سلامت نوزاد و کودک

مراحل دندان در آوردن کودک و راهکارهای تسکین درد چیست؟

دندان در آوردن نوزاد یکی از شیرین‌ترین اتفاقاتی است که پدر و مادر می‌توانند شاهد آن باشند. اما این فرآیند برای خود نوزاد کمی متفاوت بوده و ممکن است که باعث درد زیاد و آزرده خاطر شدن او شود. در این مقاله بررسی می کنیم که چه راه هایی برای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد وجود دارد و به طول کلی این فرآیند چگونه سپری می‌شود؛ با ما همراه باشید.

دندان درآوردن نوزاد چگونه شروع می‌شود؟

فرآیند دندان در آوردن یا بیرون زدن دندان از لثه میتواند از دو ماهگی در نوزاد آغاز شود. برای اکثر نوزادان اولین دندان در سن شش ماهگی بیرون می آید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله علائم تشنج در نوزادان را مطالعه کنید.اگر در آوردن اولین دندان نوزاد تا هجده ماهگی به تعویق بیافتد کودک باید حتما زیر نظر دندانپزشک قرار گیرد. به طور معمول اولین دندانی که بیرون می‌زند یکی از دندان‌های جلویی وسط فک پایین است. گاهی فرآیند دندان در آوردن در کودک متوالی بوده و گاه چند دندان هم زمان بیرون میزنند.

دندان درآوردن نوزاد چگونه شروع می‌شود؟

قابل توجه است که دندان‌های قرینه باید به طور معمول به فاصله زمانی نزدیک از هم بیرون بزنند. اکثریت قریب به اتفاق کودکان 20 دندان شیری خود را تا سی ماهگی در می آورند.

ترتیب رویش دندان های شیری

در بیشتر نوزادان، دندان درآوردن با ترتیب زیر همراه خواهد بود:

 • دندان های ثنایای پایین: دو دندان مرکزی پایین معمولا اولین دندان هایی هستند که همزمان بین چهار تا هفت ماهگی در می آیند.
 • دندان های ثنایان بالا: همین دو دندان در مرکز فک بالا بین هشت تا دوازده ماهگی در می آیند.
 • دندان های ثنایای جانبی بالا: دو دندان ثنایای جانبی در فک بالا در کنار ثنایای مرکزی قرار دارند و بین سه تا نه ماهگی در می آیند.
 • دندان های ثنایای جانبی پایین: این دندان ها در فک پایین بوده و بین ده تا شانزده ماهگی ظاهرمی شوند.
 • آسیای اول بالا: دندان آسیای اول دومین دندان از عقب دهان است و در سیزده تا نوزده ماهگی جوانه می زند. این دندان ها چون زودتر در می آیند و پهن تر هستند آسیای اول نام دارند.
 • آسیای اول پایین: این دندان ها بین چهارده تا هجده ماهگی جوانه می زنند.
 • دندان های نیش بالا: دندان نیش یا نوک تیز بین دندان های ثنایا و آسیا قراردارند و در فک بالا بین شانزده تا بیست و دو ماهگی درمی آیند.
 • دندان های نیش پایین: این دندان ها بین هفده تا بیست و سه ماهگی جوانه می زنند.
 • آسیاهای دوم: درسن بیست و پنج تا سی و سه ماهگی دندان های آسیای دوم بالا و پایین در می آیند و بیست دندان کودک شما تکمیل می شود.
از دست ندهید  معرفی ۸ روش برای علاقه‌مند کردن کودکان به خوراک سالم

هنگام بیرون زدن دندان از لثه ممکن است کودک دچار تورم لثه و ناحیه ی اطراف دندان شود و گاه میتوان تاول خونی در دندان درآورن در حال بیرون زدن دید. معمولا اولین دندانی که بیرون میزند بیشترین حساسیت را دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درمان فوری تنبلی چشم کودکان را مطالعه کنید.دندان های آسیاب به دلیل بزرگی سطحی که باید شکافته شود بیشترین ناراحتی را ایجاد میکنند.

دندان درآوردن کودک از فک بالا

علیرغم ترتیب ذکر شده، دندان در آوردن در همه نوزادان نمی‌تواند یکسان باشد و در برخی موارد شاهد دندان درآوردن کودک از فک بالا هستیم. به طور کلی، دندان درآوردن کودک از فک بالا نباید هیچ نگرانی را برای پدر و مادر نوزاد ایجاد کند چراکه همانطور که عنوان شد، ترتیب در آوردن می‌تواند در نوزادان مختلف متفاوت باشد.

علائم دندان درآوردن کودک چیست؟

اگر کودک شما شروع به دندان در آوردن کند معمولا با تجربه علائم زیر همراه خواهد بود:

 • پرهیز از غذا خوردن به دلیل درد لثه
 • افزایش آب دهان
 • کم خوابی یا بیقراری به دلیل درد لثه
 • دست بردن بیش از حد به داخل دهان
 • درد در ناحیه گوش یا گونه هنگام بیرون زدن دندان های آسیا
 • تحریک های پوستی در اطراف دهان به دلیل آب ریزش زیاد دهان

علائم بی ارتباط به درآوردن دندان چیست؟

به غیر از موارد بالا، برخی علائم تقریبا بی ارتباط نیز ممکن است هنگام در آوردن دندان، در کودک مشاهده شود که عبارتند از:

علائم بی ارتباط به درآوردن دندان
 • تب 38.3 درجه سلسیوس
 • بهانه گیری طولانی مدت
 • اسهال، سرفه و آبریزش بینی
از دست ندهید  چگونه به کودکی با سندرم داون شیر بدهیم؟ + بررسی غلبه بر موانع شیردهی در نوزادان مبتلا به سندرم داون

لازم به ذکر است که فرآیند دندان در آوردن کودک ویروسی نیست و هیچ ارتباطی بین دندان درآوردن و تب در کودکان نشان داده نشده است.گاهی ممکن است مشکلات پزشکی دیگری هم زمان با درآوردن دندان در کودک همراه شود که بی ارتباط به این فرآیند هستند. مثلا ممکن است به دلیل ناراحتی لثه، کودک اشیاء خارجی را به لثه بمالد که باعث بیماری شوند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله علاقه‌مند کردن کودکان به خوراک سالم را مطالعه کنید.

کاهش درد دندان درآوردن نوزاد

توصیه ی اکثر پزشکان برای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد ماساژ و فشار ملایم لثه است. برای این کار میتوان دستمال تمیزی را به کودک داد تا گاز بگیرد یا پس از شستن دستان با ملایمت لثه کودک را بمالید. اشیای سرد نیز می‌توانند به کاهش التهاب لثه و کاهش درد دندان درآوردن نوزاد کمک نمایند.
از کاربرد داروهای موضعی برروی لثه جدا خوداری کنید چرا که برخی از این قبیل داروها حاوی بی حس کننده بنزوکائین هستند.سازمان غذا و داروی آمریکا هشدار داده است که بین مصرف بنزوکائین و مت هموگلوبینی ارتباط وجود دارد و میتواند پیامدهای بسیار جدی و مرگبار داشته باشد .

کاهش درد دندان درآوردن نوزاد

همچنین توصیه می‌شود :که هرگز برای بی حس کردن لثه ی کودک از الکل استفاده نکنید. در مصرف داروهای خوراکی برای کودک بسیار مراقب باشید. کودکان زیر شش ماه نباید ایبوبروفین مصرف کنند. به یاد داشته باشید هرگز به کودک داروهای حاوی آسپیرین ندهید.

کلام آخردندان درآوردن

دندان در آوردن نوزاد معمولا در 6 ماهگی آغاز می‌شود. برخی نوزادان ممکن است که از دو ماهگی شروع به دندان آوردن کنند و اگر تا 13 ماهگی روند در آمدن دندان‌ها شروع نشد باید به دندان پزشکی مراجعه کنید. دندان درآوردن کودک از فک بالا معمولا اتفاق نمی‌افتد اما در صورت اتفاق آن، اصلا جای نگرانی نیست چراکه دندان درآوردن کودک از فک بالا به دلایل ژنتیکی در برخی نوزادان طبیعی است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله از کجا بفهمم کودکم آبله مرغان دارد؟ را مطالعه کنید. ماساژ، فشار ملایم لثه و استفاده از اجسام سرد می‌تواند در دندان در آوردن نوزاد مفید باشد.

از دست ندهید  چگونه می‌توان به افزایش وزن کودکان کمک کرد؟ + معرفی 6 راه کاملا موثر و سالم برای افزایش وزن کودک

سخن پایانی

شما در این مقاله با مراحل دندان در آوردن کودک آشنا شدید.همچنین از راهکارهها تسکین درد آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا