نماد سایت مراقب خودت باش

خدمات سلامت دیجیتال چیست؟ + معرفی و بررسی مزایای سلامت دیجیتال Digital Health

خدمات سلامت دیجیتال

امروز ما بیشتر از دیروز و کمتر از فردا زندگی می‌کنیم. در طی بحران ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰، برخی کشورها از قدرت پیش‌بینی داده‌های بزرگ استفاده کرده‌اند تا گسترش جهانی و همه‌گیری ویروس را تحت کنترل داشته باشند. این فقط یکی از نمونه‌های بسیاری است که نشان می‌دهد چگونه می‌توان فناوری را تحت مفهوم سلامت الکترونیکی و خدمات سلامت دیجیتال به کار گرفت تا به مراقبت و نجات میلیون‌ها انسان در سراسر جهان کمک کند.


فهرست مطالب


سلامت دیجیتال چیست؟

سلامت دیجیتال از هم‌آیند پیشرفت در حوزه‌های دیجیتال و ژنتیک با حوزه‌های سلامت، مراقبت سلامت، معیشت و اجتماع پدید می‌آید تا خدمات‌رسانی سلامت را ارتقا دهد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آموزش کار با huawei health را بخوانید. این رشته از فناوری اطلاعات و ارتباطات کمک می‌گیرد تا مشکلاتی را که بیماران با آن درگیر هستند مرتفع کند.

سلامت دیجیتال مردمان را برای پیگیری، مدیریت، و بهبود سلامت، معیشت و زندگی پربارتر خود، خانواده و جامعه توانمند می‌کند ومی‌تواند کمبودهای خدمات سلامت را پوشش دهد و دسترسی به آن خدمات را افزایش و هزینه‌هایشان را کاهش داده و پزشکی را دقیقتر و منطبق بر نیازهای اشخاص کند.

سلامت الکترونیک یک زمینه نوظهور از برخورد انفورماتیک، پزشکی، بهداشت عمومی و تجارت است که از طریق شبکه جهانی وبو تکنولوژی های مرتبط با آن ارتقا و تکامل می یابد. که نه تنها بعنوان یک توسعه فنی بلکه بعنوان حالتی روحی، طرز تفکر و یک حرکت عمومی جهانی می توان توصیف کرد. برای توصیف واژه سلامت الکترونیک باید از فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخش سلامت بهره برد. اطلاعات دیجیتالی در بخش سلامت و بهداشت برای مقاصد بالینی و آموزشی و مدیریتی از طریق الکترونیکی، انتقال ذخیره و بازیابی می شود.

خدمات سلامت دیجیتال چیست؟

یکی دیگر از مزایای بزرگ فناوری های جدید در بخش مراقبت های بهداشتی ، چگونگی همه کاره بودن آنها است. در اینجا برخی از گسترده ترین راه حل های ارائه شده وجود دارد:

مزایای سلامت دیجیتال Digital Health چیست؟

بهبود نظارت بر بیمار:

به لطف سلامت دیجیتال و ابزارهای آن، ارتباط آسان‌تر شده‌است و به شما کمک می‌کند تا شکاف بین پزشکان و بیماران از بین برود. این فناوری باعث نظارت بر وضعیت بیمار و ثبت پیشرفت آن‌ها در زمان واقعی(real-time) می‌باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سامسونگ health چیست را بخوانید.

آگاهی بیشتراز خدمات بیماران:

ما به عنوان بیمار وقتی بیماری را درک کنیم، می‌توانیم تصمیمات بهداشتی بهتری بگیریم و قدرت مدیریت سلامتی خود را داشته باشیم. فناوری اطلاعات و ارتباطات همچنین امکان دستیابی به کتاب‌های راهنما و بهترین روش‌ها را برای ما فراهم می‌کند که ابن موضوع بسیار مفید است.

تشویق به عادات سالم‌تر:

فناوری‌های جدید با استفاده از برنامه‌ها و دستگاه‌ها، از خوردن غذاها، میزان ورزش، مدت طولانی نشستن یا آرام خوابیدن و سرعت ضربان قلب ما مراقبت می‌کند و به ما نحوه مراقبت و عادات درست را یاد می‌دهد.

تصمیم‌گیری آسان برای کارکنان مراقبت‌های بهداشتی:

eHealth نحوه برخورد متخصصان با بیماری را دگرگون می‌کند. فناوری ازتباطات و اطلاعات می‌تواند در شناسایی راحت‌ترین روش‌های درمانی بهینه یا تشخیص بیماری‌ها در مراحل اولیه کمک کند.

مراقبت‌های بهداشتی با دسترسی بیشتر و برابر:

دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی دیگر به زمان و مکان محدود نمی‌شود.

بیمارستان‌ها و کلینیک‌های بهداشتی کارآمدتر:

امکانات متصل به معنی یک سیستم خدمات بهداشتی ساده می‌باشد، احتمال خطای انسانی و کاهش هزینه‌ها را به حداقل می‌رساند. علاوه بر این، تکنیک‌هایی مانند داده‌های بزرگ باعث می‌شود که پردازش‌ها به صورت خودکار انجام ‌شوند.

حوزه های خدمات سلامت دیجیتال چیست؟

فواید فراوانی از سلامت الکترونیکی می توان به دست آورد اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که توسعه و گسترش خدمات بهداشتی و درمانی بدون استفاده از رایانه و تکنولوژی های مرتبط عملیاتی نخواهد بود. لذا برای تبیین بیشتر این کاربرد در چند حوزه به شرح زیر قابل تفسیر است:

1- خدمات توانمندسازی:

به دلیل در دسترس قرار گرفتن اطلاعات و دانش پایه و مورد نیاز پزشکی و بهداشتی از سوی شبکه های اطلاعاتی برای همگان، راه های جدیدی به سوی درمان بیمار محور در جامعه اطلاعاتی ایجاد می شود.

2- خدمات امکان تبادل اطلاعات میان موسسات بهداشتی:

در این حوزه از سلامت دیجیتال امکان تبادل اطلاعات و اسناد پزشکی میان موسسات بهداشتی و درمانی فراهم خواهد شد به نحوی که همواره از آخرین تغییرات دارویی، نسخه های درمانی، آموزش های پرستاری و مراقبتی و دیگر اطلاعات مورد نیاز آگاه شوند، بانک های اطلاعاتی این موسسات همواره به روز بوده و از آخرین تجربیات همکاران خود در هر گوشه از جهان می توانند استفاده کنند.

3- کارآیی:

خصوصیاتی همچون حافظه، سرعت در پردازش و تحلیل و توانایی انجام حجم زیادی از عملیات موجب خواهد شد که مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی با استفاده از رایانه بتواند پیشرفت های قابل ملاحظه ای در راه توسعه و پیشرفت بردارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مهارت های دیجیتالی در دانشکده‌های پزشکی را بخوانید. برای تصمیم گیری در عرصه ارائه خدمات سلامت الکترونیک ، نخست جمع آوری اطلاعات مناسب است.

4- مبتنی بر مدارک بودن:

معالجات در محیط خدمات سلامت الکترونیک باید براساس مستندات صورت بگیرد به این معنی که اگر برای بیمار روش درمانی خاصی پیشنهاد شود این روش باید با یافته های علمی روز مطابقت داشته باشد همچنین پیش بینی یک روش درمانی نیز براساس آخرین اطلاعات و دانش پزشکی روز میسر خواهد شد. البته در این حوزه نیاز به کار زیادی وجود دارد تا بسترهای علمی آن فراهم شود.

5- افزایش دسترسی به خدمات تامین عدالت:

استفاده از خدمات سلامت الکترونیک سبب خواهد شد که افراد خدمات سرویس های بهداشتی درمانی مورد نیاز خود را از ارائه دهندگان آن در هر نقطه از جهان دریافت کنند. این خدمات می تواند شامل مشاوره های ساده و ابتدایی تا معالجات پیچیده تری در بیماری های مزمن باشد.

نتیجه‌گیری:

علاوه بر خدمات سلامت دیجیتال ، فناوری‌های دیگری مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، واقعیت محازی، بلاکچین، بیگ دیتا و… در حوزه سلامت و بهداشت وارد شده‌اند و باعث کاهش احتما‌های نادرست، تصمیمات عاقلانه‌تر، کاهش هزینه‌ها و بسیاری از موارد دیگر شده‌است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با خدمات سلامت دیجیتال آشنا شدید. همچنین ازمزایای سلامت دیجیتال آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چگونه می‌توان اپ Samsung Health را به‌روز کرد؟

برای اینکه ببینید آیا برنامه‌ی Samsung Health نیاز به به‌روزرسانی دارد، برنامه را در گوگل‌ پلی یا اپ استور پیدا کنید. اگر گزینه‌های فهرست‌شده در زیر نام برنامه Uninstall و Open بودند، در‌حال‌حاضر آخرین نسخه‌ی Samsung Health را اجرا می‌کنید. اگر به‌جای Open، گزینه‌ی دوم Update بود، برای شروع به‌روزرسانی برنامه‌ی خود به جدیدترین نسخه روی آن ضربه بزنید.

برنامه‌های سازگار با Samsung Health کدامند؟

برخلاف سایر برنامه‌های تناسب‌اندام مانند Google Fit یا Apple Health، برنامه‌ی Health سامسونگ با بسیاری از برنامه‌های شخص ثالث که سامسونگ از آن‌ها به‌عنوان «سرویس‌های متصل» یاد می‌کند، یکپارچه‌ نمی‌شود. برنامه‌ی محبوب دویدن و دوچرخه‌سواری Strava و پلتفرم سلامتی Technogym در این مورد استثنا هستند.

خروج از نسخه موبایل