرغان به طور معمول ظرف 10 تا 21 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می شود. نخستین علامت اغلب به صورت احساس ناخوشی است و طور معمول با این علائم همراه است:

 • بدن درد
 • تب
 • احساس خستگی شدید
 • احساس تحریک پذیری
 • از دست دادن اشتها
 • سردرد

در عرض یک یا 2 روز بثورات گوناگون آبله مرغان ظاهر می شود و طی سه مرحله گسترش می یابد.در مرحله نخست دچار برجستگی های خارش دار، برجسته، صورتی یا قرمز رنگ می شوید. پزشکان به اینها “پاپول” یا سفت دانهه می گویند. حدود 250 تا 500 عدد از آنها می توانند در سراسر بدن ظاهر شوند. در موارد شدید نیز حتی می توانند در دهان، چشم ها، مقعد یا اندام تناسلی نیز ایجاد شوند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درمان فوری تنبلی چشم کودکان را بخوانید.

تب

در نهایت این زخم های باز پوسته شده و تبدیل به گال می شوند. با بهبودی برجستگی های جدید همچنان ظاهر می شوند. ممکن است برآمدگی، تاول و زخم به طور همزمان وجود داشته باشند. احتمال انتقال ویروس به افراد دیگر تا زمان پوسته شدن تمام تاول ها وجود دارد.اکثر موارد آبله خفیف هستند و خود به خود برطرف می شوند، اما در صورت بروز علائم زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • بثورات به یک یا هر دو چشم گسترش می یابد
 • بثورات بسیار قرمز، گرم یا حساس می شوند در این شرایط احتمال وجود عفونت باکتریایی پوست است
 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • استفراغ
 • گرفتگی گردن
 • عدم توانایی برای کنترل ماهیچه ها
 • تب بالای 102 درجه فارنهایت
 • کم آبی بدن
از دست ندهید  علائم تشنج در نوزادان که والدین باید بشناسند؛ علت و درمان

آیا آبله مرغان خطرناک است؟

برای بچه های سالم بیشتر یک بیماری آزار دهنده است تا یک تهدید واقعی. البته حتیبچه های سالم هم بندرت می توانند دچار عوارض آبله مرغان شوند؛ این عوارض ممکن است یک عفونت باکتریایی پوستی، پنومونی یا ذات الریه، آنسفالیت یا ورم مغز باشد.اگر کودک شما آبله دارد و بیمارتر از آنچه که مورد انتظار است به نظر می رسد، حتما به دکترش اطلاع دهید. اگر تب بیمار بعد از چند روز که از شروع بیماری می گذرد همچنان افزایش می یابد، اگر دانه یا جوشی در چشم کودک بزند یا پوست اطراف آبله ها متورم و دردناک و خیلی قرمز باشد، حتما به پزشک متخصص اطفال وی اطلاع دهید.

عوارض احتمالی آبله مرغان در کودکان چیست؟

بیشتر اوقات، کودکان مبتلا به آبله مرغان به طور کامل بهبود می‌یابند و هیچ عارضه‌ای ندارند. یک یا چند مورد از عوارض زیر ممکن است به ندرت رخ دهد.

 • بثورات معمولا زخم نمی‌شوند مگر اینکه به شدت خراشیده شوند.
 • برخی از بثورات در برخی موارد با میکروب (باکتری) آلوده می‌شوند که این شایع‌ترین عارضه در کودکان است.
 • اگر این اتفاق بیفتد، پوست اطراف آن‌ها قرمز و زخم می‌شود.
 • شاید نیاز باشد از آنتی‌بیوتیک به شکل کرم یا دارو استفاده کنید.
 • التهاب ریه (ذات‌الریه) و التهاب مغز (انسفالیت) از عوارض نادر هستند.

به ندرت، عوارض جدی دیگری ایجاد می‌شود که عبارتند از:

 • سندروم ری. (یک بیماری بسیار نادر با مشکلات مغزی و کبدی)
 • التهاب عضله قلب (میوکاردیت).
 • التهاب کلیه (گلومرولونفریت).
 • آپاندیسیت

درمان آبله مرغان چیست؟

آبله مرغان به طور معمول طی 5 تا 10 روز دوره خود را طی می کند، اما در صورت وجود بثورات خارش دار ناشی از ویروس ممکن است مدت زیادی طول بکشد. خوشبختانه راهکارهای خانگی برای تسکین علائم وجود دارد.

از دست ندهید  معرفی ۸ روش برای علاقه‌مند کردن کودکان به خوراک سالم

از استامینوفن برای تسکین درد و تب استفاده کنید

در صورت بروز تب یا درد شدید ناشی از آبله مرغان در خود یا فرزندتان استامینوفن استفاده کنید. حتی این دارو به تسکین درد ناشی از زخم های ایجاد شده روی پوست یا دهان نیز کمک می کند. برای اکثر افراد از جمله زنان باردار و کودکان بالای 2 ماه نیز گزینه بی خطری است.

درمان آبله مرغان چیست؟

از مصرف مسکن های ضدالتهابی مانند ایبوپروفن خودداری کنید. در صورت ابتلا به آبلمرغان ممکن است باعث تشدید علائم و شرایط شما شود. هرگز به کودکان زیر 16 سال آسپرین ندهید زیرا منجر به عارضه ای جدی به نام سندروم ری می شود.

تاول ها را نخارانید

بله، وسوسه کننده است، اما خاراندن بثورات پوستی شما را در معرض خطر عفونت باکتریایی پوست قرار می دهد، همچنین باعث ایجاد زخم می شود. برای تسکین خارش پوست این نکات را امتحان کنید:

ضربه بزنید یا با ملایمت نوازش کنید

 • حمام جوی دوسر سرد بگیرید.
 • لباس های گشاد و نخی بپوشید تا پوست بتواند نفس بکشد
 • لوسیون کالامین را روی نقاط خارش دار بمالید
 • برای تسکین علائم خود از آنتی هیستامین مانند بنادریل استفاده کنید

خود را خنک کنید

گرما و عرق باعث خارش بیشتر می شود. از یک دستمال مرطوب و خنک برای آرام سازی نواحی خارش دار پوست استفاده کنید.

داروهای تجویزی

اگر با فرد مبتلا به آبله در تماس بوده اید، اما هنوز علائمی ندارید پزشک ممکن است تزریق درمانی به نام ایمونوگلوبولین را برای جلوگیری از ابتلای شدید تجویز کند. پزشک ممکن است این درمان را در نظر بگیرد اگر:

داروهای تجویزی
 • حامله
 • سیگاری
 • زندگی با اچ آی وی
 • شیمی درمانی یا مصرف دوزهای بالای داروهای استروئیدی
 • نوزادان زیر 4 هفته نیز در معرض خطر عوارض آبله هستند.

اگر در معرض ابتلا به آبله شدید و دارای علائم آن هستید پزشک ممکن است داروی ضد ویروسی به نام آسیکلوویر تجویز کند. این دارو به کاهش علائم کمک می کند. نخستین دوز را ظرف 24 ساعت پس از بروز بثورات مصرف می کنید سپس یک قرص 5 بار در روز به مدت 7 روز باید مصرف شود.

از دست ندهید  دیابت کودکان چیست و چه علائمی دارد؟ + آیا دیابت در کودکان قابل درمان است؟

چگونه می توان از آبله مرغان جلوگیری کرد؟

آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند کودکان با واکسن واریسلا زوستر برای پیشگیری از آبلمرغان به طور معمول پس از یک سالگی ایمن سازی شوند. دوز دوم که اغلب در حدود 4 یا 5 سالگی تجویز می شود برای محافظت کامل مورد نیاز است.واکسنی مشابه – اما در دوز بالاتر – برای سالمندانی که قبلا به آبله مبتلا شده اند نیز برای جلوگیری از شیوع زونا دردناک در دسترس است. افراد بالای 65 سال می توانند با پزشک خود مشورت کنند تا ببینند آیا این واکسن با دوز بالاتر می تواند به آنها کمک کند یا خیر.

سخن پایانی

شما در این مقاله با آبله مرغان کودکان آشنا شدید.همچنین از علائم و درمان آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

واکسن آبله مرغان چیست؟

واکسن آبله مرغان از شکل زنده و ضعیف شده ویروس واریسلا ساخته شده است یعنی ویروس بدون ایجاد بیماری در بدن ایمنی ایجاد می کند.

تا چه مدت کودک باید از رفتن به مدرسه و مهد بپرهیزد ؟

به علت احتمال بالای واگیردار بدون آبله مرغان کودکی که به این بیماری مبتلا می شود حداقل 5 روز از بروز جوش ها باید به مدرسه و مهد نرود . نرفتن کودک به مدرسه برای بهبود سلامتی کودک مبتلا به آبله مرغان ضرورت دارد.قوانین مدرارس و مهد ها نیز بدین گونه است که از ورود کودک به مدرسه در طول این دوران جلوگیری می شود . در طول دوره نقاهت بهتر است کودک در خانه بماند و استراحت کند و از تماس با سایر افراد و کودکان بپرهیزد.واگیری آبله مرغان از دوروز قبل از بروز جوش ها آغاز می شود .در این زمان به علت نبود علایم ممکن است کودک در مهد یا مدرسه کودکان زیاد دیگری را مبتلا نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا